Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εταιρια ΟΕ με στελεχωση ΜΕΚ-ΜΕΕΠ & Περιφεριακων μητρωων


μπαμπης-ζαφ

Recommended Posts

Φιλέ τα έχεις μπερδέψει πολύ από μονό σου

Πάντως στους διαγωνισμούς καλώς σε απέρριψαν γιατί η ΟΕ δεν διαθέτει πτυχίο ΜΕΕΠ και η βεβαίωση που έχεις είναι ατομική

Αυτό περί δέσμευσης δεν ισχύει όπως και κοινοπραξία μεταξύ ΜΕΕΠ και πρώην νομαρχιακού δεν μπορεί να γίνει

Διάβασε και κάποια διακήρυξη έστω από ένα έργο που σε απόρριψαν για να δεις αν έχεις τα τυπικά προσόντα να συμμετέχεις  

Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύτηκα λίγο.

1. Από ότι καταλαβαίνω, η Ο.Ε. έχει ΜΕΕΠ στα Η/Μ (και μόνο).

2. ¨Ενας εταίρος αυτής, έχει ατομικό ''Πτυχίο Νομαρχιακών Μητρώων'' στις Γεωτρήσεις.

3. Στο έργο που μειοδοτήσατε, η διακήρυξη ζητούσε εργοληπτικά πτυχία Η/Μ & Γεωτρήσεων. Κατά την γνώμη μου, δεν έπρεπε να γίνετε δεκτοί διότι λάβατε μέρος στην δημοπρασία μόνο με το Μ.Ε.ΕΠ. (κατηγορία έργων Η/Μ).

3. Στο άλλο έργο, που ζητούσε κατηγορία έργων Γεωτρήσεων, μόνο αν προέβλεπε η διακήρυξη ''συμμετοχή Πτυχίων Νομαρχιακών Μητρώων  (νυν Μητρώα Π.Ε.)'' μπορούσε ο ατομικός εργολήπτης και μόνο αυτός (ο οποίος τυγχάνει και εταίρος- δεν έχει καμμία σημασία) να γίνει δεκτός.

4. Μόνο τα φυσικά πρόσωπα, μέσω Μ.Ε.Κ., στελεχώνουν εργοληπτικές επιχειρήσεις αρκεί να υπάρχουν τα τυπικά προσόντα. Στην συγκεκριμένη περίπτωση, ο έχων το ''Πτυχίο Νομαρχιακών Μητρώων'' στις Γεωτρήσεις δεν μπορεί να στελεχώσει το Μ.Ε.ΕΠ. της εταιρείας.

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ συμφωνώ πως δεν έπρεπε να γίνετε κάν δεκτοί.

 

Διότι η εταιρεία έχει ένα ΜΕΕΠ, κι αυτό μόνον σε Η/Μ

Και εταιρεία να μην είχατε, σαν 2 ατομικές επιχειρήσεις, πάλι δε γινόταν να κοινοπρακτήσετε, ΜΕΕΠ + Νομαρχιακό.

 

Υ.Γ. σε μια δημοπρασία προχθές συνέβη κάτι παράξενο (ισως μου διαφεύγει βέβαια και ειναι ορθόν).

 

ΕΔΕ,εταίρος ΟΕ, ο οποίος έχει καταθέσει το ΜΕΚ του στο εταιρικό ΜΕΕΠ  μπλαμπλαμπλα κ ΣΙΑ κατέβηκε σε κοινοπραξία με άλλη εταιρεία.

Προσοχή, δε κοινοπράκτησαν οι 2 εταιρείες!  απλώς ο εταίρος της μίας με την 2η.

Απ'τη σιτγμή που δεν εχει ατομικό ΜΕΕΠ ο 1ος, πως έγινε αυτό;

 

Εκτός φυσικά και αν μου το μετέφεραν λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχει μια εταιρεία χωρίς την στελεχώνει με το πτυχίο του απλά να είναι διαχειριστής και εκπρόσωπος της βάση καταστατικού

και η στελέχωση να γίνεται από αλλά πτυχία 

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

1. Το ΜΕΚ ( που αφορά μόνο φυσικό πρόσωπο), στελεχώνει μία ( & μόνο μία) εργοληπτική επιχείρηση (οποιασδήποτε μορφής - ατομικής ή εταιρικής μορφής εργοληπτική επιχείρηση).

2. Το πιθανότερο να ισχύει αυτό που αναφέρει ο varxo.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Επειδή λόγω της θέσης του, είναι πολύ πιθανό να γνώριζε και τις 2 προσφορές, εγκυμονεί Κίνδυνος νόθευσης ανταγωνισμού, μεθοδευμένων προσφορών κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ξεκινήσαμε κουβέντα, εχω να ρωτήσω το εξής...

 

Εγώ οντας ΤΕ, εχω ΜΕΚ ΟΔΟ-ΥΔΡ αντίστοιχα και ΜΕΕΠ.

 

Θέλω απο έναν συνάδελφε ΤΕ δομικό, να βγάλει ΜΕΚ ΟΙΚ, ώστε να το βάλω στο ΜΕΕΠ μου. Το ίδιο θέλω να κάνω με έναν Ηλεκτρολόγο για το ΗΜ του.

 

Συμφέρει περισσότερο να αλλάξω την ατομική μου επιχείρηση σε ΟΕ, κτλ και να βάλω αυτους ως μετόχους με ένα τυπικό ποσοστό για να μην εχουμε συμφωνητικά και λοιπά που ζητά το Δ15; (για το μέλλον αυτή η σκέψη).

 

Με ώθησε στη σκέψη αυτή, ένας συνάδελφος δομικός ο οποίος ειχε ΟΙΚ, και εφτιαξε μια εταιρεία Χ.Ψ κ ΣΙΑ όπου εβαλε μεσα ηλεκτρολόγο,ηλεκτρονικό,τοπογράφο και μάζεψε σχεδόν ολες της κατηγορίες. Μου είχε πεί οτι τους εχει μέσα με ποσοστό 1% το καθένα.

Αλλά ήταν βιαστικη η κουβέντα με αυτόν και δεν ειπαμε περαιτέρω.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά να δεις αν συμφωνούν και αυτοί που βάζουν τα πτυχία δεν υπάρχει πρόβλημα

Αν κάνεις μια ΕΕ  οι ετερόρρυθμοι θα φορολογούνται κατευθείαν με 25% επί των ποσοστών τους και θα τα πληρώνει η εταιρεία με την δήλωση τους και δεν θα έχουν άλλη υποχρέωση ενώ εσύ σαν ομόρρυθμος θα φορολογείσαι για 20% επί των 50% των κερδών και για τα υπόλοιπα 45 με τον ατομικό σου συντελεστή

Επίσης η κατασκευαστικές εταιρείες δεν έχουν προκαταβολή για την επόμενη χρόνια επειδή έχουν παρακράτηση φόρου

Ελπίζω να σε κάλυψα σε γενικές γραμμές αν έχεις κάποια άλλη ερώτηση στην διάθεση σου

Σε ΟΕ όλοι έχουν ισα μερίδια δηλ στην περίπτωση που αναφέρεις από 1/3 ο καθένας σας

Σε ΕΕ μπορεί να έχεις εσύ πχ 96% και οι άλλοι από 2% ο καθένας 

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Κεφάλαιο Γ΄

Άρθρο 21 Δικαιούμενοι συμμετοχής στον διαγωνισμό

Κοινοπραξίες Εργ. Επ. των παραπάνω περιπτώσεων α, β και γ σε οποιονδήποτε

συνδυασμό μεταξύ τους21, υπό τους όρους του άρθρου 16 παρ. 7 του Ν. 3669/08 (ΚΔΕ)22

(Κοινοπραξία στην ίδια κατηγορία) και υπό τον όρο ότι κάθε Εργοληπτική Επιχείρηση θα

συμμετέχει στο κοινοπρακτικό σχήμα με ποσοστό όχι μικρότερο του 25% της καλούμενης

κατηγορίας.Σημειώνεται ότι, κατα τα διαλαμβανόμενα στα άρθρα 105 και 106 του ν.3669/2008(ΚΕΔ) δεν επιτρέπεται η κοινοπραξία επιχειρήσεων εγγεγραμένων στα Μητρώα Περιφερ. Ενοτήτων με επιχειρήσεις εγγεγραμένες στο Μ.Ε.Ε.Π. (ΑΥΤΟ ΟΡΙΖΕΙ Η ΔΙΚΗΡΥΞΗ)

 

Ν. 3669/08

άρθρου 16 παρ. 7.Οι εργοληπτικές επιχειρήσεις γίνονται δεκτές στις δημοπρασίες και σε κοινοπραξία αν δεν το αποκλείει η διακήρυξη.Οι εργοληπτικές επιχειρήσειςπου κοινοπρακτούν και είναι της αυτής κατηγορίας πρέπει να ανήκουν όλες σεμία από τις καλούμενες στη δημοπρασία τάξεις και είτε να είναι όλες της ίδιαςτάξης ή να διαφέρουν κατά μία τάξη.Η καθεμία από τις επιχειρήσεις που κοινοπρακτούν,συμμετέχει στην κοινοπραξία με ποσοστό όχι μικρότερο τουείκοσι πέντε τοις εκατό(25%)του προϋπολογισμού της υπηρεσίας τουδημοπρατούμενου έργο.Αν το έργο περιλαμβάνει εργασίες περισσότερωνκατηγοριών το ποσοστό του προηγούμενου εδαφίου αναφέρεται στον προϋπολογισμό της κάθε κατηγορίας.

 

και ξανα ρωτώ "δεν επιτρέπεται η κοινοπραξία επιχειρήσεων εγγεγραμένων στα Μητρώα Περιφερ. Ενοτήτων με επιχειρήσεις εγγεγραμένες στο Μ.Ε.Ε.Π." εδω μιλά για δυο διαφορετικές εταιρείες και οχι για μια. Δεν κοινοπρακτώ με κανέναν, ειμαι μια εταιρεια και δεν μου το απαγορευει πουθενα.Και γνωριζω ότι ο νόμος θέλει να απαγορεύει το ορίζει ρητά.

Ρωτησα νομικό και μου είπε οτι επιτρέπεται

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν θες να καταλάβεις

Έχεις μια εταιρεία ΧΧΧ οε

Το πτυχίο ΜΕΕΠ έχει βγει στην επωνυμία ΧΧΧ ΟΕ η στο όνομα σου ;

Το νομαρχιακό έχει βγει στην επωνυμία ΧΧΧ ΟΕ η στο όνομα κάποιου άλλου ;

Αν έχει βγει στο όνομα σου η εταιρεία δεν μπορεί να μετέχει σε διαγωνισμούς γιατί δεν έχει πτυχίο ΜΕ συμμετέχεις εσύ ατομικά και μόνο 

ΥΓ1 Τον νομικό που σου έδωσε αυτήν την άποψη τον πλήρωσες ;

ΥΓ2 Γενικά αφού είσαι τόσο σίγουρος γιατί δεν έκανες ένσταση  ;

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.