Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εξοικονόμηση κατ' οίκον - Τράπεζες (συμπεριφορά, παράπονα, κ.λ.π.)


Recommended Posts

αρα ναι λιγο λογιστης οφειλεις να εισαι :mrgreen:

 

Συμφωνώ με OTTO!! Έτσι πως έχουν τα πράγματα, κάθε μέρα οφείλουμε να είμαστε "λίγο απ' όλα"!  :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 327
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις-σκέψεις-απόψεις!

Τα πράγματα είναι απλά, αλλά κάποιοι τα κάνουν δύσκολα στις τράπεζες.. Δεν ξέρω μήπως έχουν κάποιο "συμφέρον" από όλο αυτό με τους συμβούλους και τα σχετικά όπως γράφει και ο OΤΤΟ_engine....

 

Τα φορολογικά είναι δουλειά λογιστή και όχι μηχανικού. Δύο λογιστές λοιπόν όπως έγραψα, ρητά μας ανέφεραν ότι στο Ε9 μπαίνουν τα καθαρά (χωρίς τους εξωτερικούς τοίχους). Λογικό, από τη στιγμή που δεν είναι δυνατόν να φορολογηθεί μία εξωτερική τοιχοποιία όπου στο εσωτερικό τμήμα αυτής μόνο τάσεις μπορούν να ζήσουν (ακόμα).. (Που είναι ο Λογιστής του φόρουμ;;  :smile: )

 

Από την άλλη όπως έγραψα και παραπάνω, στα χέρια μου είχα και έχω εγκεκριμένη κάτοψη. Οι εσωτερικές διαστάσεις επαληθεύτικαν πλήρως (90τμ) στην αποτύπωση. Βάση της κάτοψης λοιπόν μαζί με τους εξωτερικούς τοίχους έπειτα από ένα απλό offset, έχουμε μεικτά 100τμ. Αυτά μπαίνουν στο ΠΕΑ και συμφωνούμε όλοι. Τέλος με το ΠΕΑ. 

 

Η συγκεκριμένη τράπεζα ξαφνικά, έπειτα από 2 εξοικονόμηση που έχω κάνει σε αυτή με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, χωρίς ποτέ να έχω το παραμικρό πρόβλημα, στο 3ο διερωτάται γιατί στο ΠΕΑ αναφέρονται τα μεικτά και όχι τα καθαρά που φαίνονται στο Ε9. Υπάρχει αυθαιρεσία;; Για να λύσω την απορία τους και να αποδείξω του λόγου μου το αληθές, πήγα και το συμβόλαιο όπου και αναφέρει και τα 100 και τα 90 και μου πρότειναν χωρίς να σκεφτούν όπως αποδεικνύεται, προσάρτημα ΠΕΑ που να αναφέρει απλά ότι τα καθαρά είναι 90.  :shock:

 

Βλέπεις το ΠΕΑ που γράφει 100, βλέπεις και το συμβόλαιο που γράφει 100 και μου λες ότι υπάρχει διαφορά στα τετραγωνικά;; Αν τους πάω και δικιά μου κάτοψη, πάλι διαφορά θα βλέπουν;; Ελπίζω μόνο το ΕΤΕΑΝ και το υπουργείο οικονομικών για το Ε9 :smile: να μου απαντήσουν σύντομα.. Κάνουν δύσκολη τη δουλειά μου, αλλά και του πελάτη μου.

Ρε παιδια ειστε σοβαροι?

Τα βλεπω και τσατιζομαι....

Καθαρο εμβαδον ειναι ΜΕ ΤΑ ΠΑΧΗ ΤΩΝ ΤΟΙΧΩΝ, εσωτερικων, εξωτερικων και παει λεγοντας

Μεικτο εμβαδον ειναι το καθαρο ΣΥΝ την αναλογια κοινοχρηστων και κοινοκτητων μερων της οικοδομης που εχουν προσμετρηθει στο ΣΔ

Τοσο απλα.

 

Καλα εκαναν και στο Ε9 δηλωσανε τα καθαρα. Πολυ κακως που δηλωσες 100 τ.μ. θερμαινομενη επιφανεια χωρις να εμβαδομετρησεις το ακινητο.

Δεν ακολουθουμε κανενα συμβολαιο, μετραμε το ακινητο και ο,τι εμβαδον μας δωσει η μετρηση αυτο καταχωρουμε. Αν σου δωσει 89,50 τ.μ. αυτο θα βαλεις. Αν σου δωσει 95,00 τ.μ. αυτο θα βαλεις και στα @@ σου.

 

Οφειλεις να διασταυρωσεις οτι η κατοψη που σου δοθηκε αντιστοιχει στην πραγματικη κατασταση που βλεπεις στην αυτοψια. Αν η κατοψη ειναι και πολεοδομικη κιολας και αντιστοιχει πληρως, δεν εχεις κανενα αυθαιρετο  και απλα εγινε λαθος στη συσταση, αν η κατοψη οπως λες ειναι 90,00 τ.μ. χωρις τους τοιχους και 100,00 τ.μ. με τους τοιχους. Εσυ εισαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να βαλεις ως θερμαινομενη επιφανεια ο,τι μετρησεις και αν υπαρχουν αποκλισεις ας βρουνε την ακρη αυτοι. Ειδαλλως παντα θα υπαρχει το λαμογιο που θα τα κανει ολα και θα συμφερει...

Edited by Inzaghi
  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

 

Το διαμέρισμα δεν έχει καμία απολύτως απόκλιση στα τετραγωνικά του αναφορικά με τα εγκεκριμένα σχέδια (ίσως από τις ελάχιστες φορές που έπειτα από αποτύπωση όλα βρέθηκαν σωστά). Τα μεικτά βάση των οποίων έγινε το ΠΕΑ είναι πχ 100 τμ. Στο Ε9 ο ιδιοκτήτης έχει δηλωμένα τα καθαρά πχ 90, όπως άλλωστε και πρέπει.

 

 

Καλα εκαναν και στο Ε9 δηλωσανε τα καθαρα. Πολυ κακως που δηλωσες 100 τ.μ. θερμαινομενη επιφανεια χωρις να εμβαδομετρησεις το ακινητο.

Δεν ακολουθουμε κανενα συμβολαιο, μετραμε το ακινητο και ο,τι εμβαδον μας δωσει η μετρηση αυτο καταχωρουμε. Αν σου δωσει 89,50 τ.μ. αυτο θα βαλεις. Αν σου δωσει 95,00 τ.μ. αυτο θα βαλεις και στα @@ σου.

 

Οφειλεις να διασταυρωσεις οτι η κατοψη που σου δοθηκε αντιστοιχει στην πραγματικη κατασταση που βλεπεις στην αυτοψια. Αν η κατοψη ειναι και πολεοδομικη κιολας και αντιστοιχει πληρως, δεν εχεις κανενα αυθαιρετο  και απλα εγινε λαθος στη συσταση, αν η κατοψη οπως λες ειναι 90,00 τ.μ. χωρις τους τοιχους και 100,00 τ.μ. με τους τοιχους. Εσυ εισαι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να βαλεις ως θερμαινομενη επιφανεια ο,τι μετρησεις και αν υπαρχουν αποκλισεις ας βρουνε την ακρη αυτοι. Ειδαλλως παντα θα υπαρχει το λαμογιο που θα τα κανει ολα και θα συμφερει...

 

Να μην τσατίζεσαι Inzaghi!! Και το μέτρησα, και έβαλα ως θερμαινόμενη αυτή που έπρεπε να μπει με τα σωστά πάχη των τοίχων που λαμβάνουν μέρος στη θερμική ζώνη. Επίσης, τα μεγέθη της ερώτησής μου είναι ενδεικτικά (υπάρχουν και δεκαδικά). Διάβασε αυτά που γράφω. Δεν έβαλα έτσι απλά τα τετραγωνικά που έγραφε το συμβόλαιο (προ του 80)! Επίσης, ως μεικτά δεν αναφέρει τίποτα για χιλιοστά επί του οικοπέδου, κοινόχρηστων χώρων της οικοδομής και λοιπών. Αυτά που γράφεις έπραξα, και ζήτησα απλά μερικές γνώμες. Τα μεγέθη μου ταυτίζονται με αυτά των εγκεκριμένων σχεδίων. Τα καθαρά μου (ΜΑΖΙ με τους εξωτερικούς τοίχους λοιπόν) είναι τα ίδια με της κάτοψης, και των μεικτών του συμβολαίου. 

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Μου εδωσες να καταλαβω πως εβαλες ελαφρα τη καρδια τα μεικτα τετραγωνικα του συμβολαιου θεωρωντας πως αντικατοπτριζουν τα εμβαδα με τα παχη των τοιχων.

Οποτε αν ΜΕΤΡΗΣΕΣ 100,00 τ.μ. καθαρο εμβαδον και στα συμβολαια αναγραφει 90,00 τ.μ., η υπαρχουν αυθαιρετα 10,00 τ.μ. η η συσταση ειναι λαθος.

Οτι απο τα δυο και να συνεβη, δε σε απασχολει. Τη δουλεια σου την εκανες σωστα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα μπορει να ενταχθει στο προγραμμα, αν αλλαξει το Ε9 και το Ε1 (αν προκειται για πρωτη κατοικια) στα τετραγωνικα που θα τους πει

Μονο αν ειναι κατοικια προς ενοικιαση και στο Ε2 φαινονται 90 αντι για 100 δε γινεται μεταβολη...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Πρώτη κατοικία είναι, και μάλλον θα προχωρήσει σε αλλαγή του Ε9 οπότε και θα λυθεί το πρόβλημα (ευελπιστώ). Μέχρι στιγμής, τηρώ στάση αναμονής μέχρι να συνεννοηθεί ο πελάτης με τον λογιστή του.. Από πλευράς μου ότι είχα να κάνω ως μηχανικός το έκανα.  

Link to comment
Share on other sites

Και το Ε1 επισης πρεπει να αλλαχθει

Στον Πινακα 5 που δηλωνονται τα τετραγωνικα της πρωτης κατοικιας

Αν υπαρξει ασυμφωνια δηλωθεντων τετραγωνικων, θα κολλησει.

Τροποποιειται το Ε1, μην ανησυχεις, το εχω ζητησει απο πελατη και το εκανε, αν και πηρε χρονο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.