Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σεναρια Φωτοβολταικων - Προβλημα


sp_2003

Recommended Posts

Το κτιριο εχει καταναλωση ρευματος 320 MWh/ετος. Απο προσφορα που εχω ΦΒ ισχυος 100 kW αποδιδουν περιπου 120 MWh/ετος. (θεωρω οτι 1KW αντιστοιχει σε 8τμ).Δοκιμαζοντας διαφορα σεναρια έπαιρνα περιεργα αποτελεσματα.(αρνητικες τιμες)  Δοκιμαζοντας και αλλα σεναρια και παιζοντας με την τιμη της ισχυς του ΦΒ, διαπιστωσα οτι το προβλημα τελικα ειναι στο εμβαδον της επιφανειας του ΦΒ

 

ΥΠΑΡΧΟΝ ΚΤΙΡΙΟ

 

Καταναλωση ηλεκτρικης ενεργειας 140   - λειτουργικο κοστος 62320

 

ΣΕΝΑΡΙΟ 1

Επιφανεια 800  -   Ισχυς 100

 

Η καταναλωση ηλεκτρικης ενεργειας πηρε αρνητικη τιμη (-6,6) οπως επισης και το λειτουργικος κοστος.(-1995,3)

 

ΣΕΝΑΡΙΟ 2

 

Επιφανεια 100  -   Ισχυς 100

 

καταναλωση ηλεκτρικης ενεργειας 114   -  λειτουργικος κοστος 41760

 

2 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ

 

Ποιο ειναι το προβλημα; Η ισχυς δεν ειναι η βασικη παραμετρος με την οποια υπολογιζει το προγραμμα τα κερδη σε ηλ. ενεργεια απο τα φωτοβολταικα; Μπορει καποιος να δωσει οδηγιες για τη συμπληρωση της καρτελας με τα φωτοβολταικα;

 

Επισης θελω να εφαρμοσω σεναριο στο οποιο το ΣΥΝΟΛΟ της ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ ενεργειας θα καλυπτεται απο φωτοβολταικα.Τι πρεπει να κανω;

Link to comment
Share on other sites

ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείς.? K τι θες να κανεις?

Τι επιφάνεια έχει το κτίριο, δεν μπορείς να πηγαίνεις από το 800 στο 100 έτσι απλά.

Όσο αφορά τα σενάρια σου έχεις εγκατεστημένη ισχύ 100 , το 100 k 800 τι είναι η επιφάνεια που καλύπτουν?

Gt απλά δεν sugrkineis τις ώρες παραγωγής με κατανάλωση, k εάν θες να είσαι ακόμη πιο σωστός .
Βρίσκεις το profile της κατανάλωσης σου k το συγκρίνεις με profile παραγωγής σου

Επίσης θα σου είναι πιο εύκολο να εκφράσεις ποσα kw παράγονται από 1m2, δες ποσα W χωράνε σε 1m2 k σύγκρινε την ενέργεια που παράγεται ανά m2 (kw)

Η προσφορα που έχεις , τι στοιχεια έχει?
χαρακτηριστικά?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω θα δω αυτα που μου ανεφερες και θα ξαναπροσπαθησω να δω μηπως εχω αλλου λαθος.

 

Μια αλλη ερωτηση. Θελω να εχω 50% της ισχυος για ιδια παραγωγη-καλυψη αναγκων και το αλλο 50% για πωληση στη ΔΕΗ . Πρακτικα ειναι εφαρμοσιμο;

Link to comment
Share on other sites

προς το παρόν όχι 8-)

εφόσον θες να συνδεθείς τότε όλα πάνε στο δίκτυο k αφαιρούνται έπειτα από την κατανάλωση σου

Edited by george_RES
Link to comment
Share on other sites

Eπίσης σαν σενάριο μπορείς να βάλεις Φ/Β, μόνο αν είναι για ιδιοκατανάλωση. Αν πουλάς στη ΔΕΗ ή σκοπεύεις να πουλήσεις, αυτό δεν θεωρείται, και σωστά, μέτρο εξοικονόμησης ενέργειας, αλλά σαν επένδυση.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...
On 2/7/2013 at 12:21 ΜΜ, kostas K said:

Eπίσης σαν σενάριο μπορείς να βάλεις Φ/Β, μόνο αν είναι για ιδιοκατανάλωση. Αν πουλάς στη ΔΕΗ ή σκοπεύεις να πουλήσεις, αυτό δεν θεωρείται, και σωστά, μέτρο εξοικονόμησης ενέργειας, αλλά σαν επένδυση.

Κάτι δεν έχω καταλάβει συνάδελφε, πάνω σε αυτό. Φωτοβολταϊκά που δεν είναι για ίδιο-κατανάλωση αλλά ουσιαστικά πουλάνε ρεύμα στη ΔΕΗ, αποτυπώνονται στο ΠΕΑ;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Μπορείτε να με βοηθήσετε με πιο τρόπο υπολογίζονται τα σενάρια. 

Στον πίνακα βλέπω για πολυκρυσταλλικά 12-19%  . Στο συντελεστή Α τί βάζω   0,019; Επίσης ζητάει Κw και επιφάνεια. ΚW εννοεί συνολικά σωστά; 

Τότε γιατί αλλάζοντας την επιφάνεια αλλάζει το αποτέλεσμα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.