Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έγκριση αρχαιολογίας


ismaelblanco

Recommended Posts

Καλισπερα ξερει καποιος να μου πει ποσα αντιγραφα σχεδιων χρειαζεται για την αρχαιολογια στον Πειραια για ανεγερση νεας κατοικιας?

Καθως και ποσα αντιγραφα και τι για την αρχαιολογικη υπηρεσια βυζαντινων

 

Ευχαριστω

 

Παρακαλώ γράφετε στην σωστή κατηγορία

ZaXoYs

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

anka

Link to comment
Share on other sites

@ismaelblanco

 

Αν θέλεις διόρθωσε και τον τίτλο του θέματος. Πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και τόνους. Θα σου κάνουν παρατήρηση...

 

Ρίξε ένα μάτι εδώ για να δεις τι να προσέχεις: http://www.michanikos.gr/ftopic3731.html

http://www.michanikos.gr/ftopic195.html

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το 9μηνο περιθώριο που ισχύει για την έκδοση μιας άδειας, ξεκινά από την ημερομηνία της έγκρισης της αρχαιολογίας ή από την ημερομηνία κατάθεσης του φακέλου στην Πολεοδομία;

Μιλάω για την περίπτωση έγκρισης αρχαιολογίας μετά από γενική εκσκαφή που έγινε για τη συλλογή των αρχαίων (τα οποία όμως ήταν μικρής αξίας και το οικόπεδο κρίνεται οικοδομήσιμο μετά την απομάκρυνση τους)

Link to comment
Share on other sites

ξέρω για την ημερομηνία κατάθεσης φακέλου οτι ισχύει το 9μηνο

------

αυτό με την εκσκαφή της αρχαιολογίας δεν το κατάλαβα

για να κένεις εκσκαφή πρέπει να έχεις οικοδομική άδεια

 

μήπως ρωτάς για τομές στο οικόπεδο που κάνει η αρχαιολογία πριν εγκρίνει την ανοικοδόμιση;;;;

αλλά και έτσι να είναι πρώτα παίρνεις την έγκριση της αρχαιολογία και μετά καταθέτεις φάκελο στην πολεοδομία

 

κάνω λάθος;;;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ myri, το ίδιο μου είπε και ένας άλλος συνάδελφος που ρώτησα σήμερα.

 

(Για την ιστορία: Πριν την κατάθεση φακέλου ήρθε η αρχαιολογία και έκανε τομές. Επειδή βρήκε κάποια κεραμικά κλπ προχώρησε σε γενικές εκσκαφές. Επειδή δε βρέθηκε κάτι τόσο σπουδαίο ώστε να απαλλοτριώσει το οικόπεδο απλά συνέλλεξε και απομάκρυνε τα ευρύματα. Και στο τέλος έδωσε την έγκριση οτι μπορεί να οικοδομηθεί το οικόπεδο. Όλα αυτά πριν κατατεθεί φάκελος στην Πολεοδομία, όπως είπες.)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για να μην ανοίξω νέο θέμα.

 

Αιτηση την 20/01/2009

Τηλέφωνό μου την 4/02/09 : "την έχουμε στείλει στον φύλακα"

Τηλέφωνο στον φύλακα : "πάω σε λίγο να το δω'

Τηλέφωνο σήμερα (16/02/09) "Την παρασκευή (13/02/09) έφυγε το εξερχόμενο προς τον φύλακα"!!!!

ΕΛΕΟΣ ..... 23 ημέρες για να στείλουν έγγραφο στον φύλακα να απαντήσει???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους.

Μιας και εγώ πάω να μπλέξω με αρχαιολογία, ιδού κάποια τηλέφωνα και κάποια στοιχεία που μόλις βρήκα :

Γενικά για να δείτε σε ποια εφορία αρχαιοτήτων είστε καλείτε στο 210-82.01.306, 82.01.666, 82.01.258 (http://www.yppo.gr/1/g1540.jsp?obj_id=11)

Για την Β εφορία που υπάγομαι εγώ τα τηλ είναι : 2103213122 & 2103219792 και τα γραφεία είναι Συγγρού 98-100 6ος όροφος(κοντά στο ΦΙΞ<μετακόμισαν από την Ερμού όπου ήταν)

Και για την αίτηση μου ζήτησαν :

3 τοπογραφικά

1 τομή

1 διάγραμμα κάλυψης

1 διάγραμμα εκσκαφών

1 κάτοψη της κατώτατης στάθμης

Αυτά. Α! και μου είπαν οτι θα είναι έτοιμη η απάντηση σε 10-15 εργάσιμες...βλέπουμε....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.