Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υαλότουβλα (ανοιγόμενα-αεριζόμενα)


Recommended Posts

  • 1 year later...

Να ρωτήσω και εγώ με την σειρά μου μήπως κάποιος έχει κάτι ακούσει για αντίστοιχη περίπτωση.

Ιδιοκτήτης κατασκευάζει 2 κτίσματα το 1965 εκ των οποίων το 1 παράνομο. Προχωρεί σε κατάτμιση του οικοπέδου με οικοδομική γραμμή που συμπίπτει με τον 1 τοίχο του αυθαιρέτου. Στον τοίχο αυτόν υπάρχει παράθυρο. Το 1983 νομιμοποιεί το αυθαίρετο και στην κάτοψη του κτιρίου φαίνεται το επίμαχο άνοιγμα. Το 2004 γίνεται καταγγελία από τον νέο ιδιοκτήτη του ομόρου και κατόπιν ελέγχου της πολεοδομίας το άνοιγμα κρίνεται αυθαίρετο. Ακολουθεί ένσταση του ιδιοκτήτη και βάσει της νομιμοποίησης που είχε κάνει, γίνεται δεκτή.

 

Η ερώτησή μου είναι αν μπορούμε να θίξουμε το συμβόλαιο της κατάτμισης. Επίσης μπορεί ο ιδιοκτήτης του ομόρου να κλείσει το άνοιγμα με τοίχο τύπου περίφραξης?

Υπάρχει κάποια άλλη ιδέα για το πως μπορούμε να κινηθούμε νομικά ή μέσω της πολεοδομίας?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

VMarchs

Κάτι δεν πάει καλά με αυτή την οικοδομική γραμμή "που συμπίπτει με τον 1 τοίχο του αυθαιρέτου"

Αν στην ΟΓ υπάρχει παράθυρο μάλλον δεν θα είχαμε πρόβλημα.

Εννοείς ως ΟΓ το κοινό όριο των οικοπέδων;

Πότε έγινε η κατάτμηση;

Το 1983 που νομιμοποίησε το αυθαίρετο μήπως εμφάνισε το οικόπεδο ενιαίο ενώ δεν ήταν;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

σε ενα τοιχο που συνορευει με ξενο οικοπεδο στο σχεδιο φαινεται τοιχος διπλος (τουβλο φελιζολ-τουβλο) αμα βαλω υαλοτουβλα ειναι παρανομια?

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέπεται ο τοίχος στο όριο να έχει υαλότουβλα...

Σε περίπτωση καταγγελίας όμως ίσως χρειασθεί αναθεώρηση τόσο για την όψη όσο και για την θερμομόνωση...

Link to comment
Share on other sites

αυτο κριβως μου ειπε και ο αρχιτεκτωνας. επειδη ομως ο ιδιοκτητης ειναι μερακλης (ειναι το ρετιρε) και το εχει πληρωσει ακριβα θελει ενα ανοιγμα 1 επι 1. ποσο περιπου να του πω οτι θα κοστισει η αναθεωρηση αμα τον καρφωσουν?

Link to comment
Share on other sites

πλέον δεν νομίζω να επιτρέπεται

το υαλότουβλο δεν ειναι θερμομονωμένο, οπότε δεν μπορεί να θεωρηθεί τοιχοποιία

Link to comment
Share on other sites

Και αν είναι διπλό? 8-):mrgreen: *

αφού έχει θεωρηθεί ως δομικό υλικό, το μόνο που μένει είναι να περάσει την θερμομόνωση?

 

* με ενδιάμεσα τοποθετημένη μόνωση (βλ. πορφίλ υαλολωρίδες U)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.