Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έγκριση αρχαιολογίας


ismaelblanco

Recommended Posts

Δεν τη γλυτώνεις τη βεβαίωση

Ακόμα και εδαφόπλακα να χρησιμοποιήσεις  και αυτή ακόμα απαιτεί  κάποια μικρή ή μεγάλη ισοπέδωση δηλ εκσκαφή  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σωστα ...απαιτειται

https://diavgeia.gov.gr/search?query=q:"εεμκ αγροτικης αποθηκης σε αρχαιολογικο χωρο"&page=1&sort=relative

 

τις καλησπερες μου

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

μήπως γνωρίζει κάποιος πώς μπορώ να βρω αν σε κάποια συγκεκριμένη περιοχή απαιτείται έγκριση από την αρμόδια εφορεία αρχαιοτήτων; Συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι για περιοχή στην πόλη της Θεσσαλονίκης, αλλά οι πληροφορίες από το e-poleodomia ή το gis/thessaloniki δεν περιλαμβάνουν τις απαιτούμενες εγκρίσεις..

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Ποιά περιοχή; Τι εργασίες θέλεις να κάνεις; Αν πρόκειται να πραγματοποιηθούν εκσκαφές χρειάζεσαι έγκριση εκσκαφής σε κάθε περίπτωση.

Επιπλέον έγκριση χρειάζεσαι αν βρίσκεσαι πλησίον αρχαιολογικού χώρου. Σε κάθε περίπτωση μπορείς να καταθέσεις αίτηση στην αρχαιολογία για να σου απαντήσουν αν η περιοχή του ακινήτου εμπίπτει στην αρμοδιότητά τους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ, έκανα ήδη αίτηση, αν και από ότι κατάλαβα στην πόλη της Θεσσαλονίκης θέλει παντού έγκριση για εκσκαφές.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ξέρει κανείς πως πάει η σειρά προέγκριση, έγκριση και αρχαιολογία? Και τι χαρτιά καταθέτουμε?Γίνεται ηλεκτρονικά?

Edited by maranti
Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με την εφορεία αρχαιοτήτων στην οποία ανήκεις και το έργο που θα κάνεις.

Συνήθως θέλουν τρία τοπογραφικά, διάγραμμα εκσκαφών, κάτοψη υπογείου ή ισογείου (αναλόγως που θεμελιώνεις), τομή και φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

On 25/7/2018 at 8:23 ΠΜ, then said:

Διαδικτυακά η Αίτηση έγκρισης Αρχαιολογίας....για να δούμε...

Link http://84.205.222.169/web/guest/1

Μπήκα στην σελίδα και ανακάλυψα πως έχω κάνει και δύο αιτήσεις....από το 2015 παρακαλώ...

image.png.44076125e8e6607eca80dc01be865c00.png

Και στα έγγραφα είναι ανεβασμένο ένα Βιογραφικό!!! κάποιου ηλεκτρολόγου μηχανικού!!!

image.png.789e2f27396db29aadb69c2433468f46.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Faethon11 Kαι όμως! Στην περίπτωσή μου (αν και δεν το περίμενα) δούλεψε. Βέβαια, προωθήθηκε σε λάθος Διεύθυνση, η οποία με τη σειρά της διαβίβασε οίκοθεν το αίτημα.

Edited by Directionless
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Faethon11 said:

Μπήκα στην σελίδα και ανακάλυψα πως έχω κάνει και δύο αιτήσεις....από το 2015 παρακαλώ...

image.png.44076125e8e6607eca80dc01be865c00.png

Και στα έγγραφα είναι ανεβασμένο ένα Βιογραφικό!!! κάποιου ηλεκτρολόγου μηχανικού!!!

image.png.789e2f27396db29aadb69c2433468f46.png

Βγάζει και σε εμένα τα ίδια ακριβώς αποτελέσματα. Δεν πραγματικά τα δεδομένα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.