Μετάβαση στο περιεχόμενο

MEA & εκδόσεις ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ


AristidisZ

Recommended Posts

***τούλες δηλαδή...

anyway περιμένω την έγγραφη απάντηση καθώς και την "αντίδραση" της ΥΔΟΜ...

θα ενημέρωσω, καθώς νομίζω το θέμα αφορά αρκετούς εξ ημών :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

***τούλες δηλαδή...

anyway περιμένω την έγγραφη απάντηση καθώς και την "αντίδραση" της ΥΔΟΜ...

θα ενημέρωσω, καθώς νομίζω το θέμα αφορά αρκετούς εξ ημών :)

Μήπως μέχρι σήμερα έχει δοθεί επίσημη απάντηση; Διότι αντιμετωπίζω το θέμα από Β σε Γ...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

την (προηγούμενη) Παρασκευή ετοιμάστηκε, και το περιμένω ταχυδρομικώς από μέρα σε μέρα

όταν έρθει θα το σκανάρω, και θα το ανεβάσω εδώ :)

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

την (προηγούμενη) Παρασκευή ετοιμάστηκε, και το περιμένω ταχυδρομικώς από μέρα σε μέρα

όταν έρθει θα το σκανάρω, και θα το ανεβάσω εδώ :)

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! (Μήπως μπορείς να διευκρινήσεις αν με το "εδώ¨ εννοείς το Θέμα όπου μιλάμε ή θα μπει στην κατηγορία downloads;

Link to comment
Share on other sites

Του kolou τα εννιάμερα δηλαδή. Κόψε το δικό σου λαιμό και του πελάτη σου σου λένε κι ας πέφτει κατηγορία το κτίριο του. Είναι δυνατόν, ύστερα από τόσο καιρό που άλλαξαν οι ΤΟΤΕΕ και το λογισμικό, να λένε ακόμα μπουρμπουτσαλιές του στυλ "η υπηρεσία μας θεωρεί ότι εν προκειμένω, η λύση που είναι εφικτή...", αντί να έχουν απ' την αρχή κόψει τον δικό τους λαιμό να βρούμε μια μόνιμη λύση στο πρόβλημα αυτό που πάντα θα ανακύπτει. Κάτι τέτοιο στο χωριό μου το λένε "Φύγε από μένα διάολε κι αμέ στον αδελφό μου".

Άι σιχτίρ χαρτογιακάδες σκιτζίδες που τάχα μου κόπτεστε για την εξοικονόμηση ενέργειας, την ενεργειακή αναβάθμιση κι άλλα εύηχα πράσινα ...........άλογα!!!

Δεν κατανοώ γιατί  η ΕΥΕΠΕΝ είναι υπεύθυνη για ένα λογισμικό που:

1. εκδίδει κατ ουσίαν το Αστεροσκοπείο Αθηνών (δηλαδή φυσικοί και όχι μηχανολόγοι).

2. δεν έχουμε ελεύθερη πρόσβαση στον κώδικα του, παρά γενικόλογα έχει αναφερθεί ότι είναι αντίγραφο του EPA-NR.

 

Και ως γενικότερη σημείωση οποιοδήποτε λογισμικό απλά αποδίδει μία σχεδίαση . Η διακρίβωση της εφαρμογής  της μελέτης (βαθμονόμηση των ενεργειών εξοικονόμησης) επιβεβαιώνουν σε εμάς και κατ επέκταση στον πελάτη, το ποσοστό επιτυχίας της μελέτης (Β/Β+ κλπ). Είτε με θερμογράφημα είτε με μετρήσεις. Κάτι από το οποίο απέχουμε έτη φωτός ακόμη δυστυχώς. :shock:

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

 

όταν λέω εδώ, ενώ σε αυτό το thread

ο φάκελος ήρθε το πρωί σπίτι μου, οπότε το βράδυ θα το ανεβάσω :)

 

@irontony

 

σχετικά με αυτό που λες, συγνώμη, αλλά είναι λίγο "τρολο" μήνυμα

ο τρόπος που λειτουργεί είναι απλούστατος

 

σου λέει, έχω π.χ. 30 τ.μ. βόρειο τοίχο

το ΚΑ μου έχει αυτές τις προδιαγραφές, εγώ που το υλοποιώ, τι κάνω σε αυτόν τον τοίχο ;

βάζω ένα μικρό παράθυρο, βάζω τάδε μόνωση, άρα συγκρίνομαι με μία "κάτασταση"

 

τι πάει να πει μετρήσεις ;

 

να χτίζουμε δηλαδή όπως μας κατέβει, και μετά να πηγαίνουμε να μετράμε τι κάναμε ;

 

δηλαδή αν εγώ αντιμετωπίσω πρόβλημα με το λογισμικό, να πάρω τηλέφωνο στον Δημόκριτο ;

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Την άποψή τους σου μεταφέρανε.

Το ότι θα βγει σε ένα χρόνο αυθαίρετο ένα κτίριο που με την προηγούμενη έκδοση ήταν εντάξει.... κουβέντα.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχεις άδικο...

φυσικά ήταν υπογεγραμμένο από την προϊσταμένη του τμήματος, αλλά...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ανάρτηση. Τώρα δηλαδή που δεν διευκρινίζουν τι θα έπρεπε να κάνει ο μελετητής ή ο εκ των υστέρων εν. επιθεωρητής πέστε μου φταίω αν το βγάλω Β με το ζόρι;;; :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.