Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξοικονόμηση κατ' οίκον - Τράπεζες (συμπεριφορά, παράπονα, κ.λ.π.)


Recommended Posts

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 327
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παράπονο:

 

Μέχρι στιγμής έχω κάνει αρκετά εξοικονόμηση κατ οίκον και ουδέποτε αντιμετώπισα θέμα όπως το ακόλουθο: Στο τελευταίο αντιμετώπισα το εξής παράλογο κατ' εμέ από την Eurobank: 

 

Το διαμέρισμα δεν έχει καμία απολύτως απόκλιση στα τετραγωνικά του αναφορικά με τα εγκεκριμένα σχέδια (ίσος από τις ελάχιστες φορές που έπειτα από αποτύπωση όλα βρέθηκαν σωστά). Τα μεικτά βάση των οποίων έγινε το ΠΕΑ είναι πχ 100 τμ. Στο Ε9 ο ιδιοκτήτης έχει δηλωμένα τα καθαρά πχ 90, όπως άλλωστε και πρέπει.

 

Η τράπεζα δεν δέχεται να προχωρίσει γιατί λέει ότι υπάρχει απόκλιση στα τετραγωνικά του Ε9 με του ΠΕΑ :shock: . Μάλιστα μου έδωσαν και χαρτί!! Τους εξήγησα αλλά τίποτα.Τους πήγα συμβόλαιο που γράφει τα μεικτά (100) και τα καθαρά (90). Οι άνθρωποι αδυνατούσαν να καταλάβουν ότι στην ακόλουθη ισότητα: ΠΕΑ (μεικτά) = Συμβόλαιο (μεικτά και καθαρά) = Ε9 (καθαρά) τα τετραγωνικά είναι ίδια.. Η κορυφή της γραφειοκρατίας ήταν η υπάλληλος -μη μηχανικός- να μου προτείνει να βγει καινούριο πιστοποιητικό που σαν συνολική επιφάνεια να γράφει.... τα καθαρά μέτρα! Σαν αποτέλεσμα, μου ζήτησαν προσάρτημα ΠΕΑ που να γράφω ξεκάθαρα ότι τα καθαρά είναι 90 τμ. 

 

Συνεπώς, με αυτή τη λογική της Eurobank θα πρέπει κάθε φορά να κοτσάρουμε και ένα προσάρτημα ή μία βεβαίωση μηχανικού;; Την παλεύουν;; 

Έχω ενημερώσει και το ΕΤΕΑΝ. 

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι διαμέρισμα στο ΠΕΑ πρέπει να φαίνονται τα καθαρά (90).

 

Σωστά σου ζήτησαν αλλαγή, εκτός εάν δεν έχω καταλάβει κάτι σωστά στα λεγόμενά σου, οπότε ζητάω προκαταβολικά συγγνώμη

Edited by tsx
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφε. Ναι διαμέρισμα είναι. Επισυνάπτω απόσπασα της βοήθεια του ΤΕΕ/ΚΕΝΑΚ. Συνολική επιφάνεια λαμβάνοντας υπόψιν τις εξωτερικές διαστάσεις της κατασκευής, συνεπώς τα μεικτά τετραγωνικά. Τα καθαρά από που και ως που προκύπτουν; 

post-4539-0-34015400-1412331393_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

για ΚΕΝΑΚ πάντα εξωτερικές διαστάσεις. Αναφέρεται ρητώς στις ΤΟΤΕΕ.

 

Κάθε υποκατάστημα τραπέζης και μια ιστορία....

Υπομονή συνάδελφε

Link to comment
Share on other sites

ναι εδω εχει δικιο εξωτερικες διαστασεις = μικτα

 

και εγω αυτο θα εβαζα

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, αλλά και στο Ε9 τα μεικτά (βάσει των εξωτερικών διαστάσεων) τετραγωνικά δεν δηλώνουμε, τόσο για τους κύριους όσο και για τους βοηθητικούς χώρους; Εγώ πάντως αυτά δηλώνω.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον υπάρχει κάποια παρανόηση σχετικά με τον ορισμό των μικτών και καθαρων τετραγωνικών ενός διαμερίσματος. Κατά την άποψή μου μικτά ονομάζονται τα τετραγωνικά ενός διαμερίσματος, με τα πάχη των τοίχων (δηλ. εξωτερικές διαστασεις) συμπεριλαμβανομένου και των τετραγωνικών των κοινοχρήστων που του αναλογούν. Καθαρά, το ίδιο με το παραπάνω αλλά χωρίς τα κοινόχρηστα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τα μεικτά βάση των οποίων έγινε το ΠΕΑ είναι πχ 100 τμ. Στο Ε9 ο ιδιοκτήτης έχει δηλωμένα τα καθαρά πχ 90, όπως άλλωστε και πρέπει.

 

Η τράπεζα δεν δέχεται να προχωρίσει γιατί λέει ότι υπάρχει απόκλιση στα τετραγωνικά του Ε9 με του ΠΕΑ :shock: . Μάλιστα μου έδωσαν και χαρτί!! Τους εξήγησα αλλά τίποτα.Τους πήγα συμβόλαιο που γράφει τα μεικτά (100) και τα καθαρά (90). Οι άνθρωποι αδυνατούσαν να καταλάβουν ότι στην ακόλουθη ισότητα: ΠΕΑ (μεικτά) = Συμβόλαιο (μεικτά και καθαρά) = Ε9 (καθαρά) τα τετραγωνικά είναι ίδια.. Η κορυφή της γραφειοκρατίας ήταν η υπάλληλος -μη μηχανικός- να μου προτείνει να βγει καινούριο πιστοποιητικό που σαν συνολική επιφάνεια να γράφει.... τα καθαρά μέτρα! Σαν αποτέλεσμα, μου ζήτησαν προσάρτημα ΠΕΑ που να γράφω ξεκάθαρα ότι τα καθαρά είναι 90 τμ. 

 

 

Earl συμφωνώ απόλυτα με τον Πάνο. Ένα σωστό Ε9 συνήθως συμπληρώνεται  βάσει της σύστασης των οριζοντίων ιδιοκτησιών όταν υφίσταται και των επιφανειών που αναγράφονται σε αυτή.

 

Πάντα οι  επιφάνειες των οριζόντιων ιδιοκτησιών , διαμερισμάτων, κτιρίων, κτισμάτων περιλαμβάνουν τις εξωτερικές διαστάσεις. Ποτέ δεν αφαιρούμε την τοιχοποϊία.

 

Το ορθό βέβαια είναι η επιφάνεια της οριζόντιας ιδιοκτησίας η του κτίσματος εν γένει, να συμφωνεί και με τα μεγέθη βάσει της οικοδομικής άδειας. Αυτό δεν συμβαίνει πάντα για αυτό έχουμε και το νόμο των αυθαιρέτων.

 

Το τραπεζικό ίδρυμα σου δημιουργεί πρόβλημα γιατί δεν έχει πληροφορία για τα 100 - 90 = 10 τ.μ.όσον αφορά τη νομιμότητα τους.

 

 Και το υπουργείο θα έχει πρόβλημα να επιδοτήσει 10 τ.μ. αυθαίρετα. Αυθαίρετα ίσως δεν είναι αλλά έτσι τους τα παρουσιάζει ο ιδιοκτήτης με το λάθος Ε9.

Edited by ISMINI
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.