Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εταιρια ΟΕ με στελεχωση ΜΕΚ-ΜΕΕΠ & Περιφεριακων μητρωων


μπαμπης-ζαφ

Recommended Posts

Προσπαθω ακομα να καταλαβω Μπαμπη-ζαφ γιατι στην πρωτη δημοπρασια γινατε δεκτοι (σαν Ο.Ε )  αφου το πτυχιο της εταιρειας (αν καταλαβα καλα) ειναι μονο Η/Μ.Πιστευω οτι εχετε κανει καποιο λαθος στο σκεπτικο σας τοσο σαν ΟΕ οσο και σαν ατομο .

Εκτος αν πρεπει να ξαναδιατυπωσεις το ερωτημα σου με σαφεστερο τροπο.

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

  1. η βεβαίωση του ΜΕΕΠ έχει εκδοθεί στην επωνυμία του ενός εταίρου ή στην επωνυμία της ΟΕ ;

η βεβαίωση της περιφέρειας έχει εκδοθεί στην επωνυμία του ενός εταίρου ή στην επωνυμία της ΟΕ ;

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου προσπαθώντας να σε βοηθήσω θα σου πω μια γνώμη.

 

Νομίζω πως το πληρεξούσιο που αναφέρεις στην αρχη δεν παράγει κανένα αποτέλεσμα. Δηλαδή ότι και να πεις δικαίωμα για έργα γεωτρήσεων η ΟΕ σου δεν έχει. Το γεγονός οτι το μέλος της ΟΕ μπορει να δηλώνει ακόμα και με πληρεξούσιο οτι το νομαρχιακό πτυχίο το δίνει στην ΟΕ, αυτο μπορει να μη σημαίνει και τίποτα και νομίζω πως όντως σημαίνει τίποτα. Το νομαρχιακό πτυχίο σε αυτόν το δώσανε, αυτός μόνο δικαιούται να κατεβαίνει σε δημοπρασίες, η ΟΕ όχι.

 

Ο 3669 λέει οτι νομαρχιακά πτυχία παίρνουν εργοληπτικες επιχειρήσεις οποιασδήποτε νομικης μορφής (άρθρο 105) που δεν ειναι γραμμένες στο ΜΕΕΠ. Δηλαδή θα μπορούσε η ΟΕ σας να βγάλει νομαρχιακο στις γεωτρήσεις επικαλούμενη την εμπειρία του ενός μέλους της. Εσείς όμως έχετε ΜΕΕΠ, οπότε το ξεχνάτε. Και μη διανοηθειτε να κάνετε ψευδή δήλωση οτι δεν έχετε ΜΕΕΠ και το πάρετε... Θα μπλέξετε.

 

Στη θέση σου θα ξεχναγα το νομαρχιακό και θα έψαχνα ΜΕΚ σε γεωτρήσεις να κανεις τη δουλειά σου κυριλε.

 

Οσο για το επιχείρημα - ρητορικό ερώτημα, πως σε κάνανε δεκτό στην πρώτη δημοπρασία, έχω ενα ακόμα ρητορικό ερώτημα... Γιατι εκπλησσεσαι; Αν τους ρωτήσεις γιατι σε κάνανε δεκτό, ούτε αυτοί θα ξέρουν. Δυο πρόχειρες απαντήσεις... Τα άρπαξαν... Ειναι άσχετοι...Πεφτεις απο τα σύννεφα; Γιατι κατα τη γνώμη μου κακώς σας κάνανε δεκτους.

Edited by kpapaxr
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Σύμφωνα με την νομοθεσία μια εταιρεία ή ατομική που έχει  ΜΕΕΠ  δεν έχει την δυνατότητα να βγάλει βεβαίωση Μητρώων της Περιφερειακής Ενότητας

Η ερώτηση μου είναι πχ έχει ΜΕΕΠ στα υδραυλικά και οδοποιία υπάρχει η δυνατότητα για βεβαίωση Μητρώων της Περιφερειακής Ενότητας στα οικοδομικά

Αν δεν επιτρέπεται σαν εταιρεία μπορεί να βγάλει το στέλεχος της ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.