Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υαλότουβλα (ανοιγόμενα-αεριζόμενα)


ekardo13

Recommended Posts

Εγώ έχω βάλει σ' ένα τοίχο του σπιτιού μου διπλή στρώση υαλότουβλα και δεν παρατηρώ θερμογέφυρα... Το άνοιγμα είναι περίπου 2,5Χ0,60μ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 

Να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου τι γίνεται στην εξής περίπτωση.

Σε μια πολυκατοικία κατασκευής του 90, οι ιδιοκτήτες της (10 στον αριθμό), θέλουν να κάνουν ανοίγματα 50*50 στο λουτρό κάθε διαμερίσματος, σε ΄΄τυφλή΄΄ όψη λόγω ΔΗ, και να πληρώσουν τα ανοίγματα με υαλότουβλα απλού τύπου (προφανώς για να αποκτήσουν φυσικό φωτισμό).

 

Γνωρίζω ότι χρειάζεται άδεια αλλαγής όψης. ( έτσι ονομάζεται?)

 

Δεν γνωρίζω,

1. το κόστος χονδρικά σαν τάξη μεγέθους

2. τι πρέπει να υπάρχει στον φάκελο για την συγκεκριμένη άδεια? (αρχιτεκτονικά, μελέτη θερμομόνωσης, τεχνική έκθεση? )

3. Ποια είναι η πηγή για να πληροφορείται κάνεις βάση κανονισμού?

(ο ΓΟΚ?)

 

Ευχαριστώ,

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα επί του θέματος, κανονικά σε όμορρα οικόπεδα δεν επιτρέπεται άνοιγμα. Αν το όριο μεταξύ των 2 οικοπέδων αποτελεί και όριο εντός και εκτός σχεδίου, δηλαδή το ένα οικόπεδο είναι εντός σχεδίου πόλεως και υπάρχει κτίριο στου οποίου ο εξ.τοίχος εφάπτεται με διπλανό οικόπεδο 1,2 στρεμμάτων το οποίο βρίσκεται εκτός σχεδίου αλλά εντός ζώνης οικισμού. Εν ολίγοις προκειμένου το δεύτερο να είναι άρτιο & οικοδομήσιμο απαιτούνται άλλα 800τ.μ. τα οποία όμως δεν μπορεί να τα αγοράσει από άλλα εφαπτόμενα οικόπεδα. Αυτή τη στιγμή στο ένα χτίζεις ενώ στο άλλο όχι.

 

Σε τέτοια υπόθεση επιτρέπεται άνοιγμα? Ή πάει με τη λογική ότι εάν επεκταθεί το σχέδιο πόλεως θα μπορεί να χτίσει και έτσι δεν επιτρέπεται. Αλλά αυτό δεν είναι πολύ υποθετικό?Ευχαριστώ αν και θα ρωτήσω και πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Το όριο είναι σε οικόπεδο και όχι σε κοινόχρηστο χώρο ?

 

Σίγουρα στο όριο δεν επιτρέπονται ανοίγματα , αλλά μήπως έχεις θέμα τακτοποίησης ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ωραία όλα αυτά... Τα βρισκω λογικά, αλλά

ρωτήσω και εγώ αυτό που με απασχολει και δεν βρίσκω ακρη... τι γινεται με εξαερισμούς κουζίνας και μπάνιου? Μπορούν να περάσουν στο ομορρο οικοπεδο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.