Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξοικονόμηση κατ' οίκον - θερμομονώσεις, κουφώματα, συστήματα σκίασης κ.λ.π.


Recommended Posts

Δεν εχω δει ποτε μου πιστοποιηση CE για πατζουρια.

Υπο ποιες δοκιμες θα το λαβει και τι θα λεει?

Εδω CE δεν εχουν τα ιδια τα κουφωματα...

 

Η τεντα φερ ειπειν τι CE να φερει? Οτι εχει ανθεκτικο πανι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 200
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν διαφωνώ σε αυτά , απλά δεν ξέρω τι πρέπει να αναφέρουμε στο έντυπο παρεμβάσεων ώστε να φυλάμε τον κ@-ο μας. Από την μία 1.λές αν υποχρεούται να το αναφέρω , ώστε να μην έχει πάτημα ο ιδιοκτήτης μετά ότι δεν το ανέφερε ο ενεργειακός επιθεωρητής για αυτό δεν πήρα CE. 

Aπο την άλλη 2. Αν αναφέρεις CE και δεν το φέρει, εσύ στο 2ο ΠΕΑ όταν συμπληρώνεις τα έντυπα είσαι λίγο εκτεθειμένος αν λές ότι όλα έγιναν Ο.κ

Για αυτό λέω μήπως πρέπει να αναφέρεται <<να φέρει CE ΕΦΟΣΟΝ απαιτείται.....>>, οπότε στο μέλλον αν ελεγχθούν πάλι να μην μπορεί να υποστηρίξει ο  ιδιοκτήτης, ότι δεν το ανέφερε ο μηχανικός για αυτό δεν το έφερα. Μην του ζητήσουν κάποτε πίσω τα λεφτα τών παντζουριών, και αυτός τα ζητά από τον εν.επιθ 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα στο εντυπο προτασης παρεμβασεων δεν αναφερω τιποτα για πιστοποιητικα των υλικων...

Εμενα με απασχολει τα υλικα που θα μπουν να εχουν συγκεκριμενα χαρακτηριστικα...

Για να τα κανω αποδεκτα στην τοποθετηση τους κι επειτα, προφανως πρεπει καπως να μου πιστοποιηθει οτι τα χαρακτηριστικα τους πετυχαινουν τους στοχους του προγραμματος.

Οποτε θα μου δωθουν.

Η τεντα σκιαζει ετσι κι αλλιως, πιστοποιημενη η μη,

Το στορι σκιαζει ετσι κι αλλιως, πιστοποιημενο η μη.

Οποτε δε βρισκω λογο να μην τα κανω αποδεκτα και ανευ πιστοποιητικων.

 

Ετσι κι αλλιως σε οσα εξοικονομω εχω βαλει, ποτε δεν εγραψα και ποτε δεν προσκομισα πιστοποιητικα ουτε για τεντες, ουτε για στορια, ουτε για αυτοματισμους...

Μια χαρα περασαν ολα.

 

Πιστοποιητικο να φερει ο λεβητας, ο ηλιακος, τα κουφωματα και το μονωτικο υλικο που χρησιμοποιειται, ως προς το λ του. Φτανει

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μεταφερω απορια πελατη μου που, αν και ξερω λιγο πολυ την απαντηση, θα επιθυμουσα επιβεβαιωση.

Εχουμε απορροφησει 2500€ σε τεντες και στορακια στο εντυπο προτασης παρεμβασεων και πηραμε την υπαγωγη

Μισα τα στορακια σε αλλο προμηθευτη και μισα σε τεντες σε αλλο.

 

Μπορουμε πχ να απορροφησουμε περισσοτερα στα στορακια και λιγοτερα στις τεντες ουτως ωστε το συνολικο αθροισμα να παραμεινει το ιδιο?

Η θα υπαρξει προβλημα με τους προμηθευτες?

Link to comment
Share on other sites

Μεταφερω απορια πελατη μου που, αν και ξερω λιγο πολυ την απαντηση, θα επιθυμουσα επιβεβαιωση.

Εχουμε απορροφησει 2500€ σε τεντες και στορακια στο εντυπο προτασης παρεμβασεων και πηραμε την υπαγωγη

Μισα τα στορακια σε αλλο προμηθευτη και μισα σε τεντες σε αλλο.

 

Μπορουμε πχ να απορροφησουμε περισσοτερα στα στορακια και λιγοτερα στις τεντες ουτως ωστε το συνολικο αθροισμα να παραμεινει το ιδιο?

Η θα υπαρξει προβλημα με τους προμηθευτες?

  Δεν υπάρχει λόγος να υπάρξει πρόβλημα. Εκτός αν είναι "προβληματικοί" οι προμηθευτές

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για τα παντζούρια (εξώφυλλα), τις σίτες και τις εξωτερικές περσίδες, υπάρχει υποχρέωση σήμανσης CE (και βέβαια συμμόρφωσής τους με ορισμένα πρότυπα), από το 2009 ακόμα: ΦΕΚ Β' 1794-2009.

Γενικά, σε ότι αφορά υλικά και συστήματα που σχετίζονται με το πρόγραμμα "Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον", υπάρχει συγκεντρωμένη η σχετική νομοθεσία περί σήμανσης CE, στη βιβλιοθήκη του προγράμματος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα

Μια βοηθεια και σε μενα

Εχει εγκριθει 5.750€ κονδυλι σε πελατη μου για κουφωματα, στορακια και σκιαστρα, συνολικα.

Εχω προτεινει αντικατασταση 12,10 τ.μ. κουφωματων τα οποια εν τελει με καποιες αυξομειωσεις εγιναν 13,00 τ.μ.

Μου επιτρεπεται τελικως να εγκρινω 13,00 τ.μ. κουφωματων υπο την προυποθεση το τελικο ποσον να μην υπερβει το εγκεκριμενο?

Η πρεπει να μην υπερβω ουτε τα προτεινομενα τετραγωνικα?

 

Εικαζω πως στην πρωτη των περιπτωσεων ειμαι καλυμενος.

 

Επισης, το κονδυλι του τεντα ειναι 2.250€ και τα υπολοιπα τα εριξα στα στορακια του κουφωματα.

Το ενδεχομενο ο τεντας να λαβει λιγοτερα και τη διαφορα να την παρει ο κουφωματας, χωρις και παλι να υπερβουμε τα 2.500€ της 1Δ κατηγοριας επισης υφισταται, σωστα?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας και αναμενω νεοτερα!

Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα...

Το εξωτερικο ανοιγμα του κουφωματος ειναι, φερ ειπειν 1,20Χ2,10

Σε αυτο συμπεριλαμβανεται και το ρολακι, περιπου 20εκ υψους.

Το συνολικο εμβαδον του κουφωματος που θα εγκρινω ειναι 1,20Χ2,10 η 1,20Χ1,90, δεδομενου οτι το ρολακι μπαινει σε αλλη κατηγορια μονο του?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.