Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προσθήκη καθ ύψος σε οικοδομή με εξαντλημένο συντελεσή βάσει ΝΟΚ


Recommended Posts

4 ώρες πριν, neo83_gr said:

Πιο πολυ βλεπω να γινεται κατι προς το Β σεναριο. Μη σε παρω και στο λαιμο μου, μια ερωτηση στην Υδομ θα σε βοηθουσε πιστεύω. Απλα εφόσον  η καλυψη 70% ειναι νομιμα υφιστάμενη, δεν εχει προβλημα. Οταν ομως πας να χρησιμοποιησεις Νοκ στο υφιστάμενο, ισως δε σου επιτρεψουν. Παντως με τακτοποιηση δε λυνεται το θεμα της κάλυψης

Ευχαριστώ,

αυτο που αναφερω παραπανω μπορεί να γίνει; Να ελεγχει όλο το ακίνητο με ΝΟΚ; Γιατι υπολογισα τα επιτρεπομενα μεγεθη με βασει τους νεους ορους δομησης και τσεκαρω μετα το υπαρχον με τα νεα δεδομενα και ειναι σε ολα ενταξει: και η καλυψη ειναι εντος του επιτρεπομενου (με την νεα καλυψη 50%) και στο καθαρο εσωτερικο υψος, αποστασεις, ογκος, Δ.

Εχω δικαιωμα να το κανω αυτο καταρχην;

αν το εχω, αφου πια ειναι ολο το κτηριο κατα ΝΟΚ το νεο κλιμακοστασιο δεν μου προσμετραται στη δομηση, ετσι δεν ειναι;

θα προσπαθησω να μιλησω με τον Υδομ αλλα επειδη σε αλλα ερωτηματα με μπερδεψαν περισσοτερο και μου τα ειπαν τελικα και λαθος αν μπορει καποιος να με προσανατολισει αν αυτο που λεω στεκει καταρχην θα με βοηθουσε πολυ!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα!Εφόσον τηρούνται όλοι οι όροι κατά ΝΟΚ το διάγραμμα θα ελεγχθεί με ΝΟΚ και το κτίριο αποδεσμεύεται από τις προηγούμενες διατάξεις,άρα και το κλιμακοστάσιο με ΝΟΚ...(αφαιρείται από την δόμηση σύμφωνα με το άρθρο 11, προσοχή στις Τεχνικές οδηγίες)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, ChristinaK said:

Καλημέρα!Εφόσον τηρούνται όλοι οι όροι κατά ΝΟΚ το διάγραμμα θα ελεγχθεί με ΝΟΚ και το κτίριο αποδεσμεύεται από τις προηγούμενες διατάξεις,άρα και το κλιμακοστάσιο με ΝΟΚ...(αφαιρείται από την δόμηση σύμφωνα με το άρθρο 11, προσοχή στις Τεχνικές οδηγίες)

Ευχαριστώ πολυ!

 

Καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα,

      σε υπάρχον διώροφο κτίριο κατοικιών (2 κατοικίες ανά όροφο) με συντελεστές από ΓΟΚ (έχει συνυπολογισθεί το κλιμακοστάσιο στη Δόμηση -30,00τμ ανά όροφο), υπάρχει υπόλοιπο Δόμησης για εξάντληση συντελεστή για άλλες 2 κατοικίες στον Β' όροφο. Με αυτή την εφαρμογή μελέτης έχει προκύψει το Δ (Ηεξάντλησης του Β' ορόφου).

Λαμβάνοντας υπόψη τον ΝΟΚ σε προσθήκη καθ' ύψος, υπολογίζω Δόμηση για Ισόγειο και Α' όροφο ΜΕ το κλιμακοστάσιο και για τον Β' όροφο ΧΩΡΙΣ το κλιμακοστάσιο και μένουν 30,00τμ για τον Γ' όροφο, σωστά;

Περιθώριο ύψους υπάρχει, το Δ το καλύπτω με οπισθοχώρηση και έχω προσθήκη 30,00τμ στον Γ' όροφο;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζετε τι σημαίνει  ότι εφαρμόζεται "σε κτίρια που έχουν υπόλοιπο τουλάχιστον 10τμ";

Σε περίπτωση που έχει εξαντληθεί ο Συντελεστής Δόμησης με οικοδομική άδεια που έχει μελετηθεί με ΓΟΚ, αλλά σήμερα που το ελέγχουμε με ΝΟΚ αφαιρώντας τα κλιμακοστάσια υπάρχει "υπόλοιπο τουλάχιστον 10τμ", τότε μπορούμε να οικοδομήσουμε αυτά τα τμ;

Δεν έχω βρει βρει καμμία τεχνική οδηγία με αριθμητικό παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@sopver Η δόμηση του υφιστάμενου κτιρίου υπολογίζεται με τον κανονισμό που ίσχυε κατά το χρόνο κατασκευής του.
Εάν έχει εξαντληθεί ο ΣΔ, δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί η ευνοϊκή διάταξη για την επιφάνεια των κλιμακοστασίων. 
Η φράση σημαίνει ότι πρέπει να υπάρχει υπόλοιπο όταν ο υπολογισμός γίνεται βάσει ΓΟΚ (για το παράδειγμά σου).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.