Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονόμηση κατ' οίκον - θερμομονώσεις, κουφώματα, συστήματα σκίασης κ.λ.π.


Recommended Posts

@civilgeo4

Μπορείς να δεις αυτά τα δυο θέματα (βασικά το πρώτο αλλά και το δεύτερο είναι χρήσιμο):

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 200
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

@civilgeo4

Μπορείς να δεις αυτά τα δυο θέματα (βασικά το πρώτο αλλά και το δεύτερο είναι χρήσιμο):

Ευχαριστώ, θα ψάξω παραιτέρω και θα στείλω την απάντησή μου στο 1ο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να ρωτήσω 2-3 πραγματάκια και εγώ.

 

1) Από ότι κατάλαβα από όσα διάβασα παραπάνω τα τετραγωνικά που θα μπουν στην παρέμβαση για μόνωση ταράτσας, δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούν με τα τετραγωνικά της οροφής του διαμερίσματος σωστά (λόγω εξωστών κλπ); Οπότε όσα τετραγωνικά μου δώσει ο μονωσάς ότι μέτρησε στην προσφορά του τόσα ισχύουν...

 

2) Αντίστοιχα με την προηγούμενη ερώτηση για μόνωση κελύφους ελέγχονται κάπου τα τετραγωνικά που δίνει η προσφορά σε σχέση με τα τετραγωνικά των εξωτερικών τοίχων που περνάω εγώ στο πρόγραμμα;

 

3) Παρόμοια όταν πάω να δω ένα σπίτι για να κάνω ένα ΠΕΑ μετράω τα ανοίγματα όλα για να δω πόσο είναι. Αν πρόκειται για εξοικονομώ πρέπει τα τετραγωνικά που θα γράφει η προσφορά του αλουμινά να ταυτίζονται με τα δικά μου. Μπορεί εγώ ένα παράθυρο να το μετράω πχ 1.40 και αυτός 1.42. Είναι καλύτερα όταν τα περνάω στο πρόγραμμα να συμφωνώ με τις τιμές του; Ή δεν φαίνεται κάπου;

 

4) Γενική ερωτηση... Για τις τέντες τι ποσό επιδοτείται;;;

 

5) Επειδή ομολογώ ότι είναι το πρώτο εξοικονομώ που θα κάνω και είναι για έναν ξαδερφό μου (δεύτερο οπότε μάλλον μπορώ να το υπογράψω) προσπαθώ να καταλάβω πως ακριβώς δουλεύει το σύστημα με τους γυψάδες και μονωσάδες. Στις προσφορές που δίνουν βάζουν πάντα το ποσό που δικαιολογεί το πρόγραμμα, όπως σε όλες τις κατηγορίες. Γενικά οι τιμές της μόνωσης που παίζουν ανεξαρτήτως προγράμματος; Δεν είναι λίγο πιο κάτω από αυτό που δικαιολογεί το πρόγραμμα συνήθως; Ή λέω βλακείες;

 

Συγνώμη αν ρωτάω βλακείες...

Link to comment
Share on other sites

1,2,3)Γενικά από τετραγωνικά μόνωσης και κουφωμάτων περνάνε ότι νούμερα και να βάλεις. Την οροφής μέχρι και λίγο μεγαλύτερο από το εμβαδόν. Αν γίνει έλεγχος όμως;;; Είναι σωστά τα τετραγωνικά που υπόγραψες ότι περάστηκαν;

 

4) 2.500

5) Μπορείς. Οι τιμές παίζουν ανάλογα με την περιοχή που είσαι. Όσο μικρότερη τόσο πιο κοντά στο όριο. Σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη έχω δει και 35 για θερμοπρόσωψη. Πάντα εξαρτάται από την ποιότητα υλικών και εργασίας.

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

1,2,3)Γενικά από τετραγωνικά μόνωσης και κουφωμάτων περνάνε ότι νούμερα και να βάλεις. Την οροφής μέχρι και λίγο μεγαλύτερο από το εμβαδόν. Αν γίνει έλεγχος όμως;;; Είναι σωστά τα τετραγωνικά που υπόγραψες ότι περάστηκαν;

 

4) 2.500

5) Μπορείς. Οι τιμές παίζουν ανάλογα με την περιοχή που είσαι. Όσο μικρότερη τόσο πιο κοντά στο όριο. Σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη έχω δει και 35 για θερμοπρόσωψη. Πάντα εξαρτάται από την ποιότητα υλικών και εργασίας.

 

Σε ευχαριστώ πολύ!

 

Δεν έχω υπογράψει κάτι ακόμα, απλά πήγα και μέτρησα το σπίτι σήμερα και έβγαλα μία εικόνα. Θέλω να ξέρω ότι κάπου εκεί θα το μετρήσει και αυτός που θα κάνει τη μόνωση... Τώρα αν έχουμε ας πούμε ένα τετραγωνικό διαφορά δεν έγινε κάτι έτσι δεν είναι; Αυτό ρωτάω...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι.

Να ξέρεις όμως, ειδικά στα κουφώματα, σε περίπτωση ελέγχου θα πάνε και θα μετρήσουν τα κουφώματα. Εκεί δεν σηκώνει μεγάλες διαφορές. 5 πόντοι για παράδειγμα είναι μεγάλη διαφορά.

Στα τετραγωνικά της μόνωσης είναι πιο δύσκολο να βρουν λάθος.

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

 

Να ξέρεις όμως, ειδικά στα κουφώματα, σε περίπτωση ελέγχου θα πάνε και θα μετρήσουν τα κουφώματα. Εκεί δεν σηκώνει μεγάλες διαφορές. 5 πόντοι για παράδειγμα είναι μεγάλη διαφορά.

 

Ναι εννοείται αυτό, για αυτό μίλησα και για διαφορά 1.40 με 1.42. Νομίζω το καλύτερο πάντως είναι να πάρω τις διαστάσεις του αλουμινά για να είμαι απόλυτα σύμφωνος...

Link to comment
Share on other sites

Και στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ για το 2ο ΠΕΑ ποιό εμβαδό καταχωρείς; Αυτό που βγαίνει με τις δικές σου μετρήσεις ή αυτό με τις διαστάσεις του αλουμινά, μονωσά κ.λπ;

Δεν θα πρέπει τα εμβαδά να είναι τα ίδια σε xml, ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ X και παραστατικά;

Link to comment
Share on other sites

Άρα Πάνο ισχύει αυτό που έγραψα παραπάνω ότι δηλαδή "Νομίζω το καλύτερο πάντως είναι να πάρω τις διαστάσεις του αλουμινά για να είμαι απόλυτα σύμφωνος..."  σωστά;

Link to comment
Share on other sites

προφανώς μετράς τις διαστάσεις που σου έδωσε ο αλουμινάς Πάνο...

αν δε συμπίπτουν, τον φωνάζεις να μετρήσετε παρέα :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.