Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξοικονόμηση κατ' οίκον - διαδικασία, δικαιολογητικά, οικονομικά θέματα, κ.λ.π.


Recommended Posts

Aπό προσωπική εμπειρία - συμπληρώνω παράρτημα ΙΧ, Χ, ΧΙΙ και υπεύθυνες δηλώσεις εξουσιοδότησης-γνωστοποίησης λογαριασμών.Αν θέλεις στέλνω δείγματα.

πολυ ευχαριστως, σου εχω στειλει ΠΜ

Edited by Πάνος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, συμπληρωνω το ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΙΧ-Γ για να το παραδωσω στους αντιστοιχους προμηθευτες και αναδοχους του εργου (αλουμινας)

κι εχω καποιες αποριες αν μπορει καποιος να βοηθησει.

 

στο 2 λεει:

Καλύπτουν τις απαιτήσεις για τα ενεργειακά χαρακτηριστικά, που αναγράφονται στο «Έντυπο Πρότασης παρεμβάσεων», που υπογράφεται από τον ενεργειακό επιθεωρητή …………………………………………., βάσει του ΠΕΑ ……………………..……, υπό τις ακόλουθες προϋποθέσεις εφαρμογής/τοποθέτησης (ii):  

Πρεπει να γραψουμε απαραιτητα κατι ως προυποθεσεις εφαρμογης/τοποθετησης π.χ. αν προκειται γι ενεργειακα κουφωματα με ενεργειακα τζαμια?

 

και παρακατω λεει:

Εκτελέστηκαν οι εργασίες που αντιστοιχούν στις παρεμβάσεις, υπ’ αριθμ ……………  του ανωτέρου «Εντύπου Πρότασης Παρεμβάσεων», και σύμφωνα με τις ανωτέρω προϋποθέσεις εφαρμογής / τοποθέτησης.

………………………………..…………………………………………………………………………………………………………………………….(4):

Στο υπ' αριθμ..... συμπληρωνουμε παλι τον αριθμο του 2ου ΠΕΑ? πρεπει να συμπληρωσουμε κατι ακομα παρακατω?

 

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, συμπληρωνω το ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΙΧ-Γ για να το παραδωσω στους αντιστοιχους προμηθευτες και αναδοχους του εργου (αλουμινας)

κι εχω καποιες αποριες αν μπορει καποιος να βοηθησει.

 

στο 2 λεει:

Καλύπτουν τις απαιτήσεις για τα ενεργειακά χαρακτηριστικά, που αναγράφονται στο «Έντυπο Πρότασης παρεμβάσεων», που υπογράφεται από τον ενεργειακό επιθεωρητή …………………………………………., βάσει του ΠΕΑ ……………………..……, υπό τις ακόλουθες προϋποθέσεις εφαρμογής/τοποθέτησης (ii):  

Πρεπει να γραψουμε απαραιτητα κατι ως προυποθεσεις εφαρμογης/τοποθετησης π.χ. αν προκειται γι ενεργειακα κουφωματα με ενεργειακα τζαμια?  Οχι

 

και παρακατω λεει:

Εκτελέστηκαν οι εργασίες που αντιστοιχούν στις παρεμβάσεις, υπ’ αριθμ ……………  του ανωτέρου «Εντύπου Πρότασης Παρεμβάσεων», και σύμφωνα με τις ανωτέρω προϋποθέσεις εφαρμογής / τοποθέτησης.

………………………………..…………………………………………………………………………………………………………………………….(4):

Στο υπ' αριθμ..... συμπληρωνουμε παλι τον αριθμο του 2ου ΠΕΑ? πρεπει να συμπληρωσουμε κατι ακομα παρακατω?  Τις παρεμβάσεις που έγραψες στο παράρτημα VII του 1ου ΠΕΑ Υπάρχει και έντυπο που δεν έχει αυτή τη γραμμή.

 

Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Απλες ερωτησεις για πληρωμη 1ου και 2ου ΠΕΑ και συμβουλου εργου.

1. Το 1ο ΠΕΑ το πληρωνει κατευθειαν ο ιδιοκτητης στο εν. επιθ. και του το επιστρεφει το προγραμμα μεσω τραπεζης στο τελος?

2. Το 2ο ΠΕΑ το πληρωνει κατευθεαν το προγραμμα στο τελος μεσω τραπεζης? ή το πληρωνει ο ιδιοκτητης πρωτα?

3. Το ιδιο στο τελος, μεσω τραπεζης και για τον συμβουλο εργου?

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

1. Ότι συμφωνήσεις εσύ. Φυσικά το καλύτερο είναι να το πληρωθείς εσύ από τον ιδιοκτήτη μπροστά, γιατί αν περιμένεις από το πρόγραμμα κλάφτα Χαράλαμπε. Συν ότι πρέπει να καλύψεις ΦΠΑ,φορολογίες κλπ και αυτά πώς; Από την τσέπη σου; Ξέρω πολλούς πάντως που έχουν κάνει εξοικονομώ με συμφωνία για πληρωμή στο τέλος από το πρόγραμμα. Συμφώνησε να τα πάρεις από την αρχή για μένα.

 

2. Δεν έχω φτάσει σε 2ο ΠΕΑ ακόμα, αλλά κάτι αντίστοιχο ισχύει και εδώ φαντάζομαι.

 

3. Εδώ όταν στα βάλει η τράπεζα στον όψεως. Δεν βλέπω άλλο τρόπο. 

Link to comment
Share on other sites

Απλες ερωτησεις για πληρωμη 1ου και 2ου ΠΕΑ και συμβουλου εργου.

1. Το 1ο ΠΕΑ το πληρωνει κατευθειαν ο ιδιοκτητης στο εν. επιθ. και του το επιστρεφει το προγραμμα μεσω τραπεζης στο τελος?

2. Το 2ο ΠΕΑ το πληρωνει κατευθεαν το προγραμμα στο τελος μεσω τραπεζης? ή το πληρωνει ο ιδιοκτητης πρωτα?

3. Το ιδιο στο τελος, μεσω τραπεζης και για τον συμβουλο εργου?

 

Όπως τα λέει ο Fade.

 

1. & 2. Εγώ στις λίγες περιπτώσεις που έχω αναλάβει για εξοικονομώ πληρώνομαι πάντα με την έκδοση του ΠΕΑ. Ειδικά εάν πρόκειται για το 1ο ΠΕΑ, που δεν είσαι σίγουρος για την ένταξη του ιδιοκτήτη στο πρόγραμμα, οφείλεις να ζητήσεις την αμοιβή σου άμεσα. Εξ'άλλου ο ιδιοκτήτης θα τα πάρει πίσω από την τράπεζα.

 

3. Πληρώνεσαι από την Τράπεζα στον λογαριασμό σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

ο πελατης περασε τα κουφωματα στο σπιτι του και μου εφερε το παρακατω τιμολογιο για να το επισυναψω μαζι με τα υπολοιπα εγγραφα στο 2ο ΠΕΑ που θα κανω.

Ωστοσο ο αλουμινας εχει αναγραψει στο τιμολογιο σε ξεχωριστη γραμμη και τις σιτες.

Να τις περασω στο Παραρτημα Χ σε ξεχωριστη γραμμη και αν ναι ως τη κατηγορια δαπανης? 

ή 

να του ζητησω να ακυρωσει το συγκεκριμενο τιμολογιο και να κοψει ενα τιμολογιο με τα κουφωματα-τζαμια για να δοθει στη τραπεζα

κι ενα ακομα με τις σιτες που ομως δε θα δοθει στη τραπεζα?

 

Στο δελτιο αποστολης που το συνοδευει φαινονται και τα κουφωματα και οι σιτες.

post-3326-0-14038300-1411050645_thumb.jpg

Edited by Πάνος
Link to comment
Share on other sites

Από ότι καταλαβαίνω από τις τιμές που έχει βάλει είναι πέραν των ανώτατων επιλέξιμων δαπανών. Εγώ δεν θα τις έβαζα πουθενά. Μόνο θα συμπλήρωνα το ποσό αυτό στο πεδίο ίδια κεφάλαια.

Edited by chrisvach
Link to comment
Share on other sites

 

ή 

να του ζητησω να ακυρωσει το συγκεκριμενο τιμολογιο και να κοψει ενα τιμολογιο με τα κουφωματα-τζαμια για να δοθει στη τραπεζα

κι ενα ακομα με τις σιτες που ομως δε θα δοθει στη τραπεζα? Αυτό είναι το καλύτερο αν γίνεται να το ακυρώσει βέβαια

 

Στο δελτιο αποστολης που το συνοδευει φαινονται και τα κουφωματα και οι σιτες. Αν ακυρώσει το προηγούμενο θα ακυρώσει κι αυτό

Link to comment
Share on other sites

Από ότι καταλαβαίνω από τις τιμές που έχει βάλει είναι πέραν των ανώτατων επιλέξιμων δαπανών. Εγώ δεν θα τις έβαζα πουθενά. Μόνο θα συμπλήρωνα το ποσό αυτό στο πεδίο ίδια κεφάλαια.

σε ποιο σημειο γραφει για ιδια κεφαλαια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.