Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξοικονόμηση κατ' οίκον - θερμομονώσεις, κουφώματα, συστήματα σκίασης κ.λ.π.


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 200
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το περιεχόμενο της ΤΟΤΕΕ το ξέρω αρκετά καλά. Ρωτάω επειδή όσοι συνάδελφοι ξέρω δεν τηρούν την ΤΟΤΕΕ αλλά δέχονται το πιστοποιητικό του προμηθευτή. Είχα αρχίσει να απορώ μήπως δεν είχα καταλάβει κάτι σωστά.

 

Πως θα ανταγωνιστώ όμως τους συναδέλφους που δέχονται τα πιστοποιητικά των εταιρειών; Για να βάλει ο πελάτης κουφώματα που τηρούν τις προδιαγραφές του ΚΕΝΑΚ θα πρέπει να πληρώσει σχεδόν τα διπλάσια απ'ότι με κούφωμα που δίνει ο προμηθευτής πιστοποιητικό.

 

Ευχαριστώ για την υπόδειξη για το διπλό κούφωμα. Έχω διαβάσει τις ΤΟΤΕΕ αλλά με τόση νομοθεσία τον τελευταίο καιρό...

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η ιστοσελίδα Μιχάλη.

 

Προτείνω όμως να ρίχνουμε καμιά ματιά και στις επίσημες ιστοσελίδες των εταιριών για τα πιστοποιητικά.

 

Π.χ. η Dow δίνει νέα επίσημα πιστοποιητικά με βελτιωμένο το λ.

Ως τα 80mm έχει λ=0,033 αντί του παλιού λ=0,035 (κ.ο.κ.) που έχει μέσα η ιστοσελίδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα, πελάτης μου επιθυμεί να αντικαταστήσει τα παλιά κουφώματα με καινούρια αλουμινίου ΧΩΡΙΣ θερμοδιακοπτη. Το προβλημα είναι ότι από τους προμηθευτές δε μπορεί να βρει πιστοποιητικο με Uf. Από ένα ψάξιμο μέσω internet που έχω κάνει βρίσκω πιστοποιητικά μόνο για τα θερμοδιακοπτόμενα αλουμίνια.

Αν έχει τύχει ανάλογη περίπτωση σε κάποιον μπορεί να μου πει ποιες εταιρίες διαθέτουν το απαιτούμενο πιστοποιητικό?

Edited by apoul
Link to comment
Share on other sites

Στα μεγάλα κουφώματα βγαίνει άνετα το U κάτω από 3 με ένα καλό τζάμι, στα μικρά υπάρχει πρόβλημα.

Αν δεν έχεις πιστοποιητικό της εταιρείας αναγκαστικά πηγαίνεις στους συντελεστές από την ΤΟΤΕΕ 20701-1, 3.2.3.2, πίνακας 3.10

Μεταλλικό πλαίσιο χωρίς θερμοδιακοπή Uf=7.00W/m²K

Συνθετικό πλαίσιο 2.80

Ξύλινο πλαίσιο 2.20.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση, το Uw βγαίνει γύρω στο 4 αλλά δεν έχω πρόβλημα γιατί αλλάζω κατηγορία από τη μόνωση του δώματος. Βάζω το Uf=7 για το ΠΕΑ αλλά δε θα έχω πρόβλημα? Από ότι ξέρω απαιτέιται πιστοποιητικό για όλα τα κουφώματα και εκεί κολλάω

Link to comment
Share on other sites

Αν αλλάξεις μόνο τα κουφώματα δεν θα έχεις πρόβλημα με U=4 αλλά αν βάλεις και εξωτερική θερμομόνωση ή μόνωση στην ταράτσα ίσως απαιτείται, σιγουρέψου πως οι ο προϋπολογισμός των επεμβάσεων δεν φτάνει στο 25% κόστους του κτηρίου και επίσης οι επεμβάσεις στο κέλυφος δεν ξεπερνάνε το 25% του εμβαδού του.

 

Αν πρόκειται για νέο κτήριο ή για περίπτωση ριζικής ανακαίνισης, πρέπει να πιάνεις το επιτρεπτό U.

Από το ΦΕΚ 407Β/2010 ΚΕΝΑΚ

Άρθρο 8
Ελάχιστες προδιαγραφές κτιρίων

2. Κτιριακό κέλυφος
2.1 Θερμικά χαρακτηριστικά των δομικών στοιχείων του κτιριακού κελύφους:
α) Τα επιμέρους δομικά στοιχεία του εξεταζόμενου νέου ή ριζικά ανακαινιζόμενου κτιρίου, πρέπει να πληρούν τους περιορισμούς θερμομόνωσης του παρακάτω Πίνακα Γ.1:

...

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Για ρίξε μιά ματιά.

http://www.alkon.gr/anoigomena_koufomata_alouminiou_alkon-pc-1*3*47.html

Έχουν και  CE

 

Υ.Γ. να μην θεωρηθεί διαφήμιση

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

 

Εχει τύχει σε κάποιον από σας, εξοικονομηση κατ οικον σε ρετιρέ διαμέρισμα;

Η ερώτηση είναι η εξής: εάν κάποιος είναι διατεθιμένος να πληρώσει τη θερμομονωση δώματος μόνος του, (καθότι αυτός κρυώνει), η τράπεζα ή το υπουργείο ή τελοσπάντων όποιος εγκρίνει τα προγράμματα, ύπάρχει περίπτωση να μην κάνει αποδεκτή τη δαπάνη επειδή θεωρητικά το δώμα είναι κοινόχρηστο;

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει...

 

Γίνεται αποδεκτή η δαπάνη για την θερμομόνωση του τμήματος της επιφάνειας του δώματος που είναι πάνω από το διαμέρισμά του.

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.