Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξοικονόμηση κατ' οίκον - Τράπεζες (συμπεριφορά, παράπονα, κ.λ.π.)


Recommended Posts

Τα χρήματα συμβούλου μπαίνουν μαζί με τα αντιστοιχα των αναδόχων των έργων..Μη περιμένεις πιο πριν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 327
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

έχω υποβάλλει όλα τα δικαιολογητικά (ΠΕΑ κλπ) στην τράπεζα (EYROBANK) από τις 7 Ιουλίου για να τα ελέγξει. Αυτή τα έστειλε στην εταιρεία ΕΥΡΩΣΥΜΒΟΥΛΟΙ που συνεργάζεται. Μέχρι σήμερα δεν έχω καμία απάντηση.Περιμένω για να υπογράψουμε με την τράπεζα.Γνωρίζει κάποιος κάτι. Πόσο κάνουν να τα ελέγξουν

Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταία απόφαση υπαγωγής οφελουμένων του ΕΤΕΑΝ  της 17/9, από την Θεσσαλία υπάρχουν μόνο 6 υπαγωγές από τις 1164.  Ποσοστό  0,51%!!!

Κρίμα και ο κοσμάκης περιμένει.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια για θυμιστε μου. Ποσο χρονο παιρνει για την πληρωμη του συμβουλου και του εργολαβου μετα την υποβολη των δικαιολογητικων?

Σε μια δικη μου περιπτωση εχουν περασει 4 μηνες!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

παραθέτω απόσπασμα από τον Οδηγό του Προγράμματος:

 

"...Μετά τη διενέργεια της δεύτερης ενεργειακής επιθεώρησης και την προσκόμιση των παραστατικών δαπανών επί πιστώσει, βάσει του τελικού επιλέξιμου προϋπολογισμού εκταμιεύεται το σύνολο ή το υπόλοιπο (σε περίπτωση προκαταβολής) του δανείου και χορηγείται επιχορήγηση 70%, με απευθείας πληρωμή των αναδόχων/προμηθευτών σε τραπεζικό λογαριασμό τους από τον χρηματοπιστωτικό οργανισμό..."
 
Δεν αναφέρεται ότι πρέπει αυτός ο λογαριασμός να είναι λογαριασμός όψεως στον χρηματοπιστωτικό οργανισμό που έχει ανοίξει φάκελο ο ωφελούμενος (πελάτης).

Διάβασα βέβαια στην αρχή του θέματος ότι η Eurobank είναι η μοναδική η οποία το έχει περάσει στους όρους της συμφωνίας που έχει υπογραφεί με το Υπουργείο. Εάν κάποιος προμηθευτής λοιπόν έχει ανοίξει λογαριασμό όψεως στην Eurobank, μπορεί να κάνει δουλειά με οποιαδήποτε άλλη Τράπεζα. Εάν π.χ. πάει στην Πειραιώς και του ζητήσουν να ανοίξει εκεί λογαριασμό όψεως προκειμένου να εξοφληθεί, πράγμα που δεν είναι υποχρεωμένος να κάνει, τι γίνεται ; Απευθυνόμαστε στο helpdesk ; Εν ολίγοις πως θα καταφέρουμε να κάνουμε τη δουλειά μας. Το ρωτάω γιατί υπάρχουν προμηθευτές που λένε εγώ δεν ξανατρέχω να ανοίγω πάλι καινούριο όψεως και απ' ότι αντιλαμβάνομαι δεν έχουν και άδικο. 
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα υπάρξει πρόβλημα αλλά η τράπεζα θα κρατήσει προμήθεια

Σ' ευχαριστώ, γνωρίζεις από πού προβλέπεται αυτό και τι ποσοστό είναι ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.