Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξοικονόμηση κατ' οίκον - θερμομονώσεις, κουφώματα, συστήματα σκίασης κ.λ.π.


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι.

Μια σύντομη ερώτηση:

 

Απ’ ότι έχω καταλάβει, τα ρολά και τα πατζούρια (συστήματα σκίασης), όταν φτιάχνουμε το σενάριο στο λογισμικό του ΤΕΕ προφανώς δεν μπορούμε να τα εισάγουμε κάπου ώστε να παρουσιάσουμε ενεργειακή βελτίωση.

 

Το κόστος τους όμως, το επιμερίζουμε στα κουφώματα που αυτά αντιστοιχούν;

 

Εγώ μέχρι στιγμής έτσι το κάνω, ώστε το τελικό κόστος του σεναρίου να ταυτίζεται με το κόστος στο φύλλο παρεμβάσεων.

Αναγκάζομαι όμως έτσι να βάλω τιμή/τμ στο σενάριο, όχι αυτή που ορίζει το «εξοικονομώ» ή η προσφορά του αλουμινά για τα κουφώματα, αλλά πολύ μεγαλύτερη ώστε να ενσωματώσω και τα ρολά.

 

Ποιά η γνώμη σας;

Edited by vagom
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 200
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν   παίζει  κανένα απολύτως  ρόλο    τι  κόστος  βάζεις  στο  ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ. 

Δεν  το  κοιτάει κανείς  δεν το  ελέγχει  κανείς  δεν  ενδιαφέρει  κανέναν.

Το  έντυπο παρεμβάσεων ελέγχεται  από  άποψη  κόστους  επεμβάσεων.

Ο  επιθεωρητής  βάζει  στο  ΤΕΕ  ΚΕΝΑΚ  τιμές που  θεωρεί  πως κοστίζει  η  παρέμβαση.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το κόστος στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ χρησιμεύει μόνο για να κάνει υπολογισμό της απόσβεσης.

Έχει περασμένο κάποιο κόστος ανά KWh και σε συνδυασμό με το κόστος των εργασιών ενερεγιακής αναβάθμισης του κτηρίου υπολογίζει τον χρόνο απόσβεσης.

 

Σχετικά με την εξόπορτα στις μονοκατοικίες, κάπου βρήκα πως προσμετράται στο εμβαδόν των σκιάστρων/πατζουριών.

Αν έχει ένα τζαμάκι, μπορεί να μπει στα ανοίγματα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους

 

Έχω ένα στρογγυλό παράθυρο 1,40μ διάμετρο, ανατολικό, που μου ανεβάζει τη θερμοκρασία του σπιτιού κατακόρυφα το καλοκαίρι.

Έβαλα θερμόμετρο δίπλα στο κούφωμα (αλουμινίου με κοινά τζάμια, διπλά) και είδα θερμοκρασία 46 κελσίου.

Έχω βάλει ένα ρολό εσωτερικά για να μη ζεσταίνονται τα πράγματα που χτυπάει ο ήλιος, αλλά η θερμοκρασία εξακολουθεί και είναι μεγάλη.

 

1η Ερώτηση: Σκεφτόμουν να βάλω περσίδες εξωτερικά (δε με ενδιαφέρει η θέα), όμως ο αλουμινάς μου πρότεινε να αλλάξω τζάμια και να βάλω "ενεργειακά".

Το παράθυρο βρίσκεται σε ύψος 8μ και δεν είναι και εύκολες οι προσβάσεις εξωτερικά, οπότε είναι μια ενδιαφέρουσα λύση, όμως νομίζω ότι δε θα έχω και τόσο καλό αποτέλεσμα όσο με τισ περσίδες.

Τί λετε?

 

2η Ερώτηση: Λόγω της θερμοκρασίας, το χειμώνα ψαχνόμουνα και μπήκα στο Εξοικονόμηση, όμως παραμυθιάστηκα και πήρα πιστοποιητικό για παρεμβάσεις για μόνωση σε ταράτσα και πιλωτή, και όχι για τα τζάμια.

Περιτό να πω ότι και η ταράτσα και η πιλωτή έχουν από κατασκευής DAW 5αρι, χώρια που στην ταράτσα έχω και φ/β που σκιάζουν αρκετά.

Μπορώ να αλλάξω κάτι στο εγγεκριμένο πρόγραμμα? το έχασα? ή να ψάξω για τιμολόγια μονωτικών και κάποιον επιθεωρητή με "κατανόηση" και "ανοιχό πνεύμα" ?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1. Βρείτε ένα κατάστημα με κουφώματα, να σας κάνει επίδειξη για το πόσο αποδίδουν τα 'ενεργειακά' όπως λέτε τζάμια. Θα εντυπωσιαστείτε.

 

2. Παραμυθιάστηκες; Είχε κάποιο κέρδος ο Επιθεωρητής από την μόνωση που πρότεινε;

Επικοινωνείστε με τον επιθεωρητή και πείτε του ότι θέλετε να αλλάξετε παρεμβάσεις.

Το τελευταίο που προτείνετε δεν θα το χαρακτήριζα 'κατανόηση' και 'ανοιχτό πνεύμα', αλλά θα περιοριστώ στον πολιτισμένο όρο 'παράνομο' για να μην σας προσβάλω!

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα πως οι προδιαγραφές για το U και το λ που δίνουν τα συνεργεία και οι τοπικοί αντιπρόσωποι είναι διαφορετικά από τις τιμές που δίνει η κατασκευάστρια εταιρεία.

 

Ενδεικτικά τοπικός αντιπρόσωπος μου έδινε λ=0.032 για την μόνωσή του ενώ το επίσημο site της εταιρείας για την συγκεκριμένη σειρά δίνει λ=0.040.

Όμοια για τα ανοίγματα μου δίνει ο αντιπρόσωπος τις τιμές U που δεν έχουν καμία σχέση με την πραγματικότητα αν πάρουμε και τις θερμογέφυρες.

 

Εμπιστεύεστε τις τιμές των αντιπροσώπων ή υπολογίζετε τα πάντα μόνοι σας;

Link to comment
Share on other sites

1. Βρείτε ένα κατάστημα με κουφώματα, να σας κάνει επίδειξη για το πόσο αποδίδουν τα 'ενεργειακά' όπως λέτε τζάμια. Θα εντυπωσιαστείτε.

 

2. Παραμυθιάστηκες; Είχε κάποιο κέρδος ο Επιθεωρητής από την μόνωση που πρότεινε;

Επικοινωνείστε με τον επιθεωρητή και πείτε του ότι θέλετε να αλλάξετε παρεμβάσεις.

Το τελευταίο που προτείνετε δεν θα το χαρακτήριζα 'κατανόηση' και 'ανοιχτό πνεύμα', αλλά θα περιοριστώ στον πολιτισμένο όρο 'παράνομο' για να μην σας προσβάλω!

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Για να μου προτεινετε κι εσείς να παω σε καταστημα κουφωματων, υποθέτω ότι κι εσείς επιβεβαιώνετε ότι οι θερμομονωτικοί υαλοπίνακες είναι πιο αποδοτικοί απο τη σκιά που θα προσέφεραν εξωτερικά οι περσίδες. Δεν το περίμενα.

Είχα την εντύπωση ότι η "χειρότερη" σκιά θα ήταν καλύτερη απο τον πιο καλό υαλοπίνακα.

 

Οσον αφορά το παραμυθιαστηκα, με έπεισαν κάποιοι για το "κέλυφος", φώναξαν επιθεωρητή, ο οποίος έκανε μια καταγραφή και χωρίς να προτείνει οτιδήποτε απο την εμπειρία του, έγραψε αυτά που μου πρότειναν οι εγκαταστάτες. Καμία άλλη πρόταση ή ένσταση. Να θυμισω οτι η ταρατσα εχει μονωση και φ/β που σκιαζουν. Επρεπε να έρθει το καλοκαίρι για να καταλάβω τι πραγματικά συμβαίνει και που πονάει το σπιτι. Το νταβανι και οι γύρω τοίχοι φυσιολογική θερμοκρασία. Το παράθυρο αυτό να καίει και το σπιτι στους 33.

Σαν να ήθελα να ντύσω το σπιτι σαν ψυγείο, αφηνωντάς το χωρίς πόρτα.

Ακούγεται χαζό ότι ενα παράθυρο μπορεί να κάνει τόση ζημιά όμως το σπιτι είναι μεζονέτα 95m2και αυτό βρίσκεται στην εσωτερική σκάλα.

 

Αν κατακλείδι το θέμα του προγράμματος το χανω;

Αφού το υπουργείο ενέκρινε συγκεκριμένες παρεμβάσεις, πως θα δεχτεί τροποποίηση; Πρέπει να τα κάνω ξανά απο την αρχή;

Link to comment
Share on other sites

.....

Είχα την εντύπωση ότι η "χειρότερη" σκιά θα ήταν καλύτερη απο τον πιο καλό υαλοπίνακα.

.....

Ειδικά σε ότι αφορά το καλοκαίρι στην Ελλάδα, η δυνατότητα σκιάς είναι πάντα επιδιωκόμενη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που έχετε 2 διπλά κουφώματα, τι U παίρνετε;

 

Όσο και αν φαίνεται απίστευτο μου έτυχε και αυτό. Σε ένα μπαρ για καλύτερη ηχομόνωση είχαν βάλει δύο κουφώματα με διπλά τζάμια. Το κτήριο είχα τοίχους πάχους 60cm οπότε υπήρχε αύθονος χώρος.

Παραθέτω μια εικόνα. Στο μέσα κούφωμα έχει διπλό τζάμι με διάκενο αέρα 12χιλιοστά ενώ το έξω κούφωμα έχει διπλό τζάμι με διάκενο αέρα 6 χιλιοστά (φαίνεται και στην φωτογραφία πως στον εσωτερικό υαλοπίνακα το διάκενο είναι διπλάσιο από του έξωτερικού).

 

Επίσης παντού έχει ηχομονωτικό (ρικοφόν). Σε μια εταιρεία είχα δει πως έχει λ=0.032. Ισχύει;

post-7375-0-50517900-1376293830_thumb.jpg

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Από ΤΟΤΕΕ 20701-2 σελ. 30-31
 
2.2.3. Αναλυτικός υπολογισμός του UW ενός διπλού κουφώματος
Η τιμή του συντελεστή θερμοπερατότητας ενός διπλού κουφώματος, δηλαδή ενός κουφώματος
αποτελούμενου από δύο χωριστά κουφώματα με τους υαλοπίνακές τους (μονούς, διπλούς ή τριπλούς)
θα υπολογισθεί σύμφωνα με την παραπάνω διαδικασία και κατ' εφαρμογή της σχέσης 2.11. ξεχωριστά
για την τιμή του συντελεστή θερμοπερατότητας του κάθε κουφώματος (δηλαδή των τιμών UW,a του
εξωτερικού κουφώματος και UW,i του εσωτερικού) και κατόπιν για την τιμή του διπλού κουφώματος στο
σύνολό του βάσει του τύπου........

 

Εμπιστεύεστε τις τιμές των αντιπροσώπων ή υπολογίζετε τα πάντα μόνοι σας

 

Προσωπικά εμπιστεύομαι τα επίσημα πιστοποιητικά που θα πρέπει να συνοδεύουν το προιόν

Μία καλή βάση δεδομένων από αξιόπιστες εταιρείες που συνεργάζονται με το ΚΑΠΕ στο πλαίσιο του προγράμματος "κτίζοντας το μέλλον" βρίσκεται http://www.ktizontastomellon.gr/index.php/

Edited by mixmentzos
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.