Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξοικονόμηση κατ' οίκον - Τράπεζες (συμπεριφορά, παράπονα, κ.λ.π.)


Recommended Posts

Για την προεγκριση συνηθως τι ζητανε οι τραπεζες?

1. Εκκαθαριστικο εφοριας τελευταιου ετους ( ισως και προηγουμενων)?

2. Συμβολαιο ακινητου?

3. Οικοδομικη αδεια?

4. Φωτοτυπια δικαιουχου?

5. αλλο...?

 

Επίσης μεταξυ ποιον οικονομικων εισοδηματων μπορει να ειναι ο δικαιουχος ώστε να τον δεχτουνε οι τραπεζες?

. Συμβολαιο ακινητου πάντως δε νομίζω πως χρειάζεται εκτός κ αν έχει γίνει πρόσφατη αγοραπωλησία ή δωρεά κτλ....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 327
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σημερα πηγα στην Alpha τραπεζα για να κανω αιτηση ενταξης στο προγραμμα.

Μου λει η ωραιοτατη υπαλληλος. Εχετε συνεργασια με την τραπεζα μας κυριε. Βεβαιως απανταω εχω λογαριασμο.

κοιταζει και μου λεει κυριε με 146 ευρω που εχετε καταθεση δεν νομιζω οτι η αιτηση σας θα εχει θετικη εξελιξη. Δηλαδη λεω???

Θα πρεπει να εχετε μεγαλυτερη καταθεση ή αλλου ειδους συνεργασια, επενδυτικο σχεδιο κλπ.

 

 

....τα πηρα στο κρανιο αλλα....δεν μπορεσα να κανω τιποτα αλλο απο να τους πω οτι κατι τετοια κανει και αλλη τραπεζα και της τα εχωσαν για καλα...ελπιζω να μην γινει το ιδιο και σε εσας με καταγγελιες...και εφυγα.

τι καταλαβα?...τιποτα την δουλεια μου δεν την εκανα.

και τωρα θα πρεπι να βρω με ποια απο της 4 τραπεζες "συνεργαζομαι" για να μπορεσω να κανω αιτηση.

 

μακαρι να μπορουσα να τους κανω κατι αλλα..τι?

Link to comment
Share on other sites

....μου λεει κυριε με 146 ευρω που εχετε καταθεση δεν νομιζω οτι η αιτηση σας θα εχει θετικη εξελιξη. ....

 

 

Νομίζω (χωρίς να είμαι 100% σίγουρος) ότι η Εθνική δεν κάνει τέτοια παιχνιδάκια.

Αν δοκιμάσεις δώσε και μια ενημέρωση και εδώ (και αν είναι ωραιότατη φυσικά η υπάλληλος)

Link to comment
Share on other sites

Πηγα και στην εθνικη...εκει η μη ωραιοτατη δεσποινις...κοιταξε ολο το οικονομικο μου φακελο και αποφανθηκε οτι επειδη 2012-2011-2010 ειχα εισοδημα αλλα φετος δεν θα εχω....λογω κρισης (το εδειχναν τα στοιχεια πραγματι-Ε3) δεν μπορουσε να μου κανει την αιτηση και αυτην γιατι θα ειχα αρνητικη απαντηση.

Τελος παντων την καλαπιασα και μετα απο 1 μηνα θα μου τηλεφωνησει για να κανω την αιτηση και βλεπουμε!!!!!!

Αχ και να μπορουσα να στειλω τα στοιχει ατους στο Υπουργειο...αχ

Link to comment
Share on other sites

....εισοδημα αλλα φετος δεν θα εχω....λογω κρισης (το εδειχναν τα στοιχεια πραγματι-Ε3) δεν μπορουσε να μου κανει την αιτηση και αυτην γιατι θα ειχα αρνητικη απαντηση....

Ντάξ, αυτό είναι από αρχαίες εποχές έλεγχος πιστοληπτικής ικανότητας… δεν είναι η γυφτιά έχεις λεφτά σε εμάς να σε δώσουμε κάτι, δεν έχεις άει κουρέψου…..

 

(ηθικό δίδαγμα αν βρείτε μη ωραιότατη δεσποσύνη σε τράπεζα δοκιμάστε και εκεί… )

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις να πας και σε άλλο κατάστημα της Alpha.

Μπορεί να ήταν απλά μία γνώμη της ωραιοτάτης υπαλλήλου και όχι 'γραμμή' της τράπεζας.

Link to comment
Share on other sites

Οι υπάλληλοι δεν προωθούν αιτήματα που δεν είναι ¨σίγουρα¨ για να μην έχει αυτο ¨αρνητική επίπτωση¨ στους ίδιους.

Στην πραγματικότητα το Εξοικονομώ δεν το τρέχει η Τράπεζα αλλά η εκάστοτε θυγατρική της real estate, άρα ο υπάλληλος είναι απλά ένας ¨άσχετος¨ μεσάζοντας.

Στις περισσότερες τράπεζες μπορείτε να απευθυνθείτε στους εκτιμητές ή κατ´ευθείαν στα κεντρικά της real estate. Το κάθε υποκατάστημα θα είναι απλά διεκπεραιωτής για λογαριασμό της θυγατρικής κι όχι της τράπεζας.

Στο κάτω κάτω η κάθε τράπεζα -ως φορέας- δεν έχει σημαντικό όφελος από όλο αυτό, εκτός από το δάνειο.

Το κύριο όφελος είναι στην βελτίωση των δεικτών της για την προώθηση των προγραμμάτων, δείχνει εξωστρέφεια και κινητικότητα εξυπηρέτησης πελατών. Βελτιώνει το ¨πρόσωπό¨ της δηλαδή...

Link to comment
Share on other sites

συνεχεια....σημερα πηγα στην Πειραιως-Αγροτικη. Μια ευγενικοτάτη κυρια με ενημερωσε σχετικα, δεν ζητησε τιποτα απο καταθεσεις βιβλιαρια και συνεργασίες. Βεβαια μου ζητησε να της φερω ολο τον ατομικο μου φακελο της εφοριας και οχι μονο.

Δηλαδη...Ταυτοτητα,Εκκαθαριστικο, Ε1, Ε3, Ε9,ΕΤΑΚ,ΔΕΗ,ΟΤΕ...ευτυχως μεχρι εκει γιατι μετα θα της εδινα και το κλειδι του σπιτιου μου.   :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.