Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μεταπτυχιακό... Επιλογή λόγω προτίμησης ή λογικής;


tpanagiotidis

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Είμαι απόφοιτος του τμήματος Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης του Πολυτεχνείου Κρήτης.

Ενώ ταυτόχρονα εργάζομαι ως technical sales support σε εταιρεία συστημάτων ασφαλείας, σκέφτομαι για κάποιο μεταπτυχιακό στο μέλλον.

Σαν τομείς με ενδιαφέρουν η Οργάνωση & Διοίκηση, Project/Product Management, Product Development, ακόμα και Marketing και Logistics.

Έτσι κατέληξα σε μεταπτυχιακό του στύλ "Engineering Management", που συνδυάζει όλα τα παραπάνω και έχει ένα ευρύ φάσμα μετέπειτα επιλογών.

 

Σε συζητήσεις όμως που είχα με μηχανικούς, η συμβουλή τους ήταν πως ένα τέτοιο μεταπτυχιακό δεν θα μου πρόσφερε τίποτα. Και εφόσον δεν έχω χρόνια προϋπηρεσία ως μηχανικός θα μου ήταν άχρηστο, εκτός και αν με ενδιαφέρει το Consultancy.

 

Θα ήθελα να ακούσω και την δική σας γνώμη επί του θέματος, καθώς οι περισσότεροι από εσάς, λόγω εμπειρίας ξέρετε κάποια πράγματα παραπάνω.

 

Εάν δεν επιλέξω Engineering Management ώς μεταπτυχιακό, σκέφτομαι τον τομέα του Material Science and Engineering. Ποια η γνώμη σας για το εν λόγω μεταπτυχιακό και γενικά για τον συγκεκριμένο τομέα; Πιστεύετε πως θα ήταν καλύτερη "επένδυση" από το Engineering Management;

 

Ζητώ συγνώμη αν κούρασα, αλλά γενικά όταν είσαι μπερδεμένος αρχίζεις να μιλάς και δεν σταματάς.  :mrgreen:

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

πιο βασική ερώτηση είναι τι θες εσύ να κανεις στο μέλλον επαγγελματικά?

γιατί από management σε material science έχει διαφορα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφέρει ο τομέας της παραγωγής. Οργάνωση-Διοίκηση Παραγωγής, Product Management, Product Development, Product Lifecycle Management.

 

Το θέμα είναι αν πρέπει να κάνω ένα μεταπτυχιακό σε Management ή αν πρέπει πρώτα να κάνω ένα μεταπτυχιακό που να "λερώνει χέρια" και μετά έρχεται και το Management.

 

Για τα 2 αυτά μεταπτυχιακά που ανέφερα ποιά είναι η γνώμη σου;

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεκινήσει ένα msc sto material eng εδώ και ένα χρόνο, αλλά ακόμη και εκεί το πεδίο είναι πολύ μεγάλο, παίζει από Nondestructive Evaluation , corrsion eng, nanocomposite, concrete techology etc...σκέφτεσαι κάτι συγκεκριμένο?

 

A μην ξεχάσω στην ελλάδα ελάχιστη θέση έχουν όλα τα παραπάνω ίσως εκτός απο καμία ΕΑΒ που παίζει και να την κλείσουν

Edited by antboton
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

εάν ενδιαφέρεσαι για πιο management, θα σου προτείνω κάτι εκεί προσανατολισμένο, δεν γνωρίζω το engineering management τι είναι σαν M.Sc αλλα σίγουρα θα σου δώσει πράγματα που το material science δεν θα σε ενδιαφέρουν

δεν υπάρχει λόγος να ασχολείσαι με κάτι που δεν θα το χρησιμοποιείς (καλά όλα χρησιμοποιούνται :) εάν θες) αλλα εφόσον ο επαγγελματικός προσανατολισμός σου είναι εκεί.κάντο εκεί
 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

 

Γενικά θέλω ένα msc με ευρύ φάσμα γνώσεων και επιλογών, που να βρίσκει εφαρμογή σε διαφορετικούς τομείς βιομηχανίας-παραγωγής. Πιστεύω ότι και τα 2 αυτά msc που ανέφερα είναι τέτοιου είδους.

 

Ναι μεν με ενδιαφέρει ως μακρινός στόχος η οργάνωση-διοίκηση παραγωγής, το product management/development, και γενικά το management, αλλά τί μάνατζμεντ μπορεί να κάνει ένας entry level; Μήπως θα πρέπει πρώτα να μπεί στην παραγωγή να λερώσει χέρια και μετά να ασχοληθεί με το management; Ιδού η απορία...

Link to comment
Share on other sites

Εχω από το 2003 M.Sc in Engineering Management, αλλά ουδέποτε μου χρησίμευσε..... Στην Αγγλία που το έκανα μπορεί να είχε κάποια απήχηση, αλλάψ εδώ δεν βρήκα τίποτα... Αλλωστε και το αντικειμενο που ασχολήθηκα δεν το χρειάζεται. Κατασκευαστική πριν καιρό και ελεύθερος επαγγελματίας αναγκαστικά σήμερα....

Γενικά για Ελλάδα είναι κάπως δύσκολο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφέρει η Ελλάδα για εργασία.

Πρωταρχικός μου στόχος είναι εξωτερικό. Και ένας λόγος που θα κάνω το msc, είναι οτι θα χρησιμεύσει ως σκαλοπάτι ώστε να εργαστώ έξω. Σαν μεταβατικό στάδιο.

Link to comment
Share on other sites

 

σκέφτομαι τον τομέα του Material Science and Engineering.

 

 

 

Γι`αυτο που εχω αποψη για Ελλαδα θα ελεγα ξεχασε το. Η μονη διεξοδος στην Ελλαδα σε αυτον τον τομεα ειναι η ερευνα.

Επιπροσθετα θα εχεις και θεμα με ανταγωνισμο απο αλλους που εκαναν και προπτυχιακες σπουδες πανω στο

αντικειμενο οποτε δυσκολα...

 

Για εξωτερικο οι προοπτικες ειναι πολυ καλυτερες αλλα και παλι η μεριδα του λεοντος εχει να κανει με την ερευνα και

λιγοτερο με την βιομηχανια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.