Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονόμηση κατ' οίκον - Τράπεζες (συμπεριφορά, παράπονα, κ.λ.π.)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 327
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

''η εξοικονόμιση ενέργειας και η τιμή μονάδας αφορά την κάθε επί μέρους σύσταση και τα ποσά δεν αθροίζονται. Ομοίως για την ετήσια μείωση εκπομπών διοξειδίου του άνθρακα και την περίοδο αποπληρωμής''

 

2) Να παρουσιάσω ξεχωριστό σενάριο για την θερμομόνωση της τοιχοποιίας και ξεχωριστό για τη θερμομόνωση του δώματος.   :confused:  :confused: 

 

Ναι, είμαι και σύμβουλος του έργου. Η τράπεζα είναι η Πειραιώς.

 

Συνοψίζω: 

Κατόπιν συνεννόησης με τον πελάτη για τις δυνατότητες του προγράμματος αλλά και για το τι παρεμβάσεις θα ήθελε να κάνει, κάνουμε το ΠΕΑ βάζοντας 1-3 σενάρια τα οποία εκπληρώνουν τους στόχους το προγράμματος (πχ 1 κουφώματα, 2 κουφώματα+κέλυφος, 3 κουφώματα+κέλυφος+αέριο). Ενημερώνουμε τον πελάτη για την εξοικονόμηση και το κόστος, και αφού αποφασίσει πιο από τα σενάρια θέλει να πραγματοποιήσει, συμπληρώνουμε το έντυπο παρεμβάσεων VII βάση του αντίστοιχου σεναρίου του ΠΕΑ και βεβαιώνουμε ότι επιτυγχάνεται αναβάθμιση κατά τουλάχιστον 1 κατηγορία, όπως και την ετήσια εξοικονόμηση πρωτογενούς ενέργειας. Γνωστά πράγματα.  

 

Από εκεί και πέρα κανένας σύμβουλος τράπεζας δεν έχει το δικαίωμα να ζητάει έξτρα σενάρια από τον ενεργειακό επιθεωρητή. Από τη στιγμή μάλιστα που ο ενεργειακός επιθεωρητής είναι και σύμβουλος του έργου, είναι υπεύθυνος και για τα υλικά και την ποιότητα αυτών.

 

Γενικότερα για Πειραιώς ως προς το πρόγραμμα έχω θετική εικόνα. Αυτά τα λίγα από τη μικρή μου εμπειρία. 

Link to comment
Share on other sites

@hkamp η άθροιση επεμβάσεων είναι αυτό που περιγράφει ο φίλος Earl δηλαδή Σενάριο 2 = Σενάριο 1 + κάτι επιπλέον, Σενάριο 3 = Σενάριο 2 + κάτι επιπλέον

 

Αυτό κατά την άποψη μου δεν προβλέπεται στις ΤΟΤΕΕ.

Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα με τα γραφόμενα σας.

Edited by Indusys
Link to comment
Share on other sites

@hkamp η άθροιση επεμβάσεων είναι αυτό που περιγράφει ο φίλος Earl δηλαδή Σενάριο 2 = Σενάριο 1 + κάτι επιπλέον, Σενάριο 3 = Σενάριο 2 + κάτι επιπλέον

 

Αυτό κατά την άποψη μου δεν πρβλέπεται στις ΤΟΤΕΕ.

 

Αν δεν με απατά η μνήμη μου ....πρέπει να το αναφέρει στο help desk του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ

Link to comment
Share on other sites

Το κάθε σενάριο μπορεί να περιλαμβάνει οποιαδήποτε δέσμη παρεμβάσεων.

Αυτό που σου λέει η ΤΟΤΕΕ4 είναι ότι δεν μπορείς να πεις σενάριο1 + σενάριο2 = σενάριο (1+2).

 

Βασικά δεν καταλαβαίνω σε ποιον αναφέρεται η επισήμανση της ΤΟΤΕΕ4:

<<Η εξοικονόμηση ενέργειας και τιμή μονάδας αφορά την κάθε επί μέρους σύσταση και τα ποσά δεν αθροίζονται. Ομοίως για την ετήσια μείωση εκπομπών διοξειδίου του άνθρακα και την περίοδο αποπληρωμής.>>

Αυτά τα κάνει το πρόγραμμα και δεν γίνονται με το χέρι από τον επιθεωρητή.

Οπως δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς σημαίνει το εξής:

<<Σύντομη περιγραφή τουλάχιστον μίας έως τριών συστάσεων για τη βελτίωση της ενεργειακής απόδοσης του κτιρίου / τμήματος κτιρίου, οι οποίες πρέπει είναι ιεραρχημένες και σε σχέση με το κόστος / ενεργειακό όφελος που συνεπάγονται.>>

Αυτό πάντα με απασχολούσαι ακαδημαϊκά. Στην πράξη σχεδόν κανένας επιθεωρητής δεν του έδωσε σημασία και καλά έκανε.

Δηλαδή θα πρέπει να βάζω τη σειρά των σεναρίων 1,2,3 με βάση τον λόγο ευρώ/kwh;

Για ποιο λόγο να το κάνω αφού ο λόγος ευρώ/kwh δίνεται στο ΠΕΑ;

Επιπλέον το πρόγραμμα δε σου δίνει τη δυνατότητα να αλλάξεις εύκολα τη σειρά των αντιγράφων κτιρίου. Πρέπει μαζοχιστικά να σβήνεις κάθε αντίγραφο και να το ξαναπερνάς. Ας το έκανε το πρόγραμμα μόνο του.

Η ιεράρχηση έχει νόημα στις συστάσεις συστημάτων θέρμανσης κλιματισμού. Καταχωρούνται με διαφορετικό τρόπο και πρώτα λες να συντηρήσει, βελτιώσει κλπ κάποιος το σύστημά του και τελευταία να το αντικαταστήσει.

 

Αυτά τα δύο παραπάνω σημεία (ιεράρχηση, άθροιση σεναρίων) πιστεύω ότι ανήκουν στα αψυχολόγητα των ΤΟΤΕΕ. Κάποτε ίσως να είχαν κάποια σημασία αλλά μετά όχι.

Οπως η διαδικασία <<αρχείο προς υποβολή>> των xml.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μαγκες ειναι απλο

 

αυτο που λεει ο ηκαμπ ισχυει

 

αυτο που κανω εγω ειναι αυτο

εστω εχω πελατη που θελει

αλλουμινια, αντλια, ηλιακο και του βγαινει πανακριβα

τοτε κανω το εξης ΠΧ

1] αλ+ηλιακο φθηνο

2] αλ + αθ

3] αλ + αθ + ηλιακο ακριβο [ για την τσεπη του ]

 

με πιο θες να παμε? τον ρωταω

και επιλεγει

το αυτο γραφω και στο φυλλο επεμβασεων

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μήπως πρέπει να οργανώσουμε μια αντίδραση νομική έναντι της πολιτικής των τραπεζών; Σε μία περίπτωση ένας υπάλληλος του τοπικού καταστήματος ειδοποίησε τον πελάτη ότι έχασε την σειρά του, τον αριθμό πρωτοκόλλου, ο φάκελος θα ξαναγυρίσει στο κατάστημα, θα ξαναπάει στα Κεντρικά και ξανά στο υπουργείο και θα χάσουμε κανένα εξάμηνο και  τα λεφτά του θα αργήσουν, γιατί είχε παρατηρήσεις ο φάκελος. Και μου τηλεφώνησε ο πελάτης έξαλλος για την ζημιά που του έκανα (Και καταλαβαίνετε τι παρατηρήσεις είχε ο φάκελος) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.