Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Αναρτήθηκε η νέα βελτιωμένη έκδοση 16.2.  Μπορείτε να την κατεβάσετε για δοκιμή εδώ.  

Σημ.: Διορθώθηκε η εγκατάσταση και εκκίνηση στο AutoCAD και τώρα το λογισμικό φορτώνεται χωρίς πρόβλημα σε όλες τις εκδόσεις από AutoCAD 2000 έως 2019 με όλες τις δυνατότητες και λειτουργίες.

Παρακαλώ για τα σχόλιά σας στην περίπτωση που έχετε δυσκολίες κατά την εγκατάσταση ή χρήση.

image3987.png

Link to comment
Share on other sites

Δείτε  εδώ την διαδικασία για την ηλεκτρονική υποβολή διαγραμμάτων στο Κτηματολόγιο με το CAdsdtopo.

       image15864.jpg

  • Εκτύπωση σε pdf
  • Αυτόματη μετατροπή σχεδίου στα πρότυπα του Κτηματολογίου.
  • Επεξεργασία-Μεταφορά ή/και σχεδίαση κειμένων και γραμμών στα Layer του Κτηματολογίου.
  • Πλήρης Έλεγχος σχεδίου προς υποβολή.
  • Εξαγωγή dxf

 

 

image3987.png

Μπορείτε να κατεβάσετε την νέα Demo έκδοση 16, χωρίς εγγραφή ή email εδώ

 
Link to comment
Share on other sites

Δείτε εδώ τις σημαντικές προσθήκες, αλλαγές και νέες λειτουργίες του CADsdtopo.

 

image3987.png

Μπορείτε να κατεβάσετε την νέα Demo έκδοση 16, χωρίς εγγραφή ή email, εδώ

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο καλημέρα.

Οι νέα έκδοση του προγράμματός σου είναι πραγματικά απίστευτη! Οι εντολές γίνανε ταχύτατες (ειδικά στα τρίγωνα και στο εμβαδό που πρόσεξα τη μεγάλη διαφορά - αν και πριν ήταν πολύ γρήγορες), και η έκδοση για το Κτηματολόγιο απλά Φ-Α-Ν-Τ-Α-Σ-Τ-Ι-Κ-Η !!! Έφτιαξα ένα τοπογραφικό πάνω σε ένα αχταρμά ψηφιακό σχέδιο συναδέλφου σε πραγματικά ελάχιστο χρόνο! Ειδικά το notepad που ειδοποιούσε ότι οι polylines δεν είχαν κλείσει, ήταν η πιο μεγάλη βοήθεια!!!

Πάμε όμως και σε κάποια ψιλοπράγματα που παρατήρησα.

1) Μία διόρθωση που χρειάζεται  (πιστεύω) να κάνεις. Στη γραμμή έχεις φτιάξει του ρέματος και την ενσωμάτωσες τώρα στα πρανή σου, πιστεύω χρειάζεται να την μεγαλώσεις κάπως γιατί στην εκτύπωση φαίνεται σαν μια παχιά ενιαία γραμμή (ακόμα και στην κλίμακα 1:200!)
 
2) Μία άλλη διόρθωση (πάντα κατά τη γνώμη μου) είναι στη γραμμή εργαλείων 19 των ρυθμίσεων, δίπλα από το "αντιγραφή fonts για παράδοση σχεδίου" υπάρχει το uninstall. Εγώ προσωπικά την χρησιμοποιώ μονίμως την εντολή για να εκτυπώνω στο φωτοτυπάδικο και μου φαίνεται επικίνδυνη να πατηθεί κατά λάθος η άλλη... Ίσως θα έπρεπε να φύγει τελείως...
 
3) Επίσης μπορείς να βάλεις ένα σύμβολο κλίμακας γιατί έψαξα και δε βρήκα κανένα (i mean αυτή την μπάρα που δείχνει πόσο είναι στο σχέδιο το 1 ή τα 10 ή τα 100 μέτρα). Το λέω για τις περιπτώσεις σχεδίων που είναι μη εξαρτημένα ή που τα εκτυπώνω σε Α3-Α4 σε άσχετη κλίμακα για να τα παίρνω στο πεδίο.
 
4) Μια άλλη ιδέα (στο αγαπημένο μου ΝΝΒ), γίνεται να υπάρχει πολλαπλή ένδειξη που να καταλήγει στο ίδιο κείμενο? (σαν π.χ. στο συνημμένο σχέδιο). 
 
5) Υπάρχει τρόπος να ορίσω μόνιμα συγκεκριμένο lineweight σε κάποιες γραμμές;
 
6) Ίσως στη δήλωση του 651, να πρόσθετες και το Ν.4483/2017 για τους δασικούς χάρτες?
 
7) Υπάρχει τρόπος να αλλάξω (μόνιμα) στους αριθμούς να βάζω την τελεία για χιλιάδα και το κόμμα για υποδιαστολή; Δηλ. να βάζω να εμφανίζει το εμβαδόν αντί για 1500.01 ως 1.500,01  (By the way στην YYTT στο μέγεθος παίρνει για υποδιαστολή το κόμμα, ενώ γενικά στους αριθμούς έχεις την τελεία, δηλ στο ΥΥΤΤ το 1.2 το βλέπει σαν 12 ενώ άμα βάλεις κόμμα το βλέπει σαν 1,2)
 
8 ) Όσον αφορά τις γωνίες... Αυτό είναι και το πιο σημαντικό που πρόσεξα και χρήζει άμεσης επιδιόρθωσης. Αν και στα TOPOUNITS το βάζεις να μετράει σε GRAD  ή αν χειροκίνητα το αλλάζω εγώ σε DEGREES από το AUTOCAD, το πρόγραμμά σου έχει κολλήσει στα RAD, είτε για όταν θέλω να μετρήσω με ZDWS (μέτρηση γωνίας), είτε άμα θέλω να κάνω ZCR (Rotate) είτε δεν ξέρω και εγώ τι άλλο. Ειδικά το ZCR είναι από τις καλύτερες εντολές και δεν μπορεί να αναπληρωθεί από κάποια το Autocad.
 
Φιλικά, Νάσος

Ενδείξεις.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Νάσο,

Καταρχήν ευχαριστώ για τον χρόνο που διαθέτεις, όπως πάντα, και τις χρήσιμες παρατηρήσεις σου.

1) Η διόρθωση ήδη έγινε, τα ρέματα εισάγονται πλεόν με μεγαλύτερο scale.

2) Η διόρθωση η γραμμή εργαλείων 19 "Ρυθμίσεις"  ήδη έγινε. Όμως για την παράδοση του σχεδίου σε τρίτο προτείνω να την κάνεις με την νέα εντολή ZWBLOCK, όπου γίνονται όλα αυτόματα (γραμματοσειρές, πενάκια, images κ.λ.π.) και γίνεται και έλεγχος των Layer.

3) Το σύμβολο κλίμακας υπάρχει ήδη από την έκδοση 3.0 και εισάγεται με την εντολή ASD (υποδιεύθυνση: Διάφορα).

4) Η πολλαπλή ένδειξη γίνεται ή ως εξής:
    α. Εκτελείς την NNB και εισάγεται η βασική ένδειξη.
    β. Για τις υπόλοιπες αντιστοιχίσεις (γραμμή-κυκλάκι) εκτελείς την NNC (όπου επιλέγεις μόνο σημείο για το κυκλάκι, σημείο στην ένδειξη nnb και πατάς enter). 
       H NNC στην κανονική της χρήση είναι σαν την NNB αλλά ορίζεις με κλικ στην οθόνη το μήκος της γραμμής από το κυκλάκι μέχρι την ένδειξη.

5) Είναι οπωσδήποτε στις σκέψεις μας για την επόμενη έκδοση.

6) Τα πρότυπα των δηλώσεων περί δασικών χαρτών θα προστεθούν οπωσδήποτε στην επόμενη έκδοση όπως και οι δηλώσεις Ν.4495.

7) Γενικά δεν βλέπω να είναι δυνατόν να αλλάξει αυτό γιατί με τελεία, ως υποδιαστολή, λειτουργεί το AutoCAD και δεν θα μπορούν να εκτελούνται εντολές όπως οι πράξεις με κείμενα.
Στην YYTT το αντίθετο συμβαίνει, αν βάλεις 1,2 το παίρνει σαν 12 ενώ το 1.2 κανονικά.

8) Η διόρθωση, για ταυτόχρονη στροφή πολλών αντικειμένων (ZCR), ήδη έγινε.

Η νέα demo έκδοση και το update για τους κατόχους θα αναρτηθούν σήμερα το απόγευμα.
 

Link to comment
Share on other sites

Η τελεία για χιλιάδα και το κόμμα για υποδιαστολή ρυθμίζονται από τα win στον πίνακα ελέγχου, περιοχή και γλώσσα , πρόσθετες ρυθμίσεις αλλά ισχύουν για όλα τα προγράμματα        ( γενικά δεν θεωρείται σωστό , άσχετα που τα ηλ.συστήματα του τεε το έχουν έτσι , μάλλον θα έχεις θέμα με άλλα προγράμματα).

Link to comment
Share on other sites

51 λεπτά πριν, sdtopo said:

Στην YYTT το αντίθετο συμβαίνει, αν βάλεις 1,2 το παίρνει σαν 12 ενώ το 1.2 κανονικά

Η εικόνα που βλέπεις πάρθηκε με το που άνοιξα το autocad και πάτησα ΥΥΤΤ όπου είχε φυλάξει την προηγούμενη ρύθμισή μου. Κράτησε το 1,1 ενώ στο 1.1 κρατάει 11. Όχι πως με χαλάει, απλά για το οξύμωρο του θέματος... 

yytt.jpg

 

Edited by angusmacgyver
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Νάσο, αυτό το θέμα θα το δούμε τηλεφωνικά για να ελεγχθούν οι ρυθμίσεις στον υπολογιστή σου.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάστε και δοκιμάστε την νέα Demo έκδοση με όλες τις τελευταίες ενημερώσεις και εύκολη εγκατάσταση εδώ.

 

image3987.png

 

Link to comment
Share on other sites

Tip of the day:

Αν θέλετε να δείτε στην οθόνη όλες τις εικόνες (images) που έχετε στο σχέδιο:

CADsdtopo ---> Layers ---> ZF ---> στην καρτέλα που ανοίγει επιλέγετε "Image" ---> OK ---> Select objects: All ---> Enter.

Τώρα απομονώθηκαν τα Layer που περιέχουν images και είναι τα μόνα ανοιχτά στην οθόνη.

 

image3987.png

Μπορείτε να κατεβάσετε την νέα Demo έκδοση 16.3, χωρίς εγγραφή ή email, εδώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.