Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έγκριση αρχαιολογίας


Recommended Posts

...Και για την αίτηση μου ζήτησαν :

3 τοπογραφικά

1 τομή

1 διάγραμμα κάλυψης

1 διάγραμμα εκσκαφών

1 κάτοψη της κατώτατης στάθμης...

 

Καλησπέρα!

Θα ήθελα να ρωτήσω, όλα τα παραπάνω ισχύουν για όλες τις Εφορίες ή πρέπει να επικοινωνήσω με την συγκεκριμένη που με ενδιαφέρει και να μου πουν τι θέλουν;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

οχι, ας πουμε η εφορια νεωτερων ζητάεικαι φωτογραφίες εσωτερικές και εξωτερικές.καλύτερα πάρε τηλ. πρώτα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να συμπληρώσω ότι στην ίδια υπηρεσία (Β' εφορία) μου ζήτησαν και δυο φωτογραφίες του οικοπέδου (μαζί με τα παραπάνω δικαιολογητικά).

Link to comment
Share on other sites

@ Erling, ειναι υπερβολικος ο χρονος των 6 εβδομαδων !

Σε δικη μου περιπτωση μου ζητησαν

1 οψη

1 τομη

1 κατοψη (ισογειου)

Κατοψη θεμελιωσης

Διαγραμμα εκσκαφων

Τοπογραφικο διαγραμμα

Αποσπασμα απο χαρτη ΓΥΣ 1:500 (για εκτος σχεδιου περιοχες)

+ Αιτηση, Υπευθυνη δηλωση και χαρτι φυλακα (το ετοιμασαν οι ιδιοι)

 

Ημερομηνια καταθεσης 22/12

Θεωρηση 08/01, μολις 17 μερες μεσα στις διακοπες χριστουγεννων και πρωτοχρονιας ! Καλα ειναι........

 

Έτυχε μάλλον ! Κανονικά είναι όπως τα λέει ο Erling, μπορούν να εξαντλήσουν και τις 50 διαθέσιμες ημερολογιακές μέρες, που έχουν περιθώριο (Ν.2690/1999 - Κώδικας Διοικητικής Διαδικασίας).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έσπασα κάθε ρεκόρ!!!!

Κατάθεση την Τετάρτη και σήμερα πήρα απάντηση!!!!

ΖΗΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ

 

(έχω ακόμα μία και δασαρχείο όμως.....)

Link to comment
Share on other sites

...μπορούν να εξαντλήσουν και τις 50 διαθέσιμες ημερολογιακές μέρες, που έχουν περιθώριο (Ν.2690/1999 - Κώδικας Διοικητικής Διαδικασίας).

 

Νομίζω ότι δεν έχει δίκιο... Ο αρχαιολογικός νόμος έχω την αίσθηση ότι έχει ειδική πρόβλεψη για τον χρόνο ανταπόκρισης σε θέματα αδειών... νομίζω τέσσερις (4) μήνες. Αλλά μπορεί και να κάνω λάθος στους μήνες γιατί πάει πολύς καιρός...

Link to comment
Share on other sites

@AlexisPap :

 

Το μόνο σχετικό που βρίσκω στον Ν.3028/2002 είναι στο Άρθρο 10, παρ. 6 "Επεμβάσεις σε ακίνητα μνημεία και στο περιβάλλον τους", όπου αναφέρει 3 μήνες για την έγκριση από την αρμόδια Υπηρεσία (δεν είναι το θέμα μας, καθ' ότι ο συνάδελφος απ' ό,τι κατάλαβα, ζητάει άδεια για κατασκευή εντός περιοχής που ενδεχομένως βρίσκονται αρχαία κλπ). Το άλλο άρθρο είναι το Άρθρο 14, "Αρχαιολογικοί χώροι σε οικισμούς - Οικισμοί που αποτελούν αρχαιολογικούς χώρους", για το οποίο πάλι, δεν είμαι πολύ σίγουρος ότι είναι το θέμα μας και αναφέρει 60 ημέρες απ' την υποβολή της αίτησης, κάνοντας όμως λόγο για επείγοντα μέτρα για την αποτροπή κινδύνου σε κτήριο.

 

Μπορείς να μας πεις ακριβώς σε ποιο άρθρο αναφέρεται αυτό που λες γιατί ενδεχομένως να ενδιαφέρει αρκετούς από εμάς ;

Link to comment
Share on other sites

Γράψε λάθος ...παρασύρθηκα από τα πολλά δικαιολογητικά και τις φωτογραφίες που έγραψε ο συνάδελφος ότι ζητάνε. Όντως είναι τρείς (3) μήνες μόνο για επεμβάσεις σε μνημεία ή σε γειτνιάζοντα μνημείων (όπου μνημείο και το σύνολο, πχ κηρυγμένος οικισμός).

 

Γιατί τόσα πολλά δικαιολογητικά; Η ΙΣΤ΄ΕΠΚΑ για κεντρική Μακεδονία (πλην κηρυγμένων περιοχών) ζητάει μόνο τοπογραφικό...

Link to comment
Share on other sites

Γράψε λάθος ...παρασύρθηκα από τα πολλά δικαιολογητικά και τις φωτογραφίες που έγραψε ο συνάδελφος ότι ζητάνε. Όντως είναι τρείς (3) μήνες μόνο για επεμβάσεις σε μνημεία ή σε γειτνιάζοντα μνημείων (όπου μνημείο και το σύνολο, πχ κηρυγμένος οικισμός)....

 

Tα γνωρίζω αυτά, ακριβώς επειδή στο μεταπτυχιακό τον είχαμε ξετινάξει τον Νόμο. Γι' αυτό ακριβώς μου έκανε εντύπωση, πόσο μάλλον επειδή επαληθεύτηκε και από άλλον ένα συνάδελφο το χρονικό περιθώριο των 50 ημερών !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.