Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόσταση απο πλάγιο οριο σε κατα παρεκκλιση αρτιο αγροτεμάχιο.


Recommended Posts

Συνάδελφοι, στον καθορισμό πλάγιων και οπισθίων αποστάσεων δεν υπάρχει νομίζω περιορισμός ως προς το εμβαδόν.

συγκεκριμενα έχω ένα γήπεδο 8 στρεμμάτων 40* 200 με πρόσωπο 40μ σε εθνική οδό και από πίσω 40μ σε αγροτική.

Για μένα το γήπεδο θεωρείται κατά παρέκκλιση άρτιο λόγω προσώπου στην Εθνική άρα θεωρώ ότι μπορεί να πάρει 5μ πλαγιά απόσταση.

Συμφωνείτε με τον συλλογισμό μου? Ο προβληματισμός μου έγκειται στο διπλό πρόσωπο.( μην θεωρηθεί κατά κανόνα από την αγροτικη

 

Edit

Το γήπεδο είναι δημιουργημένο το1951.

 

 

Edited by netmin909
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 47
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνώ με την παραπάνω αντιμετώπιση. Οι πλάγιες αποστάσεις καθορίζονται από το μήκος προσώπου και την αντίστοιχη κατηγορία παρέκκλισης την οποία δημιουργεί ο συνδυασμός ημεροχρονολογίας ύπαρξης γηπέδου με το μήκος προσώπου και βάθος γηπέδου και την επιφάνειά του. Λαμβάνοντας υπόψη ότι το πρόσωπο του γηπέδου επί της εθνικής οδού είναι μικρότερο των 45 μ δεν έχουμε κατά κανόνα αρτιότητα οπότε αναζητούμε την παρέκκλιση. Υπάρχει ημεροχρονολογία ύπαρξης γηπέδου πολύ πριν το 1962 και με δεδομένο ότι το πρόσωπο είναι μεγαλύτερο των 20 μ και μικρότερο των 45 μ οι ελάχιστες πλάγιες αποστάσεις θα ληφθούν ίσες με 5 μ.Η απόσταση από το οπίσθιο όριο θα πρέπει να ληφθεί 15 μ λόγω βάθους γηπέδου μεγαλύτερου των 50 μ, κάτι που έτσι και αλλιώς θα γινόταν ακόμη και αν υπήρχε μόνο ο αγροτικός δρόμος. Τα 15 μ απόσταση από όλα τα όρια θα ίσχυαν μόνο αν το γήπεδο είχε πρόσωπο σε αγροτική οδό, η οποία λόγω της υποχρέωσης τήρησης και από αυτή, απόστασης 15 μέτρων εξομοιώνεται με πλάγιο όριο. Επιπλέον των ανωτέρω,  περίπτωση γηπέδου προυφιστάμενου της 31/12/2003 με ελάχιστη  επιφάνεια 4.000 τμ ανήκει στην κατά παρέκκλιση αρτιότητα, αφού ο κανόνας για όσα γήπεδα προκύπτουν μετά το 2003 απαιτεί και 25 μ πρόσωπο σε αναγνωρισμένη προ 23 αγροτική οδό. 

Στην περίπτωσή μας η παρέκκλιση είναι μια και προκύπτει λόγω προσώπου από την εθνική οδό, διότι ο κανόνας (τον οποίο στερούμαστε) θα ήταν πρόσωπο 45 μ στην εθνική οδό και βάθος 50 μ. Το πρόσωπο δεν το έχουμε και γι αυτό το λόγο μεταπίπτουμε σε παρέκκλιση.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλημέρα σε όλους,

Μελετάω έκδοση άδειας σε γήπεδο 750μ. που προϋφίσταται του 1962.

στο ΦΕΚ 270/Δ/1985 , Άρθρο 1 , παρ.5.  ορίζεται για τις αποστάσεις κτιρίου ότι:
ββ) Οι πλάγιες και οπίσθιες αποστάσεις των κατά παρέκκλιση αρτίων και οικοδομήσιμων γηπέδων της παρ.2 του παρόντος ορίζονται σε 2,50 μ. τουλάχιστον για τα γήπεδα της υποπερίπτωσης αα της περίπτωσης β 
Στη συνέχεια της ίδιας παραγράφου θέτει αυτόν τον περιορισμό:
Για τα γήπεδα της περίπτώσης β οι αποστάσεις αυτές ισχύουν μόνον εφόσον τα μήκη προσώπου και βάθους του γηπέδου είναι μικρότερα των:   20 μ. για το πρόσωπο και 35 μ. για το βάθος για τα γήπεδα της υποπτερίπτ.αα της περίπτ.β, 

Στη περίπτωσή του γηπέδου που εξετάζω έχει βάθος <35μ.     ΟΜΩΣ     το πρόσωπο είναι μεγαλύτερο από 20μ. !   
Αν καταλαβαίνω σωστά, πρέπει να πληρούνται και οι δύο προϋποθέσεις για να μπορούμε να τοποθετήσουμε το κτίριο σε απόσταση 2,50μ από όρια. 

Τι απόσταση πρέπει να τηρηθεί από πλάγιο και πίσω όριο στη περίπτωση που έχουμε πρόσωπο>20μ.  ;; 

Edited by Chr1st0s
Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση σου θα πας σε 5μ πλάγιες αποστάσεις. Η πίσω απόσταση θα παραμείνει στα 2.5μ

Edited by SIGIO
*
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε σε ευχαριστώ, θα το ψάξω.

Αν γνωρίζεις να μου πεις και από ποια διάταξη προκύπτει η υποχρέωση τήρησης απόστασης 5μ. από πλάγια όρια, θα σου ήμουν ευγνώμων 

Η απάντηση στο προηγούμενο ερώτημα είναι στη πρώτη σελίδα του topic, απο τον Pavlos33:  Εγκ-34844/5574/104/86

Link to comment
Share on other sites

Για το παραπάνω ερώτημα εδώ,  παρέλλειψα να αναφέρω ότι το μήκος προσώπου του γηπέδου μου είναι
= 47,5μ  >45μ.

Αρα σύμφωνα με την Εγκ104/86 για τα γήπεδα >750μ προ του 1962, με πρόσωπο >45μ, 
θα πρέπει να τηρηθεί απόσταση από πλάγια όρια 15,00μ !!  

Το γήπεδο όμως έχει μικρό βάθος (β=24,00μ),  και αν τηρηθεί απόσταση 15μ από τα όρια, τότε δεν απομένει χώρος για να εγγράψω κτίριο! 

Υπάρχει κάποια παρέκκλιση για αυτή τη περίπτωση (π.χ. που να μου μου επιτρέψει να πάω σε 5μ. απόσταση από τα πλάγια όρια)  προκειμένου να καταστεί εφικτή η δόμηση;  

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση dimitris GM ,

σε ποιες εξαιρέσεις αναφέρεσαι;  στη παρ14 του Αρ.1;

 

ΦΕΚ 270/Δ - ΑΡΘΡΟ 1 - Παρ. 14
14. Οι όροι και περιορισμοί δόμησης που καθορίζονται με τις προηγούμενες παραγράφους εφαρμόζονται εφόσον στα επόμενα άρθρα δεν ορίζεται άλλως, για κάθε κατηγορία κτιρίων.
 

στη συνέχεια λέει στο ΑΡΘΡΟ 6 Κατοικία - Παρ. 2 - περίπτωση γ) Σε γήπεδα επιφανείας τουλάχιστον 750 μ2 και μέχρι 1200 μ2 .....κλπ .....  Οι ελάχιστες αποστάσεις του κτίσματος από τα όρια του γηπέδου στην περίπτωση αυτή είναι 2,50 μέτρα.

Συνεπώς αφού "ορίζεται άλλως", στο άρθρο για την Κατοικία, οφείλουμε να τηρούμε ελάχιστη απόσταση από όρια του γηπέδου 2,50 μέτρα;    ανεξαρτήτως μήκους προσώπου και βάθους;;

Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις τόσο μεγάλο πρόσωπο, μπορείς να τηρήσεις π.α. 15 μ. 

Για το πίσω όριο ισχύουνν τα 2.50 μ. (λόγω μικρού βάθους)

Έχεις όμως και υποχρεωτική απόσταση από το δρόμο (ανάλογα με την κατηγορία του)

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.