Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απαιτείται EKKO όταν έχω αναλυτικό προϋπολογισμό;


Recommended Posts

Καλό μηνα σε ολους!

Εχω μια τροποποιηση αδειας όσον αφορα 1.την κατασκευή πισινας και 2. την προσθηκη ενος βοηθητικου χωρου στην υπαρχουσα μονοκατοικια

Για την μεν πισινα εκανα αναλυτικο προυπολογισμο, για τη δε προσθηκη συμβατικο.

Στον υπολογισμο του ΕΚΚΟ μου βγαζει το προγραμμα (civiltech) μονο για τον συμβατικό. Ξερει κανεις αν απαιτειται ΕΚΚΟ και για τον αναλυτικο?

Και αν ναι, πως γινεται αυτο?

Ευχαριστώ

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως όχι. Όταν κάνεις αναλυτικό δεν χρειάζεται ΕΚΚΟ.

Το ΕΚΚΟ υπάρχει γιατί ο συμβατικός προϋπολογισμός που υπολογίζουμε για τον προσδιορισμό των ελάχιστων νόμιμων αμοιβών έχει μεγάλη διαφορά από τον πραγματικό για την κατασκευή του έργου.

Αν η ΕΤΑ αφετηρίας δεν ήταν 110€ αλλά 1.000€ δεν θα υπήρχε λόγος ύπαρξης του ΕΚΚΟ.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην γίνει κανένα μπέρδεμα, σωστά τα παραπάνω αλλά..

Για πισίνες, περιφράξεις, στέγες και γενικά για εργασίες που δεν δημιουργούν κλειστούς χώρους, δεν απαιτείται ΕΚΚΟ.

Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως αν κάνεις υπολογισμό αμοβών με αναλυτικό προυπολογισμό, δεν χρειάζεται να καταθέσεις ΕΚΚΟ.

Δηλαδή μπορώ εγώ να κάνω νέο κτίριο 120μ², αλλά τον υπολογισμό των αμοιβών να τον κάνω με αναλυτικό προυπολογισμό και όχι με το 110Ε/μ². Τότε θα απαιτηθεί και ΕΚΚΟ για κτίριο 120μ² για το οποίο θα χρησιμοποιηθεί ο αντίστοιχος πίνακας, ανάλογα με την χρήση του κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

Απλώς δε νομίζω ότι κάνει κάποιος αναλυτικό για μια ολόκληρη κατοικία ειδικά εφόσον δεν απαιτείται.

Αν συνέβαινε αυτό θα υπήρχε το παράδοξο ο αναλυτικός προϋπολογισμός να είναι μεγαλύτερος από το ΕΚΚΟ!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Σε περίπτωση έκδοσης αδείας για αλλαγή εσωτερικών διαρρυθμίσεων διαμερίσματος με αναλυτικό προϋπολογισμό απαιτείται και ΕΚΚΟ?

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

σε αλλαγή χρήσης απο αποθήκη σε κατοικία, ο υπάλληλος μου ζητάει εκκο. δέν γνωρίζω να συντάσω εκκο για αλλαγή χρήσης, και επιπλέον πιστεύω πως αυτό, δέν είναι απαραίτητο. μπορεί να με βοηθήσει κανείς συνάδελφος για το τί πρέπει να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά βάσει του ΕΚΚΟ δεν υπολογίζονται τα ελάχιστα τιμολόγια που ζητάει η ΔΟΥ;

Αν δεν υπάρχει τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Το κτίριο υπάρχει έτσι δεν είναι ? Αρα τι ΕΚΚΟ ???

 

Ρεύμα έχει ?

 

---edit--

 

Ανέβασα εδώ την εγκύκλιο 2/95 . Δες τις περιπτώσεις 9 και 10. Αν κάνεις αναθεώρηση θέλει ΕΚΚΟ . Αν οχι τότε για μένα βάσει του 10 δεν απαιτείται .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.