Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

MEA & εκδόσεις ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ


AristidisZ

Recommended Posts

@aristidisz.

Ναι ίσως έχεις ένα δίκιο για το τρολομήνυμα.

Θα προσπαθήσω να εξηγήσω τι εννοώ.

Είναι δεδομένο ότι καθε φορά που θα αλλάζει ο πυρήνας προσομοίωσης πίσω από το EPA-NR, και

κατ επέκταση θα βελτιώνεται το λογισμικό, θα αλλάζει και η κατάταξη. 

 

Η πρόθεση του νομοθέτη είναι πολύ συζητήσιμη.

Για να πιστοποιείται η εξοικονόμηση πρέπει να απεικονίζεται τουλάχιστον με θερμογράφημα η μετάδοση θερμότητας.

Οι φωτό και τα πιστοποιητικά δεν δεικνύουν απολύτως τίποτα, παρά μόνο ότι δεν δουλευόμαστε και δεν κοροιδεύουμε τον πελάτη.

Κατά την ταπεινή μου γνώμη επειδή δεν θελουν να βαλουν τον κόσμο να μετράει, γιατί δεν υπάρχουν πιστοποιημένοι τεχνίτες (ή για αλλους λογους),

είπανε απλά πάρτε πιστοποιημένα υλικά για τα κελύφη να δουλεψει και η αγορά και ο Θεός βοηθός.

 

Ισως όμως είναι λάθος που γράφω στο συγκεκριμένο thread για θέματα που αφορούν την ουσία του ΚΕΝΑΚ και όχι την εφαρμογή του.

Για αυτό πιθανώς οφείλω ενα συγνώμη. Μάλλον επρεπε να τοχα γραψει στο συζήτηση γενικά περί ΚΕΝΑΚ ή σε αντίστοιχο thread..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μα το ίδιο πράμα μου λες

εγώ σου λέω ότι πρέπει να υπάρχει ένας μπούσουλας (π.χ. η μόνωση να είναι Χ πόντους), ενώ εσύ μου λες ότι πρέπει να μετράμε την απόδοση θερμότητας

εν γένει διαφωνώ με κάποια πράματα του ΚΕΝΑΚ (κυρίως με κάποια πάχη μονώσεων καθώς και με τα U των ανοιγμάτων), αλλά γενικά θεωρώ ότι έβαλε κάποιες σωστές προδιαγραφές

για το γεγονός ότι δεν υπάρχει σάλιο, δε φταίει ο ΚΕΝΑΚ προφανώς 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.