Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξοικονόμηση κατ' οίκον - διαδικασία, δικαιολογητικά, οικονομικά θέματα, κ.λ.π.


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Υπάρχει μήπως κάποιο 'Έντυπο Εξουσιοδότησης Εξόφλησης Δαπανών';

Μου είπε ο υπάλληλος της τράπεζας ότι θα μου το δώσει, αλλά έλεγα να το ετοιμάσω από σήμερα.

Edited by tasxan206
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: κατοικία διαθέτει 10 κουφώματα εκ των οποίων 2 συρόμενα και 8 ανοιγόμενα ,  που με βάση τις υποκατηγορίες του προγράμματος είναι 1Α και 1Β αντίστοιχα. Επομένως στο έντυπο παρεμβάσεων  έπρεπε να αναγραφεί πχ

1Α: συρόμενα 8μ2 και ποσό 2000

1Β: ανοιγόμενα 20μ2 και ποσό 3500

αλλά από λάθος , αυτά γράφτηκαν ανάποδα και ανάποδα εγκρίθηκαν (εγκρίθηκε δηλαδή ποσό 3500 για συρόμενα και 2000 για ανοιγόμενα).

Έχουν εκταμιευθεί προκαταβολές και είμαστε σε φάση κατασκευής. 

Έχει κανείς κάποια συμβουλή ή αντίστοιχη εμπειρία (για το πώς θα συμπληρωθεί  πλέον το παράρτημα μετά τις επεμβάσεις  , πως θα κοπούν τα τιμολόγια και αν τελικά θα έχω πρόβλημα ολικής εκταμίευσης των ποσών )

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το διορθώσεις με το σωστό στα τιμολόγια και στο παράρτημα, αρκεί να μην αλλάζει ο συνολικός προϋπολογισμός των παρεμβάσεων και ας αλλάζουν τα επί μέρους ποσά.

 

Στα ανοιγόμενα θα μπορούσες να έχεις εγκεκριμένα 5.600 € (20μ2Χ280€/μ2).... Εκτός αν υπερβαίνεις τις 15.000 με άλλες παρεμβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ιδιωτής για να αλλάξω τράπεζα!!!

 

Το προσάρτημα η αλήθεια είναι οτι μου το πρότεινε και η υπάλληλος αλλά να σας πώ την  αλήθεια πρωτη φορά σήμερα έψαξα να δώ τι είναι!!

Και από οτι είδα αφορά μόνο τις παρεμβάσεις και ένα κενό που λέει παρατηρήσεις.

Οτι τι? Να γράψω στις παρατηρήσεις οτι η κατασκευή δεν είναι του 58 αλλα του 55? 

 

Ναι δεν υπάρχει πρόβλημα. Χρησιμοποίησε το προσάρτημα και συμπλήρωσε το "Παροράματα". Εμένα και λάθος όνομα ιδιοκτήτη πέρασε η τράπεζα για το ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ με αυτόν τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να το διορθώσεις με το σωστό στα τιμολόγια και στο παράρτημα, αρκεί να μην αλλάζει ο συνολικός προϋπολογισμός των παρεμβάσεων και ας αλλάζουν τα επί μέρους ποσά.

 

Στα ανοιγόμενα θα μπορούσες να έχεις εγκεκριμένα 5.600 € (20μ2Χ280€/μ2).... Εκτός αν υπερβαίνεις τις 15.000 με άλλες παρεμβάσεις.

 

Τα συνολικά ποσά (και της  κατηγορίας των κουφωμάτων και του συνολικού προυπολογισμού είναι ΟΚ ), τα επιμέρους είναι ΄΄αντεστραμμένα΄΄ . Να ρωτήσω ,αυτό είναι εκτίμησή σου ή σου έτυχε κάτι ανάλογο? 

Link to comment
Share on other sites

α) Σε ανάλογη ερώτησή μου στο [email protected]  πήρα την απάντηση :

 

Αγαπητέ κύριε ή κυρία,

Σε απάντηση του ερωτήματός σας, σας ενημερώνουμε

 

Εφόσον με αυτήν την αλλαγή παρέμβασης :

1)      εξασφαλίζεται ο βασικός σκοπός του Προγράμματος που είναι η επίτευξη του ελάχιστου ενεργειακού στόχου δηλαδή η αναβάθμιση κατά μια τουλάχιστον ενεργειακή κατηγορία ή εναλλακτικά η ετησία εξοικονόμηση πρωτογενούς ενέργειας μεγαλύτερης από το 30% της κατανάλωσης του κτηρίου αναφοράς (kWh/m2) και

2)       δεν αυξάνεται ο επιλέξιμος προϋπολογισμός ,

 

μπορείτε προχωρήσετε στις νέες παρεμβάσεις με την ήδη υπάρχουσα δανειακή σύμβαση, χωρίς να κάνετε κάτι τώρα, και κατά την διαδικασία της εκταμίευσης προσκομίζοντας το ΠΕΑ μετά την ολοκλήρωση των παρεμβάσεων το οποίο θα πιστοποιεί την υλοποίηση του στόχου,  θα περαστούν στο σύστημα τα νέα στοιχεία, τροποποιώντας τον επιλέξιμο προϋπολογισμό (εφόσον μένει ίδιος ή μικραίνει). Συνεπώς σε αυτή την περίπτωση συνεχίζεται κανονικά με την ήδη υπάρχουσα δανειακή σύμβαση και δεν χρειάζεται τώρα να κάνετε κάτι, είτε αλλάζετε υποκατηγορία εντός της ίδιας κατηγορίας είτε αλλάζετε  εξ’ ολοκλήρου κατηγορία.

 

Αν όμως με τις νέες παρεμβάσεις, δηλ. είτε   αλλάζετε υποκατηγορία εντός της ίδιας κατηγορίας είτε αλλάζετε  εξ’ ολοκλήρου κατηγορία, αυξάνεται ο επιλέξιμος προϋπολογισμός , τότε το επιπλέον ποσό είτε θα το καταβάλετε ο ίδιος (δηλ. με ιδία κεφάλαια) είτε αν θέλετε ενταχθεί στον επιλέξιμο προϋπολογισμό θα πρέπει  να κάνετε νέα αίτηση που σημαίνει ότι  ξεκινάτε την διαδικασία από την αρχή δηλ. σημαίνει νέα έγκριση από την τράπεζα, αναμονή να υπαχθείτε σε καινούρια απόφαση υπαγωγής από το ΕΤΕΑΝ και εν συνεχεία νέα δανειακή σύμβαση.

 

Για οποιαδήποτε διευκρίνιση στη διάθεσή σας.
Γραφείο Αρωγής Χρηστών του Προγράμματος «Εξοικονόμηση Κατ’ Οίκον»

 

β) Επίσης έχουν ολικά εκταμιευθεί ανάλογες περιπτώσεις πελατών μου.

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.