Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

επικρατουσα χρηση υπογειου


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους συναδέρφους.

Εχω μια περίπτωση τακτοποίησης δυόροφης οικοδομής όπου σύμφωνα με την άδεια το ισόγειο είναι δηλωμένο κατάστημα και ο όροφος γραφεία.

Για το ισόγειο έχουν γίνει η η/μ μελέτες που χρειάζονται λόγω του οτι δεν είναι κατοικία.

Το υπόγειο το οποίο είναι αποθήκη πως πρέπει να δηλωθεί η επικρατούσα χρήση?

Θέτω το ερώτημα διότι αν δηλωθεί και αυτό υπηρεσίες χρειάζεται και αυτό η/μ που σημαίνει κόστος για τον ιδιοκτητη.

Από την 'αλλη αν δηλωθεί κατοικία δε χρειάζεται η/μ και βγαίνει σημαντικά μικρότερο το πρόστιμο.

Εσείς πως θα το αντιμετωπίζατε?ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Link to comment
Share on other sites

στην ΟΑ

εχεις υπογεια αποθηκη

εχεις καταστημα στο ισογειο

και διαμερισμα στον οροφο.

Αυτο το υπογειο ειναι ανεξαρτητο  ή ειναι αποθηκη-  παρακολουθημα του καταστηματος ή δεν ειναι μεσα στην ΟΑ?????

Υπαρχει συμβολαιο συστασης  ΟΙ...και τι περιγραφει???

Ποιοι  ειναι οι ιδιοκτητες?

Τελικα,

ποιά ειναι η αυθαιρετη -τυχον-   "διαφορετικη χρηση" σε σχεση με την άδεια...απο πότε αρχισε και πώς αποδεικνυεται???

 

και

......με ποιον νομο θα τακτοποιησεις???

 

.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.Ο υπόγειος χώρος υπάρχει κανονικά μέσα στην άδεια χαρακτηρισμένος ως αποθήκη τόσο στην άδεια όσο και στα συμβόλαια και στην πραγματικοτητα!!Τακτοποιω με 4014 και αυτό που με απασχολεί είναι στον υπολογισμό προστίμου σαν επικρατόυσα χρήση το υπογειο να το βάλω ως κατοικία η υπηρεσίες.ο μειωτικος συντελεστής μπαίνει και στις δυο περιπτώσεις απλά αν το δηλώσω σαν υπηρεσίες βγαίνει ακριβότερο το πρόστιμο και θέλει και τεχνική έκθεση Η/μ.

Link to comment
Share on other sites

ναι, αλλά σε ποιον ανηκει??

Ειναι αυτοτελης οριζοντια ιδιοκτησία με χιλιοστα στο οικοπεδο???

ή μηπως ανηκει σαν παρακολουθημα στο μαγαζι??

Εχει δικη του εισοδο ή  είναι με εσωτερικη σκαλα?

Και πώς χρησιμοποιειται... πώς  δηλωνεται και απο ποιον στο Ε1, Ε2, Ε9...ΔΕΗ...

 Οφείλει  να  σου αποδειξει την χρηση  ο ιδιοκτητης,  ο οποίος  σού δηλώνει  οτι εχει απο....τόοοτε

και εσυ  "στηριζεις" αυτη την δηλωση...

Το μονο που μπορεις να του πεις ειναι

αν ηταν κατοικια  θα πληρωνες...τοσα

αν ηταν αποθηκη...τόσα

αν ηταν  καταστημα...τοσα...

 

δλδ εννοεις οτι  ήδη  υπεβαλες δηλωση αυθαιρετου με τον 4014...

αλλα δεν εβαλες την "χρηση"???

 

και θα την βαλεις εκ των υστερων???

 

Γινεται αυτο???

Link to comment
Share on other sites

Ο υπόγειος χώρος υπάρχει κανονικά μέσα στην άδεια χαρακτηρισμένος ως αποθήκη τόσο στην άδεια όσο και στα συμβόλαια και στην πραγματικοτητα!!

Εφόσον υπάρχει στην άδεια ως αποθήκη και στην πραγματικότητα ως αποθήκη, τι ακριβώς τακτοποιείς?

 

 

Παρακαλώ να ξαναδηλώσετε την ειδικότητα στο προφίλ σας λόγω  διαγραφής μετά  από  αναβάθμιση της πλατφόρμας του φόρουμ. Ευχαριστώ

Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Τακτοποιω υπερβαση δομησης υπογειου

.Εχει γινει συσταση οριζοντιου ιδιοκτησιας οποτε θεωρειται αυτοτελης ιδιοκτησια.

Στο προστιμο το εχω δηλωσει ως υπηρεσιες ειμαι σε ενδιαμεση υποβολη και βλεπω οτι μου ζηταει η/μ.

Γι αυτο ρωταω την αποψη σας συναδερφοι αν το δηλωσω ως κατοικια στην επικρατουσα χρηση υπαρχει προβλημα.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Μα τι χρήση θελεις να τακτοποιήσεις για το υπόγειο? Αποθήκη ή κύτριος χώρος? Παραμένει αποθήκη και απλώς ξεμπαζώθηκε? Τι.???

Link to comment
Share on other sites

Εχει γίνει υπέρβαση δόμησης και αυτό που ρωτάω είναι στο πρόστιμο εκεί που ζητάει επικρατούσα χρήση ως τι δηλώνετε;κατοικία υπηρεσίες;;απλά επειδή το ισόγειο είναι δηλωμενο ως κατάστημα μήπως χρειάζεται και το υπόγειο να δηλωθεί ως κατάστημα??αυτο ρωτάω.

 

Παρακαλώ να ξαναδηλώσετε την ειδικότητα στο προφίλ σας λόγω  διαγραφής μετά  από  αναβάθμιση της πλατφόρμας του φόρουμ. Ευχαριστώ

Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Μα το υπόγειο τι χρήση έχει ΣΗΜΕΡΑ άνθρωπε μου;

 

Παρακαλώ να ξαναδηλώσετε την ειδικότητα στο προφίλ σας λόγω  διαγραφής μετά  από  αναβάθμιση της πλατφόρμας του φόρουμ. Ευχαριστώ

Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Ο υπόγειος χώρος υπάρχει κανονικά μέσα στην άδεια χαρακτηρισμένος ως αποθήκη τόσο στην άδεια όσο και στα συμβόλαια και στην πραγματικοτητα!!

Ας ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου, που είναι η υπέρβαση δόμησης αν ισχύουν τα παραπάνω? Τι τακτοποιείς με τον 4014?

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.