Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εκτιμήσεις ακινήτων ποιοι μπορούν ;


kampel81

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλός σας βρήκα .

 

Είμαι μηχανολόγος μηχανικός Τ.Ε. (Τ.Ε.Ι.) με δικό μου γραφείο .

 

Θα ήθελα να ρωτήσω για τις εκτιμήσεις ακινήτων εάν έχω το δικαίωμα να την κάνω ;

 

Δέχτηκα ένα τηλέφωνο από έναν ιδιώτη και μαζί με ένα ενεργειακό πιστοποιητικό που θα του βγάλω θέλει και μια εκτίμηση μηχανικού για το ακίνητο του για το δικηγόρο του για να πάει με τον νόμο Κατσέλη .  :confused:

 

Εάν μπορώ να την να την κάνω ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω όσο αναφορά στην έκθεση και ποια η αμοιβή .

 

Ευχαριστώ πολύ .

 

(εάν έχω κάνει κάτι λάθος στο φόρουμ παρακαλώ να με διορθώσετε σχετικά .)  

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το ακίνητο, ο Μηχανικός εκτιμά την εμπορική του αξία...

 

Απ' ότι έχω δει εδώ στην περιοχή μου, οι δικηγόροι βάζουν ένα +30% επιπλέον της αντικειμενικής αξίας, για να δηλώσουν την εμπορική...

Link to comment
Share on other sites

Εκτίμηση κτιρίου μπορεί να κάνει οποιοσδήποτε μηχανικός έχει ως αντικείμενο (και δικαίωμα) την μελέτη ή επίβλεψη της συγκεκριμένης κατηγορίας κτιριακών έργων.

Οι αμοιβές προσδιορίζονται από το αρ. 48 του ΠΔ 515/89 σε 4000λ+0,10α και φυσικά από τον 3919/11 (δηλ. χύμα στο κύμα)

Υπάρχει μια κάστα μηχανικών κ.α. που προσπαθούν με μνημονιακές διατάξεις να δημιουργήσουν ένα κλειστό επάγγελμα "εκτιμητών" για την εξυπηρέτηση των αναγκών του τραπεζικού συστήματος. Οι αμοιβές τους κυμαίνονται από 100 - 300 ευρώ (για να έχεις μια εικόνα) ανάλογα με το μέγεθος του κτιρίου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Αν δεν κάνω λάθος το επάγγελμα έχει ανοίξει τώρα και μπορεί να πιστοποιηθεί κανείς με εξετάσεις. 

Edited by kosmoarch
Link to comment
Share on other sites

Από οτι είχα ψάξει, οι εξετάσεις δεν είναι υποχρεωτικές για να πραγματοποιήσει κάποιος μια εκτίμηση. Αλλά αν σκοπεύει κάποιος να ασχοληθεί με το αντικείμενο σοβαρά ή να συνεργάζεται με κάποια τράπεζα-εταιρεία τότε η πιστοποίηση είναι χρήσιμη.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλημέρα σας,

είμαι νέα πολιτικός μηχανικός και τώρα μου έτυχε μια ευκαιρία να  ασχοληθώ με εκτιμήσεις. Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον που ξέρει..αν υπάρχει γενικώς δουλειά πάνω σ αυτό τ κομμάτι τώρα και αν αξίζει να ασχοληθώ με αυτό και ποια είναι η διαδικασία λίγο πολύ..ή να ψαχτώ να βρω δουλειά σε κάτι άλλο όπως μελετητικά γραφεία κλπ. (Παρόλο που εκεί επίσης ξέρω ότι έχει πέσει η δουλειά και ήδη εδώ και ένα χρόνο ψάχνω κ δεν βρίσκω)

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει πολλή και θα υπάρξει περισσότερη δουλειά σ' αυτό τον τομέα

όταν ανοίξουν οι πλειστηριασμοί

σε συνεργασία με δικηγορικά γραφεία θα υπάρξει μεγάλη ανάγκη στα θύματα (?) του υπερδανεισμού από τις τράπεζες να έχουν κάποια τεκμηριωμένη αντιπρόταση σε σχέση με τις τιμές που θα εμφανίζουν οι τράπεζες (μέσω των καθοδηγούμενων εκτιμητών τους)

το πρόβλημα είναι αν θα πληρώνονται επαρκώς αυτές οι δουλειές -όπως όλες- δεδομένης επιπροσθέτως της ως άνω περιγραφόμενης "πελατείας"

σίγουρα ως πάρεργο μπορεί να σταθεί αλλά ως μέσο βιοπορισμού δύσκολα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλημέρα σας,

 

είμαι νέα πολιτικός μηχανικός και τώρα μου έτυχε μια ευκαιρία να  ασχοληθώ με εκτιμήσεις. Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον που ξέρει..αν υπάρχει γενικώς δουλειά πάνω σ αυτό τ κομμάτι τώρα και αν αξίζει να ασχοληθώ με αυτό και ποια είναι η διαδικασία λίγο πολύ..ή να ψαχτώ να βρω δουλειά σε κάτι άλλο όπως μελετητικά γραφεία κλπ. (Παρόλο που εκεί επίσης ξέρω ότι έχει πέσει η δουλειά και ήδη εδώ και ένα χρόνο ψάχνω κ δεν βρίσκω)

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Ξεκίνα, κι αν αποδειχθεί ότι έχεις τα ΄κότσια' το συνεχίζεις, διαφορετικά στα μελετητικά γραφεία όταν και όσο έχουν δουλειες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.