Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη καθ ύψος σε οικοδομή με εξαντλημένο συντελεσή βάσει ΝΟΚ


Recommended Posts

Και δική μου παρόμοια περίπτωση απλά με πιο παλιά άδεια.

Πήγα πολεοδομία, έχοντας στο μυαλό αυτά που

με συμβούλεψε ο  ppanag και που βγήκαν σωστά.

Και εγω εχω να βγάλω κλιμακοστάσια σε ισόγειο και όροφο.

Απλά οτιδήποτε νέο το ελέγχεις μέσω ΝΟΚ και αν το δικαιούσαι

μέσω ΝΟΚ το φτιάχνεις.

Αν θες και δόμηση (όπως σε μένα) πρέπει να έχεις περίσσευμα.

Το άρθρο που ανέφερες είναι αν θέλει κάποιος να ελέγξει τη

παλιά άδεια.

 

 

Edited by skifx
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Περίσσευμα δόμησης έχω αλλά θέλω να το αυξήσω δημιουργώντας αυτά τα καινούρια κλιμακοστάσια που θα αφαιρεθούν και στις 2 στάθμες. Απλά η απάντηση που πήρα είναι πως επειδή το υφιστάμενο είναι με ΓΟΚ, δε μπορούν να αφαιρεθούν τα κλιμακοστάσια στο ισόγειο. Εγώ όμως θέλω να πάω με ΝΟΚ όλο το κτίριο

Link to comment
Share on other sites

Οπότε στο διάγραμμα δείχνεις τις κατόψεις των ορόφων και τη 

θέση των ανελκυστήρων με τα 25μ² που δεν μετράνε...

Εννοείται ότι διάγραμμα κάνουμε μέσω ΝΟΚ είναι...

Edited by skifx
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι μπορείς να πας και με το ΝΟΚ, αν όλα τα πολεοδομικά μεγέθη του Δ.Δ τηρούνται σύμφωνα με αυτόν  

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, neo83_gr said:

Περίσσευμα δόμησης έχω αλλά θέλω να το αυξήσω δημιουργώντας αυτά τα καινούρια κλιμακοστάσια που θα αφαιρεθούν και στις 2 στάθμες. Απλά η απάντηση που πήρα είναι πως επειδή το υφιστάμενο είναι με ΓΟΚ, δε μπορούν να αφαιρεθούν τα κλιμακοστάσια στο ισόγειο. Εγώ όμως θέλω να πάω με ΝΟΚ όλο το κτίριο

Ενημέρωσε την ΥΔΟΜ οτι ο ΝΟΚ αναθεωρήθηκε με τον Ν4258/14 σύμφωνα με τον οποίο «δ. Η επιφάνεια των υποχρεωτικών σύμφωνα με τον κτιριοδομικό κανονισμό κοινόχρηστων κλιμακοστασίων συμπεριλαμβανομένων των ανελκυστήρων και των πλατύσκαλων και για επιφάνεια έως 25 τ.μ. ανά όροφο και ανά κλιμακοστάσιο και 40 τ.μ. στο επίπεδο της εισόδου του κτιρίου που διαθέτει κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο. Σε περίπτωση προσθήκης σε νομίμως υφιστάμενα κτίρια που έχουν υπόλοιπο τουλάχιστον 10 τ.μ., καθώς και σε περίπτωση νομιμοποίησης αυθαιρέτων κατασκευών σε υφιστάμενα κτίρια τα οποία δύναται να ενταχθούν στις διατάξεις του παρόντος, το σύνολο των επιφανειών του υπάρχοντος κλιμακοστασίου σύμφωνα με τα προαναφερθέντα μεγέθη και με την προϋπόθεση ότινοι αυθαίρετες κατασκευές έχουν υλοποιηθεί πριν τις 28.7.2011.»

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, melissa said:

το σύνολο των επιφανειών του υπάρχοντος κλιμακοστασίου

Δυστυχώς δεν υπάρχει υφιστάμενο κλιμακοστάσιο. Είναι ισόγεια μονοκατοικία που μετά την προσθήκη ορόφου θα χωριστεί σε δύο κατοικίες και τα κλιμακοστάσια θα γίνουν με την άδεια

 

25 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

Συμφωνώ ότι μπορείς να πας και με το ΝΟΚ, αν όλα τα πολεοδομικά μεγέθη του Δ.Δ τηρούνται σύμφωνα με αυτόν

διαφωνεί η ΥΔΟΜ

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ  για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω την λογική τους.

Αν ελέγξεις όλο το κτήριο με ΝΟΚ, γιατί να μετρήσει το κλιμακοστάσιο που τώρα δημιουργείς, έστω κι αν αυτό βρίσκεται μέσα στον υφιστάμενο όγκο.

Δηλαδή αν θέλω να προσθέσω πατάρι σε ισόγειο κατάστημα που κατασκευάστηκε με ΓΟΚ 85 θα το μετρήσουν στην δόμηση επειδή θα κατασκευαστεί σε υφιστάμενο όγκο; Ή, αν θελω να μετατρέψω έναν υφιστάμενο με ΓΟΚ85 εξώστη σε έρκερ θα το μετρήσω στην δόμηση;

Θα σε συμβούλευα να γίνει ερώτημα σε περιφέρεια και ΔΑΟΚΑ για το θέμα.

 

Link to comment
Share on other sites

άρθρο 23 παρ. 3 του ν.4067/12, σύµφωνα µε το οποίο «Προσθήκη σε νοµίµως υφιστάµενο κτίριο επιτρέπεται … α) Κατ’ επέκταση ή και καθ’ ύψος σύµφωνα µε τις διατάξεις του παρόντος νόµου και σύµφωνα µε τις ειδικές πολεοδοµικές διατάξεις που ισχύουν στην περιοχή. Η συνολική εκµετάλλευση δεν µπορεί να υπερβαίνει τον ισχύοντα, κατά το χρόνο χορήγησης της άδειας δόµησης προσθήκης, συντελεστή δόµησης της περιοχής.»

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.