Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έγκριση αρχαιολογίας


ismaelblanco

Recommended Posts

47 minutes ago, Paul_Mix said:

Εφορεία προιστορικών και κλασικών αρχαιοτήτων

Οκ, καλά το κατάλαβα.

Δεν υπάρχουν πια (εδώ και περίπου 8-9 χρόνια) ούτε ΕΠΚΑ ούτε ΕΒΑ. Χωρίζονται σε (ενιαίες) Εφορείες Αρχαιοτήτων (συντομ. Εφ.Α. για <1830) και σε Υπηρεσίες Νεωτέρων Μνημείων και Τεχνικών Έργων (Υ.Ν.Μ.Τ.Ε. για >1830).

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλημέρα  συνάδελφοι , έχω μια περίπτωση για ένα αγροτεμάχιο εκτός σχεδίου αλλά εντός ζώνης οπού  ήδη έχει κτιστεί μια κατοικία με άδεια του 2016 και έχει ηλεκτροδοτηθεί κανονικά . εγώ πρέπει να βγάλω μια άδεια για μια πισινά , αλλά λόγω της ιδιομορφίας του εδάφους δεν χρειάζεται να γίνει εκσκαφή για την πισινά , το πολύ πολύ να σκαφτεί 10-20 εκ για να έρθει στα ίσια το έδαφος . Σε αυτή την περίπτωση χρειάζεται άδεια από εφορία αρχαιοτήτων ;

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, avgoust said:

Αμα εισαι σε περιοχη που ελέγχεται από την αρχαιολογία θελεις εγκριση.

Οπότε χρειάζομαι μια επιβεβαίωση από την εφορία αρχαιοτήτων ότι η περιοχή δεν έχει κανένα ενδιαφέρον αρχαιολογικό

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλημέρα, για έκδοση άδειας κατεδάφισης διωρόφου χωρίς υπόγειο εντός αρχαιολογικού χώρου-ιστορικού τόπου απαιτείται γνωμοδότηση εφορείας αρχαιοτήτων? Αν ναι μπορείτε να μου στείλετε την αντίστοιχη νομοθεσία? Ευχαριστώ πολύ!!!

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, Roukat said:

Καλημέρα, για έκδοση άδειας κατεδάφισης ...... εντός αρχαιολογικού χώρου-ιστορικού τόπου απαιτείται γνωμοδότηση εφορείας αρχαιοτήτων? .....

ναι απαιτείται.

Δεν την έχω την νομοθεσία, όταν την βρεις βάλε την να υπάρχει πρόχειρη

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βρήκα είναι ο ν.4858/2021, άρθρο 10 και άρθρο 14 όπου λέει εν ολίγοις ότι απαιτείται έγκριση από αρχαιολογία στην περίπτωση κατεδάφισης εντός αρχαιολογικού χώρου, και μάλιστα στην εφορεία αρχαιοτήτων μου είπαν ότι πρέπει να στείλω και στην εφορεία νεωτέρων μνημείων...

Στην πολεοδομική νομοθεσία ακόμα δεν έχω βρει σε ποιο σημείο γίνεται αναφορά για αυτή την απαίτηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.