Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Η αναφορά στα Ribbon έγινε ως απάντηση στην ερώτηση του pirsogiannis.

To CADsdtopo περιλαμβάνει 280 τύπους γραμμών οι οποίες λειτουργούν όπως ακριβώς οι γραμμές του AutoCAD με αυτόματη καταχώρηση σε layer και επιπρόσθετες δυνατότητες όπως εδώ ή εδώ.

Για αυτόματη διπλή γραμμή τοίχου μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την εντολή του CADsdtopo PGG όπου δίνεται την θέση, την γεωμετρία, το μήκος και το πάχος του τοίχου.

Σημ.:  Ήδη ετοιμάζονται βίντεο για σχεδίαση Κάτοψης και Τοπογραφικού.

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, sdtopo said:

Σημ.:  Ήδη ετοιμάζονται βίντεο για σχεδίαση Κάτοψης και Τοπογραφικού.

 

Ωραία. 1 βίντεο =100 σελίδες pdf.

Αναμένουμε τα βίντεο και για σχεδίαση του διάγραμματος δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα σας,

Η πρώτη έκδοση sdbox έχει ολοκληρωθεί και έχει αρχίσει η δοκιμαστική περίοδος. Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να μου στείλει pm. 

Το Διάγραμμα Δόμησης/Κάλυψης ήδη περιλαμβάνεται, τα αυθαίρετα θα ολοκληρωθούν εντός του Ιουλίου μαζί με την μεταφορά του σχεδίου σε Google Earth και την ετοιμασία σχεδίου υποστήριξης εργοταξίου. Η πλήρης έκδοση θα αναρτηθεί το αργότερο τον Σεπτέμβριο.

sdbox_Ribbon.thumb.JPG.ec523d021e3faac7618775fc6160e892.JPG

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα, να ρωτήσω..προσπαθώ να χρησιμοποιήσω το cadsdtopo για να επεξεργαστώ κάποια πολύγωνα από το κτηματολόγιο αλλά δεν καταλαβαίνω πώς λειτουργεί. Αν μπορείτε να με διαφωτίσετε..έχω το autocad 2017

Link to comment
Share on other sites

Για να λειτουργήσει το CADsdtopo πρέπει να εγκαταστήσετε την VBA-Support της AutoDesk από εδώ.

Τα συνοδευτικά αρχεία που θα εγκαταστήσετε είναι αξιόπιστα και δεν επηρεάζουν  την λειτουργία του AutoCAD στον υπολογιστή σας.

Βήμα 1

  • Στην σελίδα Download της AutoDesk  επιλέξετε ''AutoCAD 2017 VBA module (32 ή 64 bit).
  • Αφού κατεβεί το αρχείο ''AutoCAD 2017 VBA module (32 ή 64-bit)'', τότε πριν το εγκαταστήσετε κλείστε το AutoCAD.
  • Μετά την εγκατάσταση προτείνεται να επανεκινήσετε τον υπολογιστή σας.

 Βήμα 2

Μόνο κατά την πρώτη εκκίνηση του CADsdtopo κάντε τα παρακάτω σε ένα κενό σχέδιο στο AutoCAD:

  • Πληκτρολογήστε πρώτα στο command line την εντολή SECURELOAD και αλλάξτε την τιμή σε 0.
  • Πληκτρολογήστε στο command line την εντολή APPLOAD και στο παράθυρο που ανοίγει ανατρέξτε στην διεύθυνση (path) "C:\sdbox_Tools". Επιλέξτε το αρχείο _CADsdtopo.lsp από την λίστα, πατήστε Load και κλείστε την καρτέλα.
  • Σημ.: Στις πρώτες χρήσεις των εντολών αν ερωτηθείτε “Save Changes  to zzOpenDirzz.dvb ?”  πατήστε Yes.  Επίσης πατήστε Allow για την εκτέλεση του acadoc.fas αν ζητηθεί.

Για οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα ενημερώστε μας να βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να εγκαταστήσω το demo για εκδοση zwcad 2021 σε υπολογιστη με windows 10. Απο την αρχη της εγκαταστασης έχω πρόβλημα με τα ελληνικα. Το προγραμμα μου ζηταει να αλλαξω το region μεσα απο το control panel στα ελληνικα αλλα αν και το αλλάζω δεν βλεπω ποτε ελληνικα στο μενου της εγκαταστασης.

Προσπαθησα να το εγκαταστησω πατωντας τυχαια το υποτειθεμενο ''next'' , εγινε εγκατασταση και μου εβγαλε εικονιδιο στο desktop, ανοιξα το zwcad αλλα δεν υπαρχει πουθενα....

Εχετε καμια ιδεα τι γινετε?

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε το αρχείο C:\SDTOPO\CADsdtopo.dwg που περιέχει οδηγίες εγκατάστασης στο ZwCAD.

Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2020 at 10:07 ΠΜ, sdtopo said:

Για να λειτουργήσει το CADsdtopo πρέπει να εγκαταστήσετε την VBA-Support της AutoDesk από εδώ.

Τα συνοδευτικά αρχεία που θα εγκαταστήσετε είναι αξιόπιστα και δεν επηρεάζουν  την λειτουργία του AutoCAD στον υπολογιστή σας.

Βήμα 1

  • Στην σελίδα Download της AutoDesk  επιλέξετε ''AutoCAD 2017 VBA module (32 ή 64 bit).
  • Αφού κατεβεί το αρχείο ''AutoCAD 2017 VBA module (32 ή 64-bit)'', τότε πριν το εγκαταστήσετε κλείστε το AutoCAD.
  • Μετά την εγκατάσταση προτείνεται να επανεκινήσετε τον υπολογιστή σας.

 Βήμα 2

Μόνο κατά την πρώτη εκκίνηση του CADsdtopo κάντε τα παρακάτω σε ένα κενό σχέδιο στο AutoCAD:

  • Πληκτρολογήστε πρώτα στο command line την εντολή SECURELOAD και αλλάξτε την τιμή σε 0.
  • Πληκτρολογήστε στο command line την εντολή APPLOAD και στο παράθυρο που ανοίγει ανατρέξτε στην διεύθυνση (path) "C:\sdbox_Tools". Επιλέξτε το αρχείο _CADsdtopo.lsp από την λίστα, πατήστε Load και κλείστε την καρτέλα.
  • Σημ.: Στις πρώτες χρήσεις των εντολών αν ερωτηθείτε “Save Changes  to zzOpenDirzz.dvb ?”  πατήστε Yes.  Επίσης πατήστε Allow για την εκτέλεση του acadoc.fas αν ζητηθεί.

Για οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα ενημερώστε μας να βοηθήσουμε.

Έχω κάνει όλα αυτά τα βήματα. Πατάω εκεί που λέει ΚΤΗΜ εκτύπωση σε pdf και μου βγάζει στο command line, unknown command. Στο κτηματολόγιο έχω φτιάξει το πολύγωνο και το έχω κάνει από εκεί αποθήκευση ως pdf. ( Πατώντας στο κουμπί εκτύπωση) Πως μπορώ να συνεχίσω ώστε να εισαχθεί μόνο το πολύγωνο στο autocad , χωρίς να μου βγάζει και ό,τι υπάρχει τριγύρω από αυτό? ( Συγγνώμη για την ταλαιπωρία!)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.