Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανικός ΠΕ + ωρομίσθιος σε ΤΕΙ + ασφάλιση ΙΚΑ και όχι ΤΣΜΕΔΕ


sulik

Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους

Ξεκινώ αυτό το θέμα γιατί ως ωρομίσθια εκπαιδευτικός σε ΤΕΙ με ασφάλιση στο ΤΣΜΕΔΕ,

θέλω να κινήσω τις διαδικασίες για διαγραφή από το ΤΣΜΕΔΕ και εγγραφή στο ΙΚΑ ώστε

να μην έχω πια εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ. Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος αν υπάρχει κάποιο

κώλυμα σε αυτό; Θα με βοηθούσε πολύ να γνώριζα αν υπάρχει κάποιος μηχανικός που δεν

έκανε το σφάλμα να γραφτεί στο ΤΣΜΕΔΕ από την αρχη και συνέχισε με το ΙΚΑ την καριέρα του.

Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια χαρά σε όλους

Ξεκινώ αυτό το θέμα γιατί ως ωρομίσθια εκπαιδευτικός σε ΤΕΙ με ασφάλιση στο ΤΣΜΕΔΕ,

θέλω να κινήσω τις διαδικασίες για διαγραφή από το ΤΣΜΕΔΕ και εγγραφή στο ΙΚΑ ώστε

να μην έχω πια εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ. Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος αν υπάρχει κάποιο

κώλυμα σε αυτό; Θα με βοηθούσε πολύ να γνώριζα αν υπάρχει κάποιος μηχανικός που δεν

έκανε το σφάλμα να γραφτεί στο ΤΣΜΕΔΕ από την αρχη και συνέχισε με το ΙΚΑ την καριέρα του.

Ευχαριστώ. 

 

Σήμερα κιόλας, πήγα στο ΤΣΜΕΔΕ και ρώτησα για διαγραφή. Αυτό που μου απάντησαν είναι ότι το ασφαλιστικό θα αλλάξει (νομίζω περιμένουν κάποιες καινούριες αποφάσεις στο πώς θα γίνονται οι διακανονισμοί αλλά και για τον τρόπο ασφάλισης). Αυτό που γίνονταν μέχρι τώρα - επειδή ήμουν κι εγώ ωρομίσθιος στο ΤΕΙ Καβάλας - είναι ότι το ΤΕΙ πλήρωνε ένα ελάχιστο ποσοστό στο ΙΚΑ, όπως όφειλε, αλλά δεν εμπλέκονταν με το ΤΣΜΕΔΕ. Έπρεπε ο κάθε εκπαιδευτικός να πληρώνει μόνος του την ασφάλεια. Από εδώ και πέρα, ακόμη και σαν απλός υπάλληλος να δουλέψεις κάπου, θα πρέπει ο εργοδότης σου να πληρώνει την ασφάλειά σου στο ΤΣΜΕΔΕ, αφού έχεις την ιδιότητα του μηχανικού. Έτσι, αν διαγραφείς από το ΤΣΜΕΔΕ, διαγράφεσαι αυτόματα κι από το ΤΕΕ. Αν διαγραφείς από το ΤΕΕ στην ουσία χάνεις τα δικαιώματά σου σαν μηχανικός. Οπότε πώς θα δουλέψεις στο ΤΕΙ; Με τι ιδιότητα; Αυτά βέβαια στην περίπτωση που για την ασφάλισή σου ο εργοδότης σου μιλάει κατευθείαν με το ΤΣΜΕΔΕ. Αν εσύ είσαι διαγραμμένη, τότε δεν μπορείς να ασφαλιστείς, οπότε είναι μια πολύ καλή δικλείδα ώστε να κρατηθείς στο ταμείο και να πληρώσεις τις εισφορές σου. Αυτά ήταν, όσα μου είπαν και πραγματικά δεν ξέρω αν ισχύουν ή αν θα ισχύσουν...Αν κάποιος ξέρει περισσότερα από έγκυρη πηγή ή ξέρει ότι υπάρχει κάποιος σχετικός νόμος, παρακαλώ να με διαψεύσει και να μας παραπέμψει εκεί, ως προς το τι ισχύει με τους ωρομίσθιους εκπαιδευτικούς μηχανικούς.

 

Ευχαριστώ!

Edited by vanalex
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω ακριβώς τα ασφαλιστικά, αλλά αυτό που λες, ότι χάνεις την ιδιότητα του μηχανικού, επειδή διαγράφεσαι από το ΤΕΕ και το ΤΣΜΕΔΕ, μου ακούγεται κάπως περίεργα.

Δηλαδή το ότι έχεις  πτυχίο μηχανικού δεν μετράει?

Φεύγεις από το ΤΕΕ και το ΤΣΜΕΔΕ και θεωρείσαι ανεπάγγελτος, η κατί άλλο ας πούμε νταλικέρης, ψιλικατζής, αστροναύτης????

Συνεχίζεις και είσαι ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ οποιασδήποτε ειδικότητας. Τον τίτλο στον δίνει το Πανεπιστήμιο (σχολή) και οχι το ΤΣΜΕΔΕ και το ΤΕΕ.

 

Σε πληροφορώ ότι γνωρίζω αρκετούς μηχανικούς, που είναι στην εκπαίδευση και δεν είναι ασφαλισμένοι στο ΤΣΜΕΔΕ, αλλά στο Δημόσιο.

 

Ετσι νομίζω κατά την ταπεινή μου γνώμη!

Edited by npanagio
Link to comment
Share on other sites

Και γω ξέρω μηχανικούς που δουλεύουν στην εκπαίδευση με ΙΚΑ γιατί δε γράφτηκαν ποτέ στο ΤΕΕ.

Το ΤΣΜΕΔΕ σε ασφαλίζει επειδή έχεις την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος απ' το ΤΕΕ. Αν δεν πάρεις ποτέ

άδεια, δε σημαίνει ότι δε μπορείς να εργαστείς. Αυτό που δε μπορείς να κάνεις είναι ένα ελεύθερο επάγγελμα που να απορρέέι από την ειδικότητά σου. Για παράδειγμα, εγώ, σα χημικός μηχανικός, αν θέλω να κάνω μελέτες που έχουν ως βασική απαίτηση πτυχίο χημικού μηχανικού (άρα και τη σφραγίδα του) θα πρέπει να

προσκομίσω στη ΔΟΥ άδεια ασκήσεως επαγγέλματος για να μου ανοίξει βιβλία ή στον εργοδότη για να μου κάνει πρόσληψη με σύμβαση μηχανικού. Αν όμως θέλω να εργαστώ ως εκπαιδευτικός το πτυχίο μου πιστοποιεί ότι έχω τις γνώσεις να το κάνω, και προσλαμβάνομαι με ΙΚΑ.

Αυτό που δεν ξέρω και με φοβίζει είναι τι  γίνεται με τα ΤΕΙ γιατί δεν ξέρω αντίστοιχη περίπτωση μηχανικού με ΙΚΑ σε ΤΕΙ και θέλω να βεβαιωθώ. Στο ΤΕΕ και στο ΤΣΜΕΔΕ ποτέ δε θα σου πουν ότι μπορείς να εργαστείς κάπου με άλλον ασφαλιστικό φορές γιατί απλά δεν θέλουν να είναι γνωστό...

 

Link to comment
Share on other sites

Και γω ξέρω μηχανικούς που δουλεύουν στην εκπαίδευση με ΙΚΑ γιατί δε γράφτηκαν ποτέ στο ΤΕΕ.

Το ΤΣΜΕΔΕ σε ασφαλίζει επειδή έχεις την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος απ' το ΤΕΕ. Αν δεν πάρεις ποτέ

άδεια, δε σημαίνει ότι δε μπορείς να εργαστείς. Αυτό που δε μπορείς να κάνεις είναι ένα ελεύθερο επάγγελμα που να απορρέέι από την ειδικότητά σου. Για παράδειγμα, εγώ, σα χημικός μηχανικός, αν θέλω να κάνω μελέτες που έχουν ως βασική απαίτηση πτυχίο χημικού μηχανικού (άρα και τη σφραγίδα του) θα πρέπει να

προσκομίσω στη ΔΟΥ άδεια ασκήσεως επαγγέλματος για να μου ανοίξει βιβλία ή στον εργοδότη για να μου κάνει πρόσληψη με σύμβαση μηχανικού. Αν όμως θέλω να εργαστώ ως εκπαιδευτικός το πτυχίο μου πιστοποιεί ότι έχω τις γνώσεις να το κάνω, και προσλαμβάνομαι με ΙΚΑ.

Αυτό που δεν ξέρω και με φοβίζει είναι τι  γίνεται με τα ΤΕΙ γιατί δεν ξέρω αντίστοιχη περίπτωση μηχανικού με ΙΚΑ σε ΤΕΙ και θέλω να βεβαιωθώ. Στο ΤΕΕ και στο ΤΣΜΕΔΕ ποτέ δε θα σου πουν ότι μπορείς να εργαστείς κάπου με άλλον ασφαλιστικό φορές γιατί απλά δεν θέλουν να είναι γνωστό...

Νομίζω ήσουν σαφής, σ' ευχαριστούμε για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Στο Τ.Ε.Ι, Ι.Ε.κ και άλλα συναφή τους είναι αδιάφορο αν ο μηχανικος ειναι εγγεγραμενος στο Τ.Ε.Ε ασε που σε ρωτάνε αν έχεις οφειλές στο ΤΣΜΕδε και αν έχεις δεν εμπλεκονται καθόλου. το έχω βιώσει και μου έβαλα Ι΄.κα επειδη χρωστούσα στο Τσμεδε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.