Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξοικονόμηση κατ' οίκον - θερμομονώσεις, κουφώματα, συστήματα σκίασης κ.λ.π.


Recommended Posts

Απλά τις σίτες θα τις χρεώσει σε ενιαία τιμή μαζί με το κούφωμα (280/ τ.μ.) και αν υπερβαίνεις λόγω περιορισμού των τ.μ. τη διαφορά χρέωσε τη σε σκίαστρα εξώφυλλα(μέχρι 2500) . Για τη μόνωση δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα αν έχεις ήδη ενημερώσει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 200
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε διαμέρισμα, η πόρτα προς το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο επιδοτείται;

Σε οροφοδιαμέρισμα, να βάλω μόνωση στον τοίχο προς το κλιμακοστάσιο ή να μονώσω εξωτερικά όλο τον όροφο μαζί με το κλιμακοστάσιο;

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν είναι σε επαφή με εξωτερικό περιβάλλον. 

 

Για το δεύτερο νομίζω πως κανείς δε μπορεί α σου απαντήσει με βεβαιότητα. Κατά τη γνώμη η πρώτη επιλογή ταιριάζει περισσότερο στο πρόγραμμα.  

 

Έχω περίπτωση μονοκατοικίας (λειτουργικά αυτοτελές κτίριο) με σύνθετη σύσταση (κάθετη και οριζόντια).

 

Θα εκδώσω το ΠΕΑ σαν μονοκατοικία στην αίτηση του προγράμματος να το βάλω επίσης σαν μονοκατοικία ή σαν μεμονωμένο διαμέρισμα πολυκατοικίας;  

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση μόνωσης ενός μόνο οροφοδιαμερίσματος πολυκατοικίας, ποια θεωρείτε ως βέλτιστη λύση για εξωτερική θερμομόνωση για το πρόγραμμα;

Α. Εξωτερική θερμομόνωση των εξωτερικών τοίχων του διαμερίσματος και θερμομόνωση των τοίχων προς το κλιμακοστάσιο.

Β. Εξωτερική θερμομόνωση ολόκληρου του ορόφου, συμπεριλαμβανομένου του κλιμακοστασίου

Γ. Εξωτερική θερμομόνωση μόνο των εξωτερικών τοίχων.

 

Στην περίπτωση Β μπορώ να βάλω όλη την μόνωση στο πρόγραμμα;

Αισθητικά ποια λύση νομίζετε είναι καλύτερη;

post-7375-0-09779300-1379575578_thumb.png

post-7375-0-56842300-1379575586_thumb.png

post-7375-0-98434900-1379575592_thumb.png

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνη με το πρόγραμμα είναι η λύση Α.

Είναι και η πιο σωστή από άποψη αποτελέσματος.

Εγώ πάντως θα επέλεγα την Β λύση, λόγω συνέχειας, ομοιομορφίας και αισθητικής.

Και επειδή και στην Α και στην Β λύση τα τ.μ. είναι ακριβώς* ίδια... καταλαβαίνεις πως θα το αντιμετώπιζα στο πρόγραμμα.  8-)

 

* Όχι ακριβώς, είναι και η πόρτα.

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό ακριβώς το δίλημμα έχω.

Το Α ενώ είναι καλύτερο ενεργειακά το βρίσκω "άσχημο" από άποψη αισθητικής.

 

Το κτήριο ανήκει σε συγκρότημα κατοικιών και έχει πρόσωπο μόνο σε εσωτερικό δρόμο του οικοπέδου, δεν έχει πρόσωπο σε κεντρικό δρόμο ώστε να ανησυχώ για αρχιτεκτονική επιτροπή.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε καμία περίπτωση δεν είναι έγκυρα.

 

Δες σε αυτή την σελίδα εταιρείας πως είναι τα πιστοποιητικά http://nikoletopouloi.gr/ce.aspx . Κάνε κλικ δεξιά στο πιστοποιητικό που θες (CE ή ISO) και μετά πάτα στην εικόνα να το δεις σε μεγαλύτερο μέγεθος.

 

Επειδή είναι θέμα χρόνου να αρχίσουν και τα Photoshop πιστοποιητικά, καλό είναι να ξέρεις πως να ελέγξεις την εγκυρότητα του πιστοποιητικού.

Το κάθε πιστοποιητικό αναφέρει και τον εκδότη του πιστοποιητικού. Επικοινώνησε με τον εκδότη ώστε να σου επαληθεύσει την εγκυρότητα του πιστοποιητικού. Αν ακόμα αμφιβάλλεις, ψάξε στην ιστοσελίδα του οργανισμού ISO ή CE για τους επίσημους εκδότες ιστοποιητικών, συνήθως πρόκειται για εταιρείες. Στην ανάγκη επικοινώνησε και τηλεφωνικά μαζί τους.

 

Το πιστοποιητικό πάντα αναφέρει:

- Την εταιρεία που πιστοποιείται

- Τα συγκεκριμένα προϊόντα που πιστοποιούνται

- Τον ΑΡΙΘΜΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟΥ

- Την διάρκεια ισχύος

- Τα πρότυπα που τηρεί (αν πρόκειται για CE)

- Τον εκδότη του πιστοποιητικού

 

Προσοχή επίσης στο λογότυπο.

Άλλο CE για την πιστοποίηση ποιότητας και άλλο CE για τις κινέζικες εξαγωγές (China Export).

CE-Mark-or-China-Export-mark.jpg

 

Υ.Γ.

Πριν λίγες εβδομάδες έψαξα στις σελίδες κατασκευαστών μονοτικών τις προδιαγραφές ώστε να βρω το λ. Περιττό να σας πως προϊόν γνωστότατης εταιρείας είχε λ=0.040!!! Όχι 0.032 που μου έλεγε ο προμηθευτής αλλά ούτε καν 0.035 που λέει η ΤΟΤΕΕ για την διογκωμένη πολυστερίνη σε πλάκες. Εντελώς "συμπτωματικά" όταν πατάω στην σελίδα του κατασκευαστή να κατεβάσω το πιστοποιητικό, έχει πλέον "πρόβλημα" το site και δεν μπορώ να το κατεβάσω.

Δεν είμαι τυπολάτρης, το ζήτημα είναι ουσιαστικό. Δεν είναι σωστό να πληρώνει ο πελάτης για μια ζωή κερατιάτικα χρήματα στο πετρέλαιο και στο ρεύμα επειδή κάποιος προμηθευτής αποφάσισε να βγάλει δικά του "πιστοποιητικά" για να κονομήσει. (δεν αναφέρομαι στα πιστοποιητικά που παράθεσες, αναφέρομαι γενικότερα στο όλο θέμα).

Επίσης πολλοί προμηθευτές νομίζουν πως το λ είναι για το πάνελ, δεν καταλαβαίνουν πως είναι ανά μονάδα μήκους. Μην σας φανεί παράξενο αν κάποιος σας πει πως με 3cm μόνωση βγαίνει ο ΚΕΝΑΚ. Το πιθανότερο βέβαια είναι να έχουν άγνοια οι πωλητές σε αυτό το θέμα, δεν έχουν όλοι το τεχνικό υπόβαθρο για να καταλάβουν τι σημαίνει ο κάθε συντελεστής.

Edited by sdim
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ χρήσιμα αυτά που λέει ο sdim και +1 από μένα.

Αντίστοιχο έντυπα με αυτά του Πάνου έχουν φτάσει και στα χέρια μου, ιδίως το δεύτερο μου είναι πολύ οικείο.

Κάποιες ερωτήσεις:

1) Ψάχνωντας το αρχείο μου βρήκα κάποια πιστοποιητικά που πληρούν τις προυποθέσεις που περιγράφει ο sdim, ωστόσο έχουν διαφορετικό layout από το παράδειγμα που παραθέτει. Υπάρχει κάποια υποχρέωση σε συγκεκριμένη εμφάνιση των πιστοποιητικών συμμόρφωσης;

2) Μου έχουν τύχει αρκετές περιπτώσεις που η δήλωση γίνεται στο όνομα και υπ' ευθύνη της κατασκευάστριας εταιρίας. Με τον τρόπο αυτό μπορούμε να θεωρήσουμε, σαν επιθεωρητές, ότι είμαστε καλυμμένοι, θεωρώντας ότι με τον τρόπο αυτό η ευθύνη του να αποδείξει το αληθές σε τυχόν έλεγχο, περνάει στην εταιρία; 

3) ΠΕΑ σε νέο κτίριο δεν μου έχει τύχει, αλλά συχνά σε 2ο ΠΕΑ για το εξοικονομώ στα κουφώματα ο αλουμινάς μου δίνει έναν αναλυτικό υπολογισμό του Uw υπογεγραμμένο από τον ίδιο και το εργοστάσιο και το οποίο δέχομαι ως αληθές αντί για αναλυτικό υπολογισμό με θερμογέφυρες ή τις default τιμες του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ. Γνώμες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.