Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξοικονόμηση κατ' οίκον - Τράπεζες (συμπεριφορά, παράπονα, κ.λ.π.)


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 327
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τους τελευταίους μήνες που έχω επικοινωνήσει μέσω του τηλεφώνου αρωγής για το πρόγραμμα εξοικονομώ έχουν αρχίσει να επιμένουν με τα νομιμοποιητικά στοιχεία των τετραγωνικών. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις-σκέψεις-απόψεις!

Τα πράγματα είναι απλά, αλλά κάποιοι τα κάνουν δύσκολα στις τράπεζες.. Δεν ξέρω μήπως έχουν κάποιο "συμφέρον" από όλο αυτό με τους συμβούλους και τα σχετικά όπως γράφει και ο OΤΤΟ_engine....

 

Τα φορολογικά είναι δουλειά λογιστή και όχι μηχανικού. Δύο λογιστές λοιπόν όπως έγραψα, ρητά μας ανέφεραν ότι στο Ε9 μπαίνουν τα καθαρά (χωρίς τους εξωτερικούς τοίχους). Λογικό, από τη στιγμή που δεν είναι δυνατόν να φορολογηθεί μία εξωτερική τοιχοποιία όπου στο εσωτερικό τμήμα αυτής μόνο τάσεις μπορούν να ζήσουν (ακόμα).. (Που είναι ο Λογιστής του φόρουμ;;  :smile: )

 

Από την άλλη όπως έγραψα και παραπάνω, στα χέρια μου είχα και έχω εγκεκριμένη κάτοψη. Οι εσωτερικές διαστάσεις επαληθεύτικαν πλήρως (90τμ) στην αποτύπωση. Βάση της κάτοψης λοιπόν μαζί με τους εξωτερικούς τοίχους έπειτα από ένα απλό offset, έχουμε μεικτά 100τμ. Αυτά μπαίνουν στο ΠΕΑ και συμφωνούμε όλοι. Τέλος με το ΠΕΑ. 

 

Η συγκεκριμένη τράπεζα ξαφνικά, έπειτα από 2 εξοικονόμηση που έχω κάνει σε αυτή με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, χωρίς ποτέ να έχω το παραμικρό πρόβλημα, στο 3ο διερωτάται γιατί στο ΠΕΑ αναφέρονται τα μεικτά και όχι τα καθαρά που φαίνονται στο Ε9. Υπάρχει αυθαιρεσία;; Για να λύσω την απορία τους και να αποδείξω του λόγου μου το αληθές, πήγα και το συμβόλαιο όπου και αναφέρει και τα 100 και τα 90 και μου πρότειναν χωρίς να σκεφτούν όπως αποδεικνύεται, προσάρτημα ΠΕΑ που να αναφέρει απλά ότι τα καθαρά είναι 90.  :shock:

 

Βλέπεις το ΠΕΑ που γράφει 100, βλέπεις και το συμβόλαιο που γράφει 100 και μου λες ότι υπάρχει διαφορά στα τετραγωνικά;; Αν τους πάω και δικιά μου κάτοψη, πάλι διαφορά θα βλέπουν;; Ελπίζω μόνο το ΕΤΕΑΝ και το υπουργείο οικονομικών για το Ε9 :smile: να μου απαντήσουν σύντομα.. Κάνουν δύσκολη τη δουλειά μου, αλλά και του πελάτη μου.

Edited by Earl
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Τα φορολογικά είναι δουλειά λογιστή και όχι μηχανικού. Δύο λογιστές λοιπόν όπως έγραψα, ρητά μας ανέφεραν ότι στο Ε9 μπαίνουν τα καθαρά (χωρίς τους εξωτερικούς τοίχους). Λογικό, από τη στιγμή που δεν είναι δυνατόν να φορολογηθεί μία εξωτερική τοιχοποιία όπου στο εσωτερικό τμήμα αυτής μόνο τάσεις μπορούν να ζήσουν (ακόμα).. (Που είναι ο Λογιστής του φόρουμ;;  :smile: )

 

 

Ανθρώπινα για τη μείωση της φορολογίας έχουν λόγο να συμπληρώνουν τον ωφέλιμο χώρο αλλά ορθά θεωρώ λανθασμένη την άποψη τους. 

Και συμπληρώνοντας προς το παρόν λάθος το Ε9 αργότερα υποθέτω θα έχουν πρόβλημα .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και συμπληρώνοντας προς το παρόν λάθος το Ε9 αργότερα υποθέτω θα έχουν πρόβλημα .

 

Αυτό σε πρώτη φάση δεν με απασχολεί βασικά, καθότι δεν είμαι εφοριακός-λογιστής. Το εξοικονόμηση θέλω να τελειώνω.. Σε περίπτωση αλλαγής του Ε9 βάζοντας τα μεικτά τμ, τότε θα πρέπει αν δεν κάνω λάθος, να πληρωθεί πρόστιμο για όσο καιρό δεν δηλώνονταν αυτά πχ τα 10 τμ των τοιχοποιιών. Επίσης, θα πληρώνει και παραπάνω εφορία. Πέρα από αυτό, όπως είπα δύο διαφορετικές πηγές μου (ο λογιστής μου και ο λογιστής του) αναφέρουν ότι μπαίνουν στο Ε9 τα καθαρά τετραγωνικά. Αύριο θα κάνω μερικά ακόμα τηλέφωνα.. Να σιγουρευτώ τουλάχιστον ως προς αυτό γιατί σε δεύτερη φάση η δεύτερη πηγή είναι ο λογιστής μου!! :shock:  

Link to comment
Share on other sites

Earl  δεν γνωρίζω αν απαραίτητα σε αυτή τη περίπτωση θα υπάρχει πρόστιμο, παραπάνω φορολογία λογικό με την αύξηση των τετραγωνικών.

 

Για το εξοικονομώ  και στο υπουργείο  όπως αναφέρθηκα και σε προηγούμενο Post ορθά η λανθασμένα τους ενδιαφέρει στην περίπτωση ύπαρξης  αυθαίρετων τετραγωνικών της ιδιοκτησίας που θα χορηγηθεί η επιδότηση να έχουν ρυθμιστεί με κάποιον από τους νόμους.

Link to comment
Share on other sites

Εάν το συμβόλαιο γράφει 90 καθαρά και 100 μικτά (με τους κοινόχρηστους δηλαδή) και εσύ μετρήσεις 100 (χωρίς κοινόχρηστους), τότε έχει 10 τ.μ. αυθαίρετα. Που κολλάτε;

Τα καθαρά είναι οι εξωτερικές διαστάσεις του διαμερίσματος και τα μικτά είναι οι εξωτερικές μαζί με τους κοινόχρηστους.

Στο Ε9 μπαίνουν τα καθαρά, δηλαδή οι εξωτερικές, χωρίς τους κοινόχρηστους.

 

Στην παραπάνω περίπτωση, το ΠΕΑ θα έπρεπε να γράφει 90, εάν το σπίτι ήταν 100% νόμιμο.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

μαλλον εκει παιδια διαφωνειτε στο τι εστι καθαρο εμβαδο σε οριζοντια. ο tsx λεει οτι ειναι το διαμερισμα με τους τοιχους αλλα χωρις κοινοχρηστους χωρους που μπορει να εχει και ο earl καθαρο νοει το ωφελιμο χωρις τους τοιχους. 

Link to comment
Share on other sites

μαλλον εκει παιδια διαφωνειτε στο τι εστι καθαρο εμβαδο σε οριζοντια. ο tsx λεει οτι ειναι το διαμερισμα με τους τοιχους αλλα χωρις κοινοχρηστους χωρους που μπορει να εχει και ο earl καθαρο νοει το ωφελιμο χωρις τους τοιχους. 

 

Έτσι ακριβώς!! Όπως και να έχει, η λύση θα βρεθεί. Θα κοτσάρω ένα προσάρτημα που θα γράφω ότι τα καθαρά είναι 90 όπως φαίνονται και στο Ε9, και ελπίζω να ξεκολλήσει το θέμα μας.. Κρίμα όμως που χαλάει η Κυριακή μου με αυτές τις σκέψεις.. :) Ευχαριστώ και πάλι για τις απόψεις σας! 

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

δεν εισαι λογιστης αλλα η αιτια που ο λογιστης πρεπει να κανει διορθωση

αρα πρεπει να σαι τεκμηριωμενος........... αρα ναι λιγο λογιστης οφειλεις να εισαι :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.