Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξοικονόμηση κατ' οίκον - Τράπεζες (συμπεριφορά, παράπονα, κ.λ.π.)


Recommended Posts

Λοιπόν, το κακό με τις τράπεζες όσο πάει και χειροτερεύει.

Εκτός από τους «Ευρωπαίους», άρχισαν και οι υπόλοιπες να διαθέτουν ελεγκτικές και συμβουλευτικές υπηρεσίες που παρεμβάλλονται αυτοβούλως και ευθαρσώς στο έργο του ενεργειακού επιθεωρητή και του συμβούλου έργου.

Πριν στείλουν τον φάκελο στο ΕΤΕΑΝ, τόσο στην πρώτη όσο και στην δεύτερη φάση του προγράμματος, τον «ελέγχουν» στέλνοντας τον πρώτα σε κάποια δική τους υπηρεσία (μεσιτών, συμβούλων, κλπ).

Το αποτέλεσμα αυτής της παρέμβασης είναι να γινόμαστε εμείς συνεχώς υπόλογοι στον κάθε άσχετο που προσπαθεί, χωρίς να έχει ούτε τις απαιτούμενες γνώσεις αλλά και καμία απολύτως αρμοδιότητα, να ελέγξει το έργο του ενεργειακού επιθεωρητή. Έχουν μάλιστα το θράσος να απειλούν, απαιτώντας να συμμορφωθούμε με τις εσφαλμένες υποδείξεις τους, αλλιώς δεν προχωρούν τον φάκελο του πελάτη.

 

Μόνο μέσα στον τελευταίο μήνα, μου έχουν ζητηθεί από τέτοιους «συμβούλους» τα εξής:

 

1. Να διορθώσω την διεύθυνση του πελάτη στην ΑΠΥ συμβούλου έργου, γιατί δεν ήταν ίδια με αυτή του έργου. Ναι, μόνο μου ο πελάτης έμενε στον Πύργο Ηλείας και το έργο ήταν ένα διαμέρισμα που νοίκιαζε στη Δάφνη Αττικής. Εγώ λοιπόν είχα γράψει στα στοιχεία του πελάτη ως διεύθυνση τον Πύργο Ηλείας και στην περιγραφή του έργου τη Δάφνη Αττικής. Όχι, λέει ο «τραπεζικός σύμβουλος». Θέλω να γράφει παντού Δάφνη Αττικής, αλλιώς δεν εκταμιεύω!

 

2. Σε περίπτωση διαμερίσματος που επιθυμούσε τοποθέτηση Ατομικού Επιτοίχιου Λέβητα Φυσικού Αερίου και αποκοπή από τον κεντρικό λέβητα πετρελαίου της πολυκατοικίας, μου ζητήθηκε να συμπληρώσω το πεδίο «γ. Ειδική αιτιολόγηση αλλαγής καυστήρα λέβητα/ Προσδιορισμός ανώτατης ισχύος λέβητα» του Παραρτήματος VII. Εξήγησα ότι κάτι τέτοιο δεν απαιτείται σε αυτές τις περιπτώσεις, όπως ξεκάθαρα διευκρινίζεται και στον οδηγό του προγράμματος, σελ. 14, παρ. 3. Όχι, λέει πάλι ο «τραπεζικός σύμβουλος». Συμπληρώστε «κάτι» (sic), αλλιώς δεν προχωρεί ο φάκελος!

 

3. Επέστεψαν στον πελάτη την υπεύθυνη δήλωση IBAN για την αμοιβή συμβούλου έργου, ζητώντας του να μου την φέρει για να βάλω και δεύτερη υπογραφή στο τέλος της σελίδας, ως «Νόμιμος Εκπρόσωπος». Νόμιμος Εκπρόσωπος ποιανού; Ελεύθερος επαγγελματίας, μηχανικός είμαι. Φυσικό πρόσωπο, όχι εταιρεία. Υπέγραψα λοιπόν ως Νόμιμος Εκπρόσωπος του εαυτού μου, αλλιώς «φάκελος δεν προχωρεί»!

 

4. Μου ζητήθηκε να αλλάξω το πεδίο «Ποσότητα» στο Παράρτημα X, σελ. 2, επειδή σε περίπτωση τοποθέτησης ηλιακού θερμοσίφωνα είχα γράψει σαν ποσότητα την επιφάνια κατόπτρων (τμ) και την χωρητικότητα του (lt). Εξηγώ ότι αυτά είναι τα ποσοτικά χαρακτηριστικά ενός ηλιακού και όχι τα τεμάχια, πλην όμως ο «ελεγκτής» ήθελε ντε και καλά να του γράψω «τεμάχιο 1».

 

Τα παραπάνω τέσσερα περιστατικά ΔΕΝ είναι από Eurobank, όπως ίσως θα περίμενε κανείς. Είναι από Πειραιώς και από Alpha.

 

Τι γίνεται; Πάμε καλά;

Ποιοι είναι αυτοί; Είναι μηχανικοί;

Και ποιος τους έδωσε ξαφνικά την αρμοδιότητα να μας ελέγχουν;

 

Καπνούς βγάζω, το καταλάβατε… :evil:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 327
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν εχεις καποιο φιλο, στενο συνεργατη δικηγορο, ξεκινα τα εξωδικα να δεις πως θα συμμορφωθουν...

Καποιοι πουθεναδες εχουν τελειως αποθρασυνθει.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μου απέρριψαν φάκελο με συνταξιούχο ως αιτούντα και εγγυητή με κέρδη δηλωμένα στο Ε3 105.000 ευρώ!

Είναι ο 3ος φάκελος που πάει κουβά από αρχές Μαίου. Και 4ος σερί συνολικά... 

Λόγος απόρριψης: Ο εγγυητής είναι 67 ετών!

Όλους αυτούς τους έσκασα να τους παρακαλάω να μπουν στο πρόγραμμα. Τώρα άντε πάνε να τους εξηγήσεις τα ανεξήγητα!

 

Ακούει κανείς στο ΥΠΕΚΑ ρε!

Link to comment
Share on other sites

Να εκφρασω κι εγω την αποψη μου λιγο για το θεμα, μιας και συναντω κι εγω πολλες δυσκολιες τελευταια

Ετυχε να συνεργαστω με μια χρηματοοικονομικη εταιρεια στη Βορειο Ελλαδα, που συνεργαζεται στενα με τη Eurobank (αυτη επισης με βοηθησε να βγαλω ακρη με το συμβουλο εργου που πηγαν να μου φανε)

 

Καμια σχεση με τους συνεργατες υποκαταστηματων, δεν αναλαμβανουμε πελατες αλλων μηχανικων η της τραπεζας, δεν εχουμε επαφη με υποκαταστηματα, απλως αναλαμβανουμε να διεκπεραιωσουμε ολη την κινηση του φακελου δικου μας πελατη, μεσω της εταιρειας, απο την αρχη του ενδιαφεροντος ως και το τελος των εργασιων και την εκταμιευση των τελικων κονδυλιων, παρακαμπροντας τα υποκαταστηματα και απευθυνομενοι απευθειας στα κεντρικα.

 

Ειδικα σε μια περιπτωση μου, με ταλαιπωρησαν τοσο πολυ για την ολοκληρωση ενος πληρους φακελου, με αποτελεσμα να ειμαι ενα κλικ απο το να τα τιναξω στον αερα ολα

 

Πελατης υπερηλικος. Εχει σπιτι στο ονομα της συζυγου του αδερφου του, 65 ετων, οριακα επιανε το οριο ηλικιας,

Αρχικως το σπιτι ηταν δηλωμενο στο Ε9 σε λαθος αριθμηση οδου, αντι για 46 ηταν 44.

Τρεχω τους πελατες, υπερηλικους, να τροποποιησουν το Ε9.

Καταθετω το φακελο οπως μου ζητηθηκε.

  1. 2 τελευταια εκκαθαριστικα
  2. Ε1
  3. Ταυτοτητα
  4. δυο τελευταια Ε2
  5. Οικοδομικη αδεια
  6. ΦΑΠ
  7. 3843

Δεν τους αρεσε το προτελευταιο Ε2, επειδη ηταν χειρογραφο και δυσδιακριτο. Ηθελαν ειτε χειρογραφο ευδιακριτο θεωρημενο (τα Ε2 δε θεωρουνται) ειτε μηχανογραφημενο.

Ζητουν να κανουν δηλωση για το 2014 και να μπουμε με τα τελευταια φορολογικα στοιχεια.

Τρεχω τους παππουδες να κανουν τις δηλωσεις.

Τραβαω τα στοιχεια απο το Internet και τα στελνω με mail.

Το εισοδημα του εκκαθαριστικου του 2014 ειναι πολυ χαμηλο για δανειοδοτηση και θελουν εγγυητη, ενω με του 2013 ημασταν καλα.

Επισης ο παππους δηλωσε στο Ε9 και τους τακτοποιημενους χωρους με τον 3843 που δεν απαιτειτο στα προηγουμενα χρονια.

Υπαρχει συμφωνια τετραγωνικων μεταξυ Ε9 και Ε2 αλλα το ΦΑΠ ενημερωνεται σε μια βδομαδα.

Περιμενουμε το ΦΑΠ

Πρεπει να βρεθει και εγγυητης.

Η ιδια ιδιοκτητρια θελει να βαλει αλλα δυο σπιτια στη διπλα οικοδομη (παλαιοι εργολαβοι γαρ), οποτε θελουμε κι αλλους 2 εγγυητες να εγγυηθουν και για τα αλλα 2 δανεια.

 

Βρεθηκε εγγυητης, ο γαμπρος της αλλα τα εισοδηματα του επαρκουν για το ενα δανειο μονον. Για τα αλλα 2 θα πρεπει να βρεθει ειτε ενας δυνατος οικονομικα ειτε δυο αλλοι.

 

Και ολα αυτα για να αλλαξει κουφωματα η γυναικα. Ευτυχως ειναι στο 70% επιδοτησης οποτε αξιζει.

 

Στον αλλον, 83 ετων παππου θελουν ειτε το τελευταιο μηνιαιο αποκομμα συνταξης ειτε καποιο παλιοτερο αλλα με ενημερωμενο βιβλιαριο με την τελευταια κατατεθειμενη συνταξη. Ελα ομως που δε μπορει να μετακινηθει γιατι εχει χτυπημενο ποδι. Πρεπει να βγαλω τον παππου στην ουρα της τραπεζας για να κανει τη δουλεια για να...αλλαξει κουφωματα.

 

Εδω εγω και κουραστηκα, Στο τελος θα τα βροντηξουν ολα και θα με διαολοστειλουν.

 

Επιαμε, γραφειοκρατια αλλα μεχρις ενος σημειου. Τωρα αρχιζω να καταλαβαινω γιατι ο κοσμος ειτε δε θελει να ακουσει για το προγραμμα ειτε γιατι κοβεται συνεχως και μπαινει 1/10

 

Αν δεν απεμπλακει απο το τραπεζικο συστημα, να γινει καποια Online συνδεση του ενδιαφερομενου με το αναλογο τμημα του ΥΠΕΚΑ για να υπαρχει αμεση διακινηση στοιχειων και χρηματων, σκουρα τα πραγματα για το μελλον. Ουτε αυτο θα κινηθει...

Edited by Inzaghi
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στον αλλον, 83 ετων παππου θελουν ειτε το τελευταιο μηνιαιο αποκομμα συνταξης ειτε καποιο παλιοτερο αλλα με ενημερωμενο βιβλιαριο με την τελευταια κατατεθειμενη συνταξη. Ελα ομως που δε μπορει να μετακινηθει γιατι εχει χτυπημενο ποδι. Πρεπει να βγαλω τον παππου στην ουρα της τραπεζας για να κανει τη δουλεια για να...αλλαξει κουφωματα.

 

Να βοηθήσω μήπως γλιτώσει την ουρά ο παππούς.

Μηνιαία ενημερωτικά συντάξεων θα βρεις:

Δημοσίου: https://portal.gsis.gr/portal/page/portal/SYNTMIST/Content/Syntaxeis πας στο "προσωποποιημένη πληροφόρηση" και μπαίνεις με τους κωδικούς του taxis.

ΙΚΑ: https://apps.ika.gr/ePensionStatement/faces/secureAll/index.xhtml?expired=true με Α.Μ. ΙΚΑ & Α.Μ. ΔΙΑΣ από παλιότερο ενημερωτικό.

ΟΑΕΕ: https://www.oaee.gr/introfrmfs.asp αλλά νομίζω ότι πρέπει να έχει προηγηθεί εγγραφή στον ΟΑΕΕ (τα δικά μας τα στριφνά του ΤΣΜΕΔΕ).

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παρα πολυ συναδελφε!

Θα χρειαστουν σιγουρα αυτα σε αλλες περιπτωσεις

Εν προκειμενω ο παππους ειναι ΟΑΕΕ οποτε κωδικους δεν εχει!

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπέρα ,θα κανω πρωτη φορα εξοικονομω,και θελω να ρωτησω αν παιρνετε μπροστα χρηματα-του πρωτου πιστοποιητικου ή και κάτι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ποια προκαταβολη?

Ολα τα παιρνεις.

Ο,τι κοψεις ως παραστατικο, δεδομενου οτι απαιτει το προγραμμα η ΑΠΥ να ειναι εξοφλημενη, τα παιρνεις στο χερι.

Μονο αν εχεις καποιο φιλο-γνωστο της απολυτου εμπιστοσυνης σου και ξερεις οτι θα στα δωσει στο τελος, τα παιρνεις.

Μην κανεις χαζομαρες, εχει φαει φολα κοσμος ετσι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.