Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξώστης παρά το όριο


Recommended Posts

Επομένως Faethon διορθώνοντας το λάθος μου

ΚΑΝΑ, on 28 Jun 2013 - 19:47, said:

έχεις  3 επιλογές

1. αν το πας ως εξώστη θα πρέπει να αφαιρέσεις το τμήμα του 250χ50 (άνω πλευρά)

2 Αν όμως δεν το αφαιρέσεις τότε θα πρέπει να αποκτήσει διαστάσεις Η/Χ (τουλάχιστο με τον ΓΟΚ 85-κατά ΝΟΚ δεν θυμάμαι) οπότε επειδή βρίσκεται στο όριο θα πρέπει να σηκώσεις και τοίχο (κατά την παρ γ του συνημμένου του  geog-coco) ή

3.αν τον αφήσεις με τις διαστάσεις που έχει, να σηκώσεις τοίχο στο όριο και να τον προσθέσεις στο σ.δ, σ.κ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Παντως το εχω κανει πολλκις ελεγχοντας μονο την απεναντη πλευρα, για αυτο και η απορια για το δεξι σχεδιο...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το εγγραφο 31782/87 ( το οποιο εχει καταργηθει) αναφερει:

επιτρέπεται η επαφή των εξωστών στα όρια του οικοπέδου χωρίς την τήρηση της απόστασης του 1,00μ., 

εφ'όσον ο εξώστης δεν προεξέχει από την οικοδομική γραμμή και εφ'όσον κατασκευαστεί τοίχος, όπου εφάπτεται 

ο εξώστης με το όριο του οικοπέδου.

 

Μεταγενεστερα o κτιριοδομικος στο αρθρο 10 αναφερει:

1. Κατά την ανέγερση κτιρίων σε επαφή με το κοινό όριο ομόρων οικοπέδων κατασκευάζεται για κάθε κτίριο ξεχωριστός τοίχος σε επαφή προς το κοινό τους όριο και με όλο το πάχος εντός του οικοπέδου του ανεγειρομένου κτιρίου.

.........................................................................................................................................

2.3. Στην περίπτωση που κατασκευάζεται εξώστης σε επαφή με το κοινό όριο ομόρων οικοπέδων δεν επιβάλλεται η κατασκευή του τοίχου της παρ.1.

Edited by dimitris11140
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...
On 28/6/2013 at 9:03 ΜΜ, kan62 said:

Οι επιλογές θεώρησης είναι :

 

1. Η δεξιά πλευρά του επίμαχου τεραγώνου ή ορθογωνίου (στο όριο) να θεωρηθεί ανοικτή. Τότε το επίμαχο μπορείς να το θεωρήσεις :

α) εξώστη που βλέπει δεξιά ... δεν γίνεται γιατί το όριό του πρέπει να απέχει 3/4δ από το όριο του οικοπέδου,

Από που προκύπτει το 3/4δ @kan62?

 

On 28/6/2013 at 11:57 ΜΜ, georg coco said:

Για κοιτάξτε και αυτό... (ΓΟΚ/85) , στο β) ελέγχουμε "λέει" το Δ μόνο ως προς το απέναντι όριο...

post-31607-0-24251500-1372453012_thumb.jpg

Δηλαδή με βάση το άρθρο 16, παραγράφους 2 & 3 του ΝΟΚ, ο επάνω δεξιά εξώστης ελέγχεται ως προς την απόσταση και από το πλάγιο (δεξιά) όριο πέραν από το απέναντι; Πρέπει να απέχει από αυτό απόσταση τουλάχιστον 1 μέτρου ή μπορεί να διατάσσεται ελέυθερα (και να απέχει από αυτό ακόμα και πχ. 12 εκατοστά);

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα,

1. Γνωρίζετε εάν πλέον επιτρέπεται να απέχει ανοιχτός εξώστης απόσταση λιγότερη του ενός μέτρου από τα πλάγια όρια του οικοπέδου;
2. Εάν υπάρχει τοιχοποιία που εφάπτεται στο πλάγιο όριο του οικοπέδου, μπορεί ο εξώστης να εφάπτεται σε αυτήν παρότι απέχει λιγότερο του 1 μέτρου από το πλάγιο όριο;

Πρόκειται για τετραώροφη πολυκατοικία της οποίας Ρ.Γ & Ο.Γ. ταυτίζονται επιπλέον οι εξώστες εξέχουν κατά 1/10 του πλάτους του δρόμου πέραν των ορίων που ορίζει το ιδανικό στερεό. 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Αν είσαι μηχανικός πρόσθεσε την ειδικότητά σου στο προφίλ σου, σύμφωνα με τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Από το ΓΟΚ 85, δεν απαιτείται υποχρεωτική απόσταση 1 μ

Η κατασκευή εξωστών εντός του 1/10 του πλάτους του δρόμου επιτρέπεται, εκτός κι αν ορίζεται διαφορετικά από ειδικούς-τοπικούς όρους

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι μια ερώτηση

Έχω κολλήσει το κτίριο μου εντός σχεδίου στα πλάγια όρια.

Θέλω στον πίσω ακάλυπτο να κάνω ένα εξώστη , ο οποίος δεν είναι μέσα στο Δ ή στο δ (δεν έχω εκμεταλευτεί όλη την κάλυψη και δεν ειμαι μεσα στον υποχρεωτικό ακάλυπτο)

Αυτός ο εξώστης μπορεί να κολλήσει στα πλάγια όρια?????

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Εξώστης εντός πρασιάς πόσο μπορεί να απέχει από το πλάγιο όριο σε μεσαίο οικόπεδο όπου το κτίριο τοποθετείται σε απόσταση δ; Μόνο το τμήμα του εξώστη που βρίσκεται εντός πρασιάς, πίσω από την πρασιά τηρείται το δ/4 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.