Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υαλότουβλα (ανοιγόμενα-αεριζόμενα)


ekardo13

Recommended Posts

Γεια σας...

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής, σε τοίχο όπου δεν επιτρέπεται

να κατασκευαστεί παράθυρο έχουν τοποθετηθεί 15 υαλότουβλα.

Στην αρχή 2 από αυτά ήταν αεριζόμενα(όχι ανοιγόμενα),

στη συνέχεια κατόπιν διαμαρτυρίας ενός ιδιοκτήτη της διπλανής οικοδομής

αφαιρέθηκαν τα 2 αεριζόμενα υαλότουβλα και τοποθετήθηκαν κανονικά υαλότουβλα.

Υπάρχει σχετική νομοθεσία; Διοτι δεν μπορώ να βασιστώ στους ισχυρισμούς του καταστηματάρχη, οτί είναι νόμιμα τα αεριζόμενα αλλά όχι τα ανοιγόμενα...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να το ψάξω δεν επιτρέπεται ούτε αεριζόμενα-ούτε ανοιγόμενα

 

δίοτι όταν το υαλο-τουβλο αεριζεται ή ανοιγει δεν είναι τούβλο αλλά παράθυρο

ο καταστηματάρχης να μην διμαρτύρεται και πολύ γιατί έχει άδικο και προκαλεί την τύχη του

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε παρακαλώ να δώσετε τον ορισμό του ''αεριζόμενου'' υαλότουβλου? Υαλότουβλα με τρυπίτσες?

 

Σε όρια οικοπέδου πάντως θεωρητικά δεν επιτρέπονται ούτε καν οι οπές εξαερισμού τζακιών 9αλλά αυτό είναι και λειτουργικό ζήτημα). Οι διάφορες τρύπες όμως (και τα υαλότουβλα τοίχος είναι) μπορούν να θεωρηθούν τμήμα του βιοκλιματικού σχεδιασμού του κτηρίου εφόσον πληρούν τους όρους - άρα μπορείς να αποφύγεις τον όρο ''ανοίγματα''.

 

Εγώ πάντως θα το άφηνα ως έχει με τη δικαιολογία του βιοκλιματικού - εξάλλου αν κάποιος χτίσει στο όριο και μου καλύψει την οπή το όποιο πρόβλημα το έχω εγώ ως ιδιοκτήτης.

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΕ-5873/95 Δ

ΑΝΟΙΓΜΑΤΑ ΣΕ ΤΟΙΧΟΥΣ ΠΑΡΑ ΤΟ ΚΟΙΝΟ ΟΡΙΟ

 

 

"Δεν είναι επιτρεπτή η διάνοιξη ανοιγμάτων στους εξωτερικούς

τοίχους των κτιρίων τους ανεγειρόμενους σε επαφή με το κοινό όριο

των ιδιοκτησιών προς αποφυγή, μεταξύ άλλων, και της δημιουργίας

οιωνδήποτε δουλειών φωτισμού ή αερισμού μεταξύ των κτιρίων / ως

ανοίγματα δε νοούνται τα κενά του εξωτερικού τοίχου πληρώσεως του

κτιρίου, παρά το κοινό προς το όμορο οικόπεδο όριο του οικοπέδου,

τα οποία είτε παραμένουν ελεύθερα, είτε κλείνουν με ανοιγόμενα ή

σταθερά κουφώματα και ταυτόχρονα χρησιμοποιούνται για τους

αναφερόμενους στο Αρθ-2 του Κτιριοδομικού Κανονισμού σκοπούς /

λαμβανομένου δε υπόψη ότι από το Αρθ-9 του Κτιριοδομικού

Κανονισμού δεν απορρέουν συγκεκριμένοι περιορισμοί, ως προς το

είδος των χρησιμοποιουμένων υλικών για τη δόμηση των τοίχων

πληρώσεως των κτιρίων, ανάλογα με τη θέση τους προς τα όμορα

οικόπεδα, δεν συνιστά άνοιγμα η τοποθέτηση στον ανεγειρόμενο παρά

το κοινό όριο των ιδιοκτησιών εξωτερικό τοίχο του κτιρίου,

υαλόπλινθων, οι οποίοι είναι σταθερά εμπεπηγμένοι στον εν λόγω

τοίχο και δεν περιλαμβάνουν κούφωμα οποιασδήποτε μορφής".

 

 

Μου έτυχε περίπτωση ιδιοκτήτη διαμερίσματος πολυκατοικίας που τυχαίνει να είναι και ιδιοκτήτης του όμορου οικοπέδου και θέλει να ανοίξει παράθυρο προς τη δική του όμορη ιδιοκτησία.

Του απάντησα πως δε γίνεται σύμφωνα με τα παραπάνω. Υπάρχει πιθανότητα να βιάστηκα να απαντήσω και να υπάρχει κάποια εξαίρεση επειδή αυτός και ο όμορος που θεωρητικά θίγεται είναι το ίδιο πρόσωπο;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό του είπα κι εγώ αλλά μου πρότεινε να το "δέσει" συμβολαιογραφικά οτι δεν έχει καμία απαίτηση για δουλεία φωτισμού-αερισμού από τον οποιοδήποτε μελλοντικό ιδιοκτήτη του όμορου.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να ειμαστε ουσιαστικα σκλαβοι με τους νομους. Η δημοκρατια μας οριζει καποιες ελευθεριες οι οποιες φτανουν ως εκει που αρχιζουν οι ελευθεριες του αλλου. Δηλαδη αν εγω ανοιξω παραθυρο στο οριο του οικοπεδου και το διπλα οικοπεδο ειναι δικο μου, πιανου την ελευθερια εμποδιζω; μηπως το παραθυρο ειναι εναντια στην αρχιτεκτονικη της περιοχης; Ειλικρινα δεν καταλαβαινω. Δηλαδη ο υπαλληλος της πολεοδομιας θα το κατοχυρωσει ως παρανομια; Ε τοτε ειμαστε σκλαβοι πραγματικα. μεγαλυτερη σημασια για μενα εχει η φιλοσοφια των νομων. Δηλαδη αν εγω κανω υπογειο πραγματικο και βαλω μεσα 10 μεταναστες με ενοικιο οι οποιοι ζουν σε αθλιες συνθηκες και το υπογειο στο οποιο θα κοιμουνται μοιαζει με αποθηκη, τοτε ειμαι νομιμος επειδη δε μπορει να διαπιστωθει η παραβαση;

 

Εγω θεωρω οτι δεν κανει κακο να ανοιξει παραθυρο και οταν πουλησει το οικοπεδο να το κλεισει. βεβαια δυστυχως αν εχει διαφορες με καποιον μπορει να τον καρφωσει και δυστυχως το ελληνικο συστημα ειναι ετσι που θα το πληρωσει το προστιμο του.

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου όμως να ανοίξει τελικά το παράθυρο και μετά από κάποιον χρόνο να πουληθεί το όμορο σε τρίτο ο οποίος θα θέλει να οικοδομήσει στο όριο του οικοπέδου του και να του κλείσει ουσιαστικά το παράθυρο. Αποκλείεις το ενδεχόμενο ο θιγόμενος ιδιοκτήτης να εμποδίσει την ανέγερση κτηρίου στο όριο καταφεύγοντας στα δικαστήρια, κωλυσιεργώντας κάνοντας ασφαλιστικά μέτρα και διάφορα άλλα νομικά τερτίπια;

 

Συμφωνώ μαζί σου ότι πρέπει να βλέπουμε το πνεύμα, την ουσία του νόμου και όχι μόνο το γράμμα, αλλά πολλές φορές οι οπτικές γωνίες από άνθρωπο σε άνθρωπο διαφέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει κανενας νομος ή διαταξη που να λεει οτι αν εχεις παραθυρο στο οριο δε μπορει ο διπλανος να κολλησει και να σου κλεισει το παραθυρο;

Δε νομιζω. Επισης η αδεια της οικοδομης δεν θα εχει παραθυρο στο οριο. Αρα αν σε παει στο δικαστηριο μαλλον βλακας ειναι αφου ουσιαστικα προκαλει να πληρωσει προστιμο για το αυθαιρετο παραθυρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.