Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονόμηση κατ' οίκον - θερμομονώσεις, κουφώματα, συστήματα σκίασης κ.λ.π.


Recommended Posts

Δεν ειπε κανενας να τους βγαλεις.

Ειπαμε πως στη φωτο που θα φαινεται στο ΠΕΑ αναγκαστικα θα φαινονται και αυτοι, εστω μαζεμενοι και θα θεωρησεις οτι πισω δεν εχει τεντες, δεν εχει βραχιονες, δεν εχει τιποτα

Και θα αιτηθεις επιδοτησης για τοποθετηση τεντας στο πισω μπαλκονι.

Στην τιμη για την τεντα στο πισω μπαλκονι θα βαλεις ΚΑΙ την τεντα μπροστα (αντικατεστησε και τους βραχιονες, ποιος νοιαζεται?)

 

Προβλημα θα εχεις ΜΟΝΟΝ αν ερθει αυτοψια ΠΡΙΝ κανεις τις εργασιες και δουν τους βραχιονες.

 

Ποσες πιθανοτητες θεωρεις πως υπαρχουν να ερθει αυτοψια τοτε? Να δουνε τι?

Αφου η αυτοψια ερχεται για να ελεγξει αν ολα μπηκαν οπως δηλωθηκαν.

 

Πού κολλας?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 200
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για επικαθήμενο ρολό σε κούφωμα υπολογίζουμε 1 συνολικό συντελεστή για κούφωμα μαζί με ρολό? Σύμφωνα με ΤΟΤΕΕ 1 - 3.2.3 ναι. Στην πράξη τι U παίρνετε για το ρολό? Δεν νομίζω ότι οι προμηθευτές δίνουν πιστοποίηση U για το ρολό...

 

Επίσης τα τιμολόγια αλουμινά για το πρόγραμμα γράφουν μ2 μόνο κουφώματος, όπως και η πιστοποίηση του αλουμινά έχει υπολoγισμένο U μόνο για το καθαρό κούφωμα (βάσει Uf πλαισίου και Ug τζαμιού) και όχι για το επικαθήμενο ρολό. 

Πως θα περάσω εγώ στο xml  συνολο μ2 για κούφωμα+ρολό? Δεν θα υπάρχει αναντιστοιχία με τιμολόγιο και πιστοποίηση? Και επίσης πως θα υπολογίσω U ρολού για το οποίο δεν έχω πιστοποίηση?

 

Σε περίπτωση εξωτερικού ρολού είναι πιο απλά τα πράγματα. Εγώ προσωπικά θεωρώ το ρολό τμήμα της τοιχοποιίας.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα τι κανω εγω

Επειδη εξωτερικα τοιχο-τοιχο μπορεις να πιασεις τις εξωτερικες διαστασεις του ανοιγματος, αυτο θεωρω το εμβαδον του κουφωματος μου

Το τι θα μου δωσει ο κουφωματας ειναι δικο του θεμα

Εγω στο εξοικονομω αυτο μετραω και δε με νοιαζει τι λεει ο καθε τεχνιτης

Εγω του λεω τι θα γραψει και εγω καθοριζω τι θα πληρωθει

Εξαλλου αυτος κανει προσφορα για να μου βαλει μια μπαλκονοπορτα. Κατ' αποκοπη. Τα υπολοιπα ειναι δικη μου δουλεια.

 

Οσον αφορα το συντελεστη, μετραω μεσα στο ανοιγμα το τζαμι και ολο το υπολοιπο το θεωρω πλαισιο.

Δε μπλεκομαι με ρολα, στορακια κλπ

 

Παραπαει... κανεις δε θα σε πει το παραμικρο. Κοιτα απλα να εχεις εσυ τις σωστες εξωτερικες διαστασεις του ανοιγματος.

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό Γιάννη. Έτσι όπως το λες χρησιμοποιείς το ίδιο Uf για κάσα και ρολό, ενώ η πιστοποίηση του Uf αφορά πλαίσιο με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Δεν ξέρω αν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει καμία περίπτωση να επιδοτείται αντικατάσταση τέντας λόγω φθοράς? (πχ σκισμένα πανιά, μαυρισμένη από μούχλα κλπ..)

σε αυτή την περίπτωση πώς θα το χειριζόσασταν?

α. το αιτούμαι ως φθορά φάτσα-φόρα και ό,τι μου απαντήσουν?

β. προσπαθώ πονηρήδικα στην φωτό του πεα να μην φαίνονται καθόλου..

(στην περίπτωση μου δυστυχώς οι τέντες είναι στη φάτσα του διαμερίσματος και τα ψέματα δεν μου πάνε καθόοοολου! :smile: )

Link to comment
Share on other sites

Μισό λεπτό Γιάννη. Έτσι όπως το λες χρησιμοποιείς το ίδιο Uf για κάσα και ρολό, ενώ η πιστοποίηση του Uf αφορά πλαίσιο με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Δεν ξέρω αν κάνω λάθος.

Ναι, αυτο κανω.

Ξερω οτι δεν ειναι και το πλεον σωστο αλλα δεν καθομαι να σπασω το κεφαλι μου περαιτερω...

Τωρα αν μου δωσει η εταιρεια αναλυτικο υπολογισμο για κασες κλπ για να εχω τελικο συντελεστη, τοτε τον ακολουθω και καθαριζω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Θα ήθελα να ρωτήσω όποιον γνωρίζει και έχει προηγούμενη εμπειρία, σε ανεστραμμένη μόνωση δώματος δεν μπορώ να βρω ασφαλτικό βερνίκι (για την επάλειψη πριν την εφαρμογή ασφαλτόπανου) που να έχει σήμανση ce. Είναι απαραίτητη; Δεν μπορώ επίσης να βρω ποιον κατάλογο επικαλείται το πρόγραμμα εξοικονομώ που αναγράφει σε ποια προϊόντα δεν απαιτείται σημανση ce. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε δεν απαιτειται CE σε ολα τα υλικα που θα χρησιμοποιησεις

Προσωπικα ζητω CE μοναχα στα υλικα που επηρεαζουν τις απωλειες του ακινητου

Το ασφαλτικο που θελεις δε σε νοιαζει να εχει CE, δεν ενδιαφερει κανεναν τι στρωσεις υλικων χρησιμοποιησες

Παρε πιστοποιητικο απο το θερμομονωτικο υλικο με λ και τα συναφη και καθαρισες

Μην κολλας...

Τι CE για ασφαλτικο, μην τρελαθουμε τελειως...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχει δοθεί ξεχωριστά το U του ρολού από τον κατασκευαστή τότε θα πρέπει να θεωρηθεί αμόνωτο με U ανάλογο του υλικού του (πχ  U=7.0 W/m²K αν είναι μεταλλικό).....

Οτιδήποτε άλλο οδηγεί σε "τεράστια" διαφορά στην τιμή του U και είναι προφανώς "χοντρό" λάθος υπολογισμού......

 

πχ σε ένα μεταλλικό κούφωμα 1,0 Χ 2,0 με Uf=2,8 W/m²K και Ug=1,8 W/m²K, και  επικαθήμενο ρολό διαστάσεων 0,18 Χ 1,0  το U είναι 2,16  W/m²K στην μία περίπτωση και 2,5 W/m²K στην άλλη....

και το σφάλμα θα μεγαλώνει όσο "καλύτερο" πλαίσιο ή υαλοπίνακα τοποθετούμε.....

 

Υ.Γ.

Δεν υπολόγισα Lg και Ψg.....

Edited by pggiotas
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.