Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έγκριση αρχαιολογίας


ismaelblanco

Recommended Posts

Ψάχνοντας για τα απαραίτητα δικαιολογητικά στην ΙΑ΄ Εφορεία Προϊστορικών και Κλασικών Αρχαιοτήτων (ΕΥΒΟΙΑ - http://www.yppo.gr/1/g1540.jsp?obj_id=54) για ανέγερση νέας κατοικίας εκτός σχεδίου, έμεινα άναυδος από αυτά που μου ζήτησαν...

Έχουμε κ λέμε

 

2τοπογραφικά 1:5000

2 οδοιπορικά σκαριφήματα

....

Αυτά.

ούτε κατόψεις ούτε τομές, ούτε θεμελιώσεις ...τίποτα

Και το περίγραμμα της οικοδομής? στο 1:5000 που δεν θα φαίνεται?

- απάντηση: σημειώστε το περίγραμμα που επιτρέπεται η δόμηση.

 

 

με ζώνουν φίδια! ρε μπας κ το σήκωσε το τηλέφωνο καμία καφετζού?

Link to comment
Share on other sites

θυμήθηκα εναν φίλο μηχανικό που έχω στην Εύβοια, μιλήσαμε (κανονίσαμε κ ουζοκατάσταση να θυμηθούμε τα παλιά :smile: ) και τελικά το μόνο που ζητάνε είναι τα 2 τοπογραφικά σε 1:500 -1:200 με το περιγραμμα της οικοδομής και τα 2 οδοιπορικά σε 1:5000.

Σε περίπτωση που βρεθεί κάτι κατά την διάρκεια των διερευνητικών τομών τότε ζητάνε τα υπόλοιπα...

Μια χαρά!

να ταν ολες ετσι...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Από περιοχή σε περιοχή και από υπηρεσία σε υπηρεσία ζητάνε διαφορετικά πράγματα, ανάλογα με την πιθανότητα να υπάρχουν στην περιοχή αρχαία. Σε κάθε περίπτωση το χαρτί που δίνουν δεν είναι "άδεια εκσκαφής" αλλά έγγραφη ειδοποίηση του ενδιαφερομένου να προβεί σε συγκεκριμένες ενέργειες ενημέρωσης των αρμοδίων υπηρεσιών του ΥΠΠΟ(Τ) πριν ξεκινήσει την εκσκαφή.

Link to comment
Share on other sites

Άδεια εκσκαφής είναι, ακριβώς έτσι είναι ο τίτλος του εγγράφου. Ανάλογα τη περιοχή σου ζητάνε είτε να τους ενημερώσεις 10 ημέρες πριν ξεκινήσεις τις εκσκαφές ώστε να είναι παρόν ο φύλακας είτε να τους ενημερώσεις εαν βρεθούν αρχαία κατά τις εκσκαφές.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα, θέλω να βγάλω άδεια ανέγερσης στο Περιστέρι, ξέρετε αν χρειάζεται αρχαιολογία? Και αν ναι, ποιά είναι? εκει που πήρα και ρώτησα έλειπαν λέει όλοι (!!!) και να πάρω απο Σεπτεμβριο.

Link to comment
Share on other sites

Στην Πολεοδομία ρώτησες;

Δεν ξέρω αν απαιτείται στην περίπτωσή σου, γενικά πάντως δες εδώ:

http://www.yppo.gr/1/g1540.jsp?obj_id=11

για την περιοχή αρμοδιότητας κάθε εφορείας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.