Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μελέτη με κοινό λέβητα για υφιστάμενο ισόγειο και ανέγερση ορόφου


ata

Recommended Posts

Παιδιά σε υπάρχων ισόγειο (κατοικία) θα γίνει προσθήκη καθ'ύψος ενός ορόφου (κατοικία). Αυτά θα μοιράζονται κοινό λέβητα.. Χρειάζεται επομένως κατανομή δαπανών.

 

1)Τις απώλειες από το ήδη υπάρχων ισόγειο από που θα τις πάρω εγώ; Από την παλιά μελέτη ή τις υπολογίζω αναλυτικά;

Για τον ΚΕΝΑΚ και τις απώλειες το υπάρχων ισόγειο το έχω θεωρήσει ΜΘΧ. 

2) Μου ζήτησαν να φαίνεται η καπνοδόχος στις κατόψεις. Μόνο στο λεβητοστάσιο να τη σχεδιάσω ή θέλει και κάτοψη στέγης λέτε;

 

Link to comment
Share on other sites

1)Τις απώλειες από το ήδη υπάρχων ισόγειο..... τις υπολογίζω αναλυτικά;

 

Ναι και μόνο αναλυτικά...

 

Για τον ΚΕΝΑΚ και τις απώλειες το υπάρχων ισόγειο το έχω θεωρήσει ΜΘΧ. 

 

Γιατί ως ΜΘΧ και όχι θερμαινόμενο χώρο (που δεν εξατάζεις) ?

 

Νομίζω οτι είναι λάθος η θεώρηση

 

2) Μου ζήτησαν να φαίνεται η καπνοδόχος στις κατόψεις. Μόνο στο λεβητοστάσιο να τη σχεδιάσω ή θέλει και κάτοψη στέγης λέτε;

 

Σε κάθε κάτοψη που καταθέτεις, θα πρέπει να εμφανίζεται η καπνοδόχος σε ποιό σημείο περνάει

 

Συνεπώς, θα δείξεις τη κάτοψη του ισογείου (με το λεβητοστάσιο που ξεκινάει η καπνοδόχος), τη κάτοψη του Α΄ ορόφου και την κάτοψη του δώματος(στέγη) υποχρεωτικά, με την απόληξη αυτής πάνω απο το τοιχίο του δώματος, περίπου 1-1,5μ (ανάλογα με το ύψος των γειτονικών κτισμάτων)

Link to comment
Share on other sites

Για τον έλεγχο θερμομονωτικής επάρκειας -και εφόσον δεν εξετάζεις συνολικά και τους δυο ορόφους- το καταλαβαίνω να θεωρήσεις το ισόγειο σαν μ.θ.χ. με την ενδιάμεση πλάκα σαν θερμομονωμένη διαχωριστική επιφάνεια. Για τον υπολογισμό των θερμικών απωλειών όμως και στην ενεργειακή μελέτη γιατί να το θεωρήσεις σαν μ.θ.χ.; Θα το θεωρούσα θερμαινόμενο χώρο, όπως κάνουμε και με τα όμορα κτίρια, όταν -λόγω χρήσης- θεωρούνται θερμαινόμενα.

Οι θερμικές απώλειες του ισογείου θα προκύψουν μειωμένες σε σχέση με πριν. Στη μελέτη θέρμανσης όμως, τα κυκλώματα του ισογείου δεν μπορούν να αλλάξουν και αυτό είναι ένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα! ΜΘΧ το θεώρησα με τη λογική ότι αν μείνει ακατοίκητο να μην έχω λάθος υπολογισμούς. Πήρα τη δυσμενέστερη λύση δηλαδή. Θα πρέπει να παραδώσω και φύλλο υπολογισμού απωλειών για το ισόγειο η απλα τις δηλωνω στην κατανομη δαπανών?

 

Επίσης σε λέβητα ξύλου <45 kw ζητά να τηρήσω τις αποστάσεις που ορίζονται απο ΓΟΚ.. Ισχύει αυτό?

 

Ευχαριστώ παιδιά

Link to comment
Share on other sites

Ότι έχει σχέση με τις θερμικές απώλειες του υπάρχοντος, τις υπολογίζεις και τις μεταφέρεις στη κατανομή δαπανών, αλλα δεν καταθέτεις τα φύλλα υπολογισμών

Υποχρεωτικό είναι μόνο οι υπολογισμοί για την προσθήκη που θα κάνεις, οπότε καταθέτεις θερμικές απώλειες και μελέτη θέρμανσης (για τπροσθήκη) και κατανομή δαπανών για το σύνολο του κτηρίου

 

Για τις αποστάσεις, δες καλύτερα το κτηριοδομικό κανονισμό στο κεφάλαιο θέρμανσης

Link to comment
Share on other sites

Εχω την αίσθηση  Πάνο και dib ότι χωρίς θερμοδομέτρηση δεν βγαίνει ο πίνακας κατανομής στην περίπτωση του φίλου ata.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο aithilenio

 

Σύμφωνα με το ΚΕΝΑΚ, στη περίπτωση που κατατίθεται ΜΕΑ (για >50τμ) και υπάρχουν περισσότερες απο 1 ιδικτησίες, απαιτείται να τοποθετηθούν θερμιδομετρητές για τη κατανομή δαπανών.

Link to comment
Share on other sites

ata:

1. Κατανομή δαπανών σύμφωνα με το ΠΔ για την κατανομή δαπανών (άρθρο 1 παρ. 1.1) χρειάζεται μόνο αν έχεις σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας (κατά τον Νόμο του 1929).

2. Ελάχιστες διαστάσεις χρειάζεσαι μόνο αν έχεις λέβητα >45kw διότι τότε τον τοποθετείς σε "λεβητοστάσιο". Γιά < 45kw έχεις μόνο έλεγχο ανοιγμάτων αερισμού

Link to comment
Share on other sites

@dib

Πως θα κάνει υπολογισμούς στη θέρμανση, αν δεν συμπεριλάβει και την υφιστάμενη κατάσταση στο ισόγειο; Δεν θα υπολογιστεί μεν αμοιβή για όλο το κτίριο, αλλά δεν βλέπω πως αλλιώς θα μπορούσε να γίνει.

 

Για τη θερμιδομέτρηση, θεωρώ δεδομένο πως πρέπει να γίνει, άσχετα από την ύπαρξη ή όχι σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας.

 

Μια και ο φίλος ρωτά για ξυλολέβητα, γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν κάποιες προδιαγραφές ή νομοθεσία για την αποθήκευση της βιομάζας και ειδικότερα για τα ξύλα;

Στον Κτιριοδομικό Κανονισμό, στην ενότητα 2.4.3., μιλά και για στερεά καύσιμα όταν η εγκατεστημένη θερμική ισχύς είναι μεγαλύτερη από 150 kW.

Για τις δεξαμενές πετρελαίου ορίζει ελάχιστες αποστάσεις (πλευρικές, άνω και κάτω πλευράς) από τοίχους-δάπεδο-οροφή. Για τη βιομάζα υπάρχει κάτι αντίστοιχο ή οι μόνες απαιτήσεις είναι η αντοχή των δομικών στοιχείων στη φωτιά και η ελάχιστη επιφάνεια ανοίγματος αερισμού το 1/12 της καθαρής επιφάνειας δαπέδου του χώρου αποθήκευσης;

 

Link to comment
Share on other sites

Θερμιδομέτρηση: Συμφωνώ ότι είναι καλό να υπάρχει (ή να υπάρχει η πρόβλεψη να τοποθετηθεί). Η απάντησή μου αφορούσε την υποχρέωση υποβολής μελέτης κατά την έκδοση Αδειας Δόμησης

Στερεά καύσιμα: Γιά κάτω από <150 KW δεν απαιτείται "χώρος αποθήκευσης καυσίμων". Κατά συνέπεια δεν απαιτείται άνοιγμα αερισμού 1/12. Ο μόνος έλεγχος που ξέρω είναι το πυροθερμικό φορτίο αναφορικά με την πυρασφάλεια. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.