Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξοικονόμηση κατ' οίκον - θερμομονώσεις, κουφώματα, συστήματα σκίασης κ.λ.π.


Recommended Posts

Το παρόν θέμα θα αφορά ζητήματα σχετικά με το πρόγραμμα <<Εξοικονόμηση κατ' οίκον>> και τις θερμονώσεις, τα κουφώματα, τα συστήματα σκίασης κ.λ.π.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 200
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

να ρωτήσω, οι εξώπορτες (προς εξ. περιβάλλον) μπαίνουν στο πρόγραμμα από ότι είδα

με τι ποσόν επιδοτούνται ; 

μπαίνουν στην κατηγορία 1Δ (Εξωτερικά συστήµατα σκίασης και εξώφυλλα) ;;;

Link to comment
Share on other sites

κατηγορία 1Β (ανοιγόμενα κουφώματα), απλά σε ένα έντυπο πρότασης παρεμβάσεων που έχω καταθέσει, έχω γράψει χωρίς υαλοπίνακα.

Πάντως με 280€ επιδοτούνται. Το είχα ρωτήσει τότε

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

πρόκειται ν αναλάβω ένα εξοικονομώ και έχω κάποιες απορίες σχετικά με τις επιλέξιμες δαπάνες.

Οι τέντες και τα παντζούρια, απ όσο διάβασα, μπορούν να ενταχθούν στα εξωτερικά συστήματα σκίασης ή κάνω λάθος?

Οι σίτες εντάσσονται και που?

Τέλος θωρακισμένη εξώπορτα προς ΜΘΧ μπορεί να ενταχθεί στις επιλέξιμες δαπάνες?

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

τα ζωντοβολα του προγραμματος φροντισαν με τα ορια που βαλανε στις παρεμβασεις (250 ευρω για συρομενα και 280 ευρω για ανοιγομενα) να μην μπορει ενα μεσο διαμερισμα 100 τ.μ με 10 κουφωματα (ειτε ανοιγομενα ειτε συρομενα) να ενταχθει στο προγραμμα, παρα μονο αν καλυψει την διαφορα ο ιδιοκτητης απ την τσεπη του. Και για να σας προλαβω....οχι....δεν καλυπτεται η διαφορα ουτε απ τα 2.500 ανα ιδιοκτησια...

 

Ευγε λοιπον στα ζωντοβολα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για θερμομόνωση δώματος αφόσον γίνει εσωτερικά του διαμερίσματος ποιο ποσό επιδοτείται;

 

Αυτό που δίνει για δώμα ή για εσωτερική θερμομόνωση (40 ή 25) εγώ καταλαβαίνω το 40 αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα κουφώματα με εμβαδόν κάτω του 1m² στην αγορά χρεώνονται ως 1m² επειδή από εκεί και κάτω το κόστος των μηχανισμών (μηχανισμοί, ράουλα, χερούλια, συναρμολόγιση )

δεν επιτρέπει την μείωση της τιμής .

 

Στο εξοικονομώ μπορώ να περάσω κάθε άνοιγμα με εμβαδόν κάτω του 1m² με το ποσό που αντιστοιχεί στο 1m² ή θα επιδοτηθεί με ποσό αντίστοιχο του εμβαδού;

 

Π.χ. ένα ανοιγόμενο παράθυρο 0.5m x 0.5m έχει εμβαδόν 0.25m², μπορεί να επιδοτηθεί με 280€ (που αντιστοιχούν στο 1m²) ή θα επιδοτηθεί με 70€;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.