Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξοικονόμηση κατ' οίκον - διαδικασία, δικαιολογητικά, οικονομικά θέματα, κ.λ.π.


Recommended Posts

Επειδή έχω μπερδευτείι λίγο και δεν κατάφερα να διαβάσω και τις 32 σελίδες του τόπικ... Είναι η πρώτη μου φορά που θα πάω για 2ο ΠΕΑ οπότε συγχωρέστε μου την άγνοια και τις επόμενες ερωτήσεις

 

- Η ΥΔ με το IBAN για το σύμβουλο έργου θέλει γνήσιο υπογραφής;

- Το Παράρτημα Χ συμπληρώνεται από τον ενεργειακό επιθεωρητή και θα έχει τη μορφή που είχε το παράρτημα VII στην αρχή δηλαδή; Θα είναι ίδιο οπυσιαστικά αν έγιναν οι παρεμβάσεις που προβλέπονται;

- Εκεί που λέει στην κορυφή του παραρτήματος συννημένα παραστατικά δαπανών θέλει το τιμολόγιο από κάθε προμηθευτή να υποθέσω; Όσες παρεμβάσεις τόσα τιμολόγια;

- Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι ποιος συμπληρώνει το έντυπο ΙΧ. Ποιος θεωρείται ανάδοχος του έργου; Ο ιδιοκτήτης του σπιτιού; Ή αυτός που του κάνει την εκάστοτε εργασία;

- Δίνω κάτι άλλο εγώ σαν ΕΕ; (εκτός από το ΠΕΑ προφανώς)

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Κάποιος βοήθεια σε αυτό;

 

edit. Και κάτι που ξέχασα να ρωτήσω στα προηγούμενα. Η αμοιβή του συμβούλου πότε εκταμιεύεται;Στο τέλος αφού έχουν ολοκληρωθεί όλα;

Edited by Fade2Black
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μπερδευτείι λίγο και δεν κατάφερα να διαβάσω και τις 32 σελίδες του τόπικ... Είναι η πρώτη μου φορά που θα πάω για 2ο ΠΕΑ οπότε συγχωρέστε μου την άγνοια και τις επόμενες ερωτήσεις

 

- Η ΥΔ με το IBAN για το σύμβουλο έργου θέλει γνήσιο υπογραφής; (ΟΧΙ)

- Το Παράρτημα Χ συμπληρώνεται από τον ενεργειακό επιθεωρητή και θα έχει τη μορφή που είχε το παράρτημα VII στην αρχή δηλαδή; Θα είναι ίδιο οπυσιαστικά αν έγιναν οι παρεμβάσεις που προβλέπονται; (ΝΑΙ)

- Εκεί που λέει στην κορυφή του παραρτήματος συννημένα παραστατικά δαπανών θέλει το τιμολόγιο από κάθε προμηθευτή να υποθέσω; Όσες παρεμβάσεις τόσα τιμολόγια; (γράφεις τον αριθμό των τιμολογίων. Μπορεί να είναι λιγότερα από τον αριθμό των παρεμβάσεων - δύο παρεμβάσεις σε ένα τιμολόγιο)

- Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι ποιος συμπληρώνει το έντυπο ΙΧ. Ποιος θεωρείται ανάδοχος του έργου; Ο ιδιοκτήτης του σπιτιού; Ή αυτός που του κάνει την εκάστοτε εργασία; (ανάδοχος είναι ο εγκαταστάτης, προμηθευτής αυτός που προμηθεύει τα υλικά)

- Δίνω κάτι άλλο εγώ σαν ΕΕ; (εκτός από το ΠΕΑ προφανώς) (Παράρτημα Χ και παραστατικό)

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Η αμοιβή του σύμβουλου εκταμιεύεται μαζί με αυτές των προμηθευτών-αναδόχων, αφού έχουν ολοκληρωθεί όλα

Edited by tsx
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δεν ξέρω αν έχει ξαναρωτηθεί

Μπορεί να γίνει τροποποίηση παρεμβάσεων σε σχέση με την αίτηση (π.χ. από λέβητα --->κέλυφος), με την προϋπόθεση πάντα ότι είμαστε μέσα στο εγκριθέν συνολικό ποσόν κι επιτυγχάνονται οι προϋποθέσεις? 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

sos τα παραστατικα τράπεζας  (ιδια κεφάλαια και εξόφληση ΠΕΑ) που ανεβαίνουν στα δικαιολογητικά , ώς τι ανεβαίνουν? Δικαιολογητικό ΕΚΟ ή Δικαιολογητικό Εγκρισης ΔΑνείου? Τι κλικάρετε?

και την δανειακή σύμβαση?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Να απαντήσω στον εαυτο μου, και αν μπορει να πεί κάποιος  αν συμφωνείτε?

1.Σε αυτο το στάδιο που ανεβάζουμε όλα τα δικαιολογητικά έχει γίνει η εγκριση δανείου,. Αρα όλα είναι <<δικαιολογητικά >> και κλικάρουμε <<Δικαιολογητικα ΕΚΟ>> για όλα ακόμα και για τίς τραπεζικες καταθέσεις 1ου, 20υ ΠΕΑ. Δεν κλικάρουμε <<Δικαιολογητικό Εγκρισης Δανείου>> σε τίποτα.

1.Τώρα την λέξη <<Λοιπα δικαιολογητικά>> την διαγράφετε και γραφετε δικη σας περιγραφη του δικαιολογητικού ή γραφετε μόνο στα σχόλα, και όλα τα αφηνετε ως <<λοιπα δικαιολογητικα>> ?

 

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

1. Ναι 

2. Περιγράφω και στον τίτλο του αρχείου το τι ανεβάζω αλλά  κάνω και μια συνοπτική περιγραφή στο από κάτω πεδίο εάν κρίνω ότι χρειάζεται. Γενικά κάνω ότι μπορώ για να καταλάβει ο ελεγκτης τι ανεβάζω και για ποιον λόγο (κυρίως εάν είναι αρχείο διόρθωσης μετά από παρατηρήσεις) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.