Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελάχιστη απόδειξη για βεβαίωση μηχανικού


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

Σε μια τυχαία συζήτηση που είχα τις προάλλες με ένα συνταξιούχο συνάδελφο, μου ανέφερε ότι ένας συνάδελφος έφαγε πρόστιμο 1500 ευρώ και αναστολή της άδειάς του για 3 μήνες επειδή σε έλεγχο που του έγινε έκοβε αποδείξεις μικρότερες των 50 ευρώ για αγροτεμάχιο και των 65 για οικόπεδο για βεβαίωση μηχανικού ν.4014/2011. Και μου είπε ότι αυτά είναι τα ελάχιστα ποσά που πρέπει να κόψεις για τις αντίστοιχες βεβαιώσεις και ότι υπάρχει εγκύκλιος για αυτό. Επειδή έψαξα και δε βρήκα κάτι μήπως γνωρίζει κανείς σας κάτι παραπάνω επί του θέματος?

Link to comment
Share on other sites

προφανως ΘΑ επρεπε και να ισχυει κατι τετοιο.......δεν ξερω πως μπορει καποιος να δικαιολογησει μια αποδειξη των 5 ή 10 ευρω......με την λογικη οτι οι αμοιβες ειναι ελευθερες και χρεωνω οτι θελω...τι λετε??

Link to comment
Share on other sites

αν κάνει τον έλεγχο ο συνάδελφος τυχόν τακτοποιήσει αυθαίρετα κλπ είναι δυνατόν να κόψει επιπλέον ποσό για τη βεβαίωση?

Εφόσον μάλιστα την εκδίδει το ίδιο το σύστημα?

Εγώ δεν θα διαφωνήσω, όταν μάλιστα σε περιπτώσεις σε που δεν έχουμε κάνει τακτοποίηση οτι κάτι πρέπει να κόψουμε, ποιός μιλάει όμως για ελάχιστα ποσά όταν έχουν απελευθερωθεί οι αμοιβές????

Link to comment
Share on other sites

Ράδιο Αρβύλα την κάνουμε εμείς. Πόση ώρα θες να ελέγξεις, να βρεις τα σχέδια?

Σου φαίνεται λογικό?

Να κόβουμε κάτω απο εκατό, όταν μάλιστα έχει ο ιδιοκτήτης τα σχέδια και μας βοηθά να μετράμε?

Link to comment
Share on other sites

Ράδιο Αρβύλα την κάνουμε εμείς. Πόση ώρα θες να ελέγξεις, να βρεις τα σχέδια?

Σου φαίνεται λογικό?

Να κόβουμε κάτω απο εκατό, όταν μάλιστα έχει ο ιδιοκτήτης τα σχέδια και μας βοηθά να μετράμε?

 

πες μου οτι κανεις πλακα.... :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen: :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:  

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον η ελάχιστη αμοιβή έχει καταργηθεί ο καθένας κοστολογεί και αμοίβεται όπως νομίζει. Η δικιά μου ανησυχία είναι αν υπάρχει όντως τέτοια εγκύκλιος ή όχι. Αν κάποιος μάθει κάτι επ'αυτού ας το γνωστοποιήσει και εδώ παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

η ελευθερη αμοιβη ειναι μια μπουρδα και μιση και δεν νομιζω να ισχυει πουθενα στον κοσμο με αυτο τον τροπο πουθενα αλλου στον κοσμο....

πιστευεις οτι οταν σου κανει ελεγχο η εφορια και τησ δειξεις 1 ευρω αποδειξη για μια βεβαιωση θα σου πει οκ παμε παρακατω... ή θα φας κανα 500αρικο προστιμο για ψευδη απυ??

μαλλον το δευτερο.....

αρα οι ελευθερες αμοιβες ουσιαστικα δεν ισχυουν....δυστυχως για αυτο ειμαστε μπ$%^$%^$%λο...

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.