Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνεχόμενα αρτια αγροτεμάχια


Recommended Posts

Σενάριο. Αν γινόταν πρώτα η μεταβίβαση και μετά η άδεια; (Θα έφερνες την πολεοδομία προ τετελεσμένου).

 

Το ΦΕΚ είναι το 138Δ'-13/05/1981.

 

dimitris GM επιδή λογικά γνωρίζεις αυτά τα θέματα πολύ καλύτερα απο μένα θέλω να σε ρωτήσω τα εξής γιατί σαν να αρχίζω να καταλαβαίνω τι θες να πεις:

 

Το ότι έγινε κατάτμηση το 1969, έστω και αν μνημονεύτηκε σε ένα συμβόλαιο, δε σημαίνει ότι τα οικόπεδα αυτά σήμερα είναι άρτια και οικοδομήσιμα κατα παρέκκλιση; Αφού κατατμήθηκε το 1969, 10 χρόνια πριν το έτος παρέκκλισης. Έχει σημασία ότι αγοράστηκε το 1980; Δηλαδή αν το αγόραζα φέτος το οικόπεδο αυτό, ενώ έχει βάσει του 1969 κατατμηθεί, με την αγορά και μόνο γίνετε μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο;

 

Υ.Γ. 1 Κατά παρέκκλιση σαν ένα οικόπεδο μαζί που έχουν συνολικό εμβαδόν 152+152=304 τ.μ. γίνετε άρτιο και οικοδομήσιμο δεν το συζητάμε (θα το δεις και στο ΦΕΚ) και έχει και υπολοιπόμενο συντελεστή περίπου 145 τ.μ. Το θέμα είναι πώς εκδόσανε Ο.Α. για το ένα αν υποθέσουμε ότι έχουν δίκαιο.

 

Υ.Γ. 2 Στο αρχείο της συγκεκριμένης ΥΔΟΜ βρήκα 9 Ο.Α. απο τα κατατμημένα αυτά οικόπεδα, με το ίδιο εμβαδόν 152τ.μ. που εκδόθηκαν απο το 1992 έως και το 2010 σαν άρτια και οικοδομήσιμα κατα παρέκκλιση. Σε μία περίπτωση μάλιστα εκδόθηκαν την ίδια μέρα 2 άδειες σε όμορα οικόπεδα του ίδιου ιδιοκτήτη!!!! Τότε δεν το είχαν καταλάβει; Καταλαβαίνετε γιατί δε μπορώ να χωνέψω αυτά που μου λένε;

 

Όταν έκανα την παρατήρησή μου χθες, είχα την εντύπωση ότι δεν υπήρχε αμφιβολία για το θέμα της αρτιότητας, και ότι έπαιξε περίπτωση αυτόματης συνένωσης.

 

Όπως και να 'χει, στο σενάριο όπως έχει αναπτυχθεί, και στα όσα σωστά είπαν οι προηγούμενοι, να προσθέσω:

* το αν ο χρόνος δημιουργίας είναι το 1969 θα πιστοποιηθεί από την καρτέλα του πρώτου ιδιοκτήτη (διανομέα) στο υποθηκοφυλακείο

* το αν το ζευγάρι οικοπέδων είναι 2 ή 1 επίσης φαίνεται στην καρτέλα του πατέρα

 

Με την προϋποθεση ότι τα δύο οικόπεδα είναι όντως δύο στην καρτέλα του πατέρα, επιμένω ότι πρέπει να αγνοηθούν οι φωστήρες της πολεοδομίας, να γίνει πρώτα η μεταβίβαση (του ενός οικοπέδου) και μετά να βγει η άδεια δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

@jeff

1. Για την ιστορία..., δεν είναι εντός σχεδίου αλλά εντός οικισμού >2000 κατ.  

2. Απ' ό,τι καταλαβαίνω από τα γραφόμενά σου, ο ιδιοκτήτης των 6 στρεμμάτων προέβη σε ιδιωτική ρυμοτόμηση (κατά παράβαση του ΓΟΚ '23) προσκομίζοντας στο συμβ/φο ένα τοπογραφικό με τα οικόπεδα (1,2,3,...κλπ) και τους δρόμους. 

    Και ως προς την ιδιωτ. ρυμοτόμηση, έστω ότι παραγράφηκε. Ως προς την "κατάτμηση" όμως, έχω αμφιβολίες, αφού δεν συνοδεύτηκε από ιδιοκτησιακή διαφοροποίηση των ομόρων. Συνεπώς, θα πρέπει να εστιάσεις σε αυτό το σημείο. Ελέγχεις τον τίτλο της "κατάτμησης" ή και κάποιον μεταγενέστερο μέχρι την έναρξη της διαφορετικής αρτιότητας, και αν δεν υπάρχει σαφής ιδιοκτησιακός διαχωρισμός μεταξύ δύο ομόρων, τότε αυτά θεωρούνται ως ένα. 

 

υ.γ. Για να σου δώσω ένα παράδειγμα του τι εννοώ:

       έστω ο Α έχει μια αυτοτελή έκταση 1000 μ², και θέλει να την κατατμήσει σε 5 X 200  (έστω ότι 200 μ² είναι η τρέχουσα αρτιότητα)

       Φτιάχνει ένα τοπογραφικό με την έκταση χωρισμένη σε 5 τμήματα (1,2,3,4,5), πάει στο συμβ/φο και στα τμήματα με αρ. 2 & 4  μεταβιβάζει σε κάποιον τρίτο ένα ποσοστό (π.χ.1%).

       Η πράξη μεταγράφεται, και η κατάτμηση είναι γεγονός. 

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

ds

ναι,  εξ αρχής παρουσιαστηκε  σαν θεμα "αυτοματης συνενωσης"

και μας .."μπερδεψε"

 

αλλά,  στη συνεχεια,  προεκυψε-  το πολύ ενδιαφερον -  θεμα περί  νομιμης κατατμησης,...

 

 

tetris

 

πολυ σωστα

 

αλλα, να θυμισω   [αυτο που παρελειψα να αναφερω εξ αρχης...] :sad:

οτι

η απαγορευση κατατμησης του 690/48

 

καταργηθηκε με τον 625/68

 

και επανηλθε με τον 651/77

 

επομενως, όποια " κατατμηση δια μεταβιβασεως"   εγινε στο μεσοδιαστημα, ειναι νομιμη...

 

Απομενει η διερευνηση, τι εννοει ο   jeff,

  ...οταν λεει οτι "πηγε στον συμβ/φο και εκανε κατατμηση"

 

και  αν αυτοι που αγορασαν το 1980...αγορασαν απο τον αρχικο ιδιοκτητη  ή απο καποιον που ειχε αγορασει το 1970

και τα κατειχε νομιμα???

 

Εδω, βεβαιως, ισχυει αυτο που ειπωθηκε..απο ολους τους προλαλήσαντες...

 

οτι δλδ. η κατατμηση δεν ειναι μία μονομερης πραξη με την οποια παει καποιος σε συμβ/φο και χωριζει σε "τμηματ" το οικοπεδό του.

 

Η κατατμηση γινεται με την μεταβιβαση σε διαφορετικα προσωπα των ομορων "τμηματων" ειτε κατα 100% ειτε με διαφοροποιηση των ποσοστων..

 

λειπουν μερικα στοιχεια ακομα απο τον jeff

για  να συμπληρωθει το παζλ...

 

τις καλημερες μου

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

@ tetris

Ναι έχεις δίκαιο, το ΦΕΚ είναι για τα εντός οικισμού αλλά στη συγκεκριμένη περιοχή δεν υπάρχει εγκεκριμμένο ΓΠΣ οπότε η ΥΔΟΜ δίνει το ΦΕΚ 138Δ/81 ώς όρους δόμησης γι'αυτό το κομμάτι της πόλης.

 

Λοιπόν συνάδελφοι, η ΥΔΟΜ απάντησε στην αίτησή μου το εξής: " Σας γνωρίζουμε ότι το οικόπεδο Ιδιοκτησίας ....... κατά το 1/2 εξ'αδιαιρέτου, σύμφωνα με το συμβόλαιο ....... με Ε=152τ.μ., είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο σύμφωνα με την παρ.2 αρθ. 4 του ΦΕΚ 138Δ/81"

 

Κατ'αρχάς θεωρώ πως ισχυριζόμενοι ότι τα δύο οικόπεδα είναι ένα οικόπεδο εξ'αδιαιρέτου υποτιμούν τη νοημοσύνη μας. Όταν ρώτησα "τότε γιατί τότε εκδόσατε την άδεια του έταιρου οικοπέδου;", μου απάντησαν "κατα λάθος".

 

Δεν ξέρω, μάλλον ο φάκελος θα πάει στο ΥΠΕΚΑ ή σε κάποιο δικηγόρο.

Link to comment
Share on other sites

jeff, η μερίδα στο υποθηκοφυλακείο τι λέει, 1 ή 2 οικόπεδα;

πολυ σωστα

και, επισης,

 

[και εχουν  ξανα-ερωτηθει...δυστυχως...χωρις απαντηση]

 

α] πώς εκανε την κατατμηση  του 1969 ο ιδιοκτητης?

β] υπαρχει συμβολαιο  και  αν ναι.....το εχει μεταγραψει το σχετικο συμβολαιο?

 

γ] οι δικοι σου, αγορασαν το 1990 απ'  ευθειας απο τον αρχικο ιδιοκτητη [οπότε εχεις   ...ενα  θεμα προς συζητηση...]

 

ή απο δικο του αγοραστη???

Link to comment
Share on other sites

@ dsworks: Η μερίδα στο υποθηκοφυλάκειο έχει 2 οικόπεδα. Βγάζει 2 πιστοποιητικά ιδιοκτησίας

 

@DIMITRISGM: α) & β)Το 1969 έκανε συμβολαιογραφική πράξη στην οποία αναφέρετε πως ο τότε ιδιοκτήτης "ρημοτομεί και διαιρεί το αρχικό οικόπεδο των 6 στρεμμάτων δημιουργόντας επιπλέων δρόμους προς διευκόλυνση πρόσβασης" το οποίο συνοδεύεται απο αναλυτικότατο (για την εποχή) τοπογραφικό διάγραμμα. Επίσης στο ίδιο συμβόλαιο πουλάει 2 οικόπεδα απο τα πολλά που ρημοτόμησε σε κάποιον αγοραστή. Επι της ουσίας δημιούργησε μια συμβολαιογραφική πράξη πώλησης ακινήτου, μικρού μέρους των 6 στρεμμάτων, το οποίο πρώτα φρόντισε να "διαιρέσει" ή "ρημοτομήσει" (αυτές τις λέξει χρησιμοποιεί στο συμβόλαιο) στο ίδιο συμβόλαιο. Δεν μεταβίβασε τα υπόλοιπα οικόπεδα σε κάποιον άλλο, δεν άλλαξε ποσοστά ιδιοκτησίας σε κάθε επι μέρους οικόπεδο... τίποτα απο αυτά. Βεβαίως εδώ, όπως πολύ σωστά θα μου πείτε και ήδη μου έχετε αναφέρει πολλά στοιχεία που δεν τα είχα υπόψιν μου (και σας ευχαριστώ γιαυτό :smile: ), υπάρχει πρόβλημα. Η κατάτμηση που θεωρητικά ήθελε να κάνει ο τότε ιδιοκτήτης δεν έγινε σωστά.

 

γ) Οι δικοί μου πελάτες αγόρασαν απ'ευθείας απο τον αρχικό ιδιοκτήτη το 1980 όχι 1990, με μία συμβολαιογραφική πράξη αγοράς η οποία αναφέρει πως αγοράζονται 2 οικόπεδα (πλήρως περιγραφόμενα) με ποσοστά 50-50 στο ένα και 50-50 στο άλλο.

Link to comment
Share on other sites

@ dsworks: Η μερίδα στο υποθηκοφυλάκειο έχει 2 οικόπεδα. Βγάζει 2 πιστοποιητικά ιδιοκτησίας

 

@DIMITRISGM: α) & β)Το 1969 έκανε συμβολαιογραφική πράξη στην οποία αναφέρετε πως ο τότε ιδιοκτήτης "ρημοτομεί και διαιρεί το αρχικό οικόπεδο των 6 στρεμμάτων δημιουργόντας επιπλέων δρόμους προς διευκόλυνση πρόσβασης" το οποίο συνοδεύεται απο αναλυτικότατο (για την εποχή) τοπογραφικό διάγραμμα. Επίσης στο ίδιο συμβόλαιο πουλάει 2 οικόπεδα απο τα πολλά που ρημοτόμησε σε κάποιον αγοραστή. Επι της ουσίας δημιούργησε μια συμβολαιογραφική πράξη πώλησης ακινήτου, μικρού μέρους των 6 στρεμμάτων, το οποίο πρώτα φρόντισε να "διαιρέσει" ή "ρημοτομήσει" (αυτές τις λέξει χρησιμοποιεί στο συμβόλαιο) στο ίδιο συμβόλαιο. Δεν μεταβίβασε τα υπόλοιπα οικόπεδα σε κάποιον άλλο, δεν άλλαξε ποσοστά ιδιοκτησίας σε κάθε επι μέρους οικόπεδο... τίποτα απο αυτά. Βεβαίως εδώ, όπως πολύ σωστά θα μου πείτε και ήδη μου έχετε αναφέρει πολλά στοιχεία που δεν τα είχα υπόψιν μου (και σας ευχαριστώ γιαυτό :smile: ), υπάρχει πρόβλημα. Η κατάτμηση που θεωρητικά ήθελε να κάνει ο τότε ιδιοκτήτης δεν έγινε σωστά.

 

γ) Οι δικοί μου πελάτες αγόρασαν απ'ευθείας απο τον αρχικό ιδιοκτήτη το 1980 όχι 1990, με μία συμβολαιογραφική πράξη αγοράς η οποία αναφέρει πως αγοράζονται 2 οικόπεδα (πλήρως περιγραφόμενα) με ποσοστά 50-50 στο ένα και 50-50 στο άλλο.

 

Δύο οικόπεδα, λαμπρά.

Επόμενο βήμα, ο χρόνος δημιουργίας (και αυτό επειδή ο χρόνος αγοράς, 1980, δεν σου κάνει, εσύ ψάχνεις κάτι νωρίτερα από την 25/7/1979 για να έχεις αρτιότητα κατά παρέκκλιση):

με ένα δικηγόρο (αν χρειαστεί), ρίξτε μία ματιά στην μερίδα του αρχικού πωλητή και ψάξτε τα δύο οικόπεδα που σας νοιάζουν. Από εκεί θα πιστοποιηθεί ο χρόνος δημιουργίας.

Link to comment
Share on other sites

Jeff

έτσι όπως το περιγράφεις, προφανώς και ΔΕΝ έχει γίνει κατάτμηση διότι:

Η αρτιότητα από 1968-1979 ήταν 150 μ². Από 1979-1981 ήταν 300 μ². Από 1981-.. είναι 2 στρεμ

Για να υπάρχουν λοιπόν δύο αυτοτελή οικόπεδα, θα έπρεπε να υπάρχει (πριν την 19-7-1979) διαφορετικό ιδιοκτησιακό καθεστώς στα δύο όμορα, ή οι πελάτες σου να τα έχουν αγοράσει πριν την ημερομηνία αυτή, με δύο διαφορετικούς τίτλους.

Συνεπώς, κι εφόσον κατά την ημερομηνία αγοράς δεν είχε επέλθει κατάτμηση, σωστά θεωρούνται ως ένα. Το ότι στο υποθ/κείο υπάρχουν δύο μερίδες, δεν λέει τίποτε. Η ουσία είναι ότι, πολεοδομικά, υπάρχει ΕΝΑ οικόπεδο.

Link to comment
Share on other sites

tetris

πολυ σωστα

 

jef

επομενως η πελατισα εχει ενα ενιαιο...πανω απο 300 μ.

αρτιο  και οικοδομησιμο

 

εχει χτισει στο "μισο"

 

Θα συστησει καθετη σε αυτο το ενιαιο

και θα δωσει στον γιο-κορη  την β' καθετη

 

που θα χτισει τον υπολοιπο σδ..

 

[μεταξυ δυο κακών..το μη χειρον...]

 

 

εντιτ

ξαναειδα την αρχικο αρωτημα

 

εχεις πει

- "πεθανε η συζυγος"

- μετα ο συζυγος εκανε γονικη παροχη το Α' οικοπεδο στην  μια κορη που εχτισε

- και θελει να κανει τωρα γονικη παρχη το Β' στην  αλλη κορη

 

δεν εξηγεις πώς, μετα τον θανατο της συζυγου  εκανε γονικη παροχη   μονον ο πατερας

αφου απο την συζυγο κληρονομουσαν και οι δυο κορες..

 

θελει συζητηση....

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.