Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Να κοψω τις αναμονες σε παλαιο κτισμα?


 
statik

Recommended Posts

Γεια χαρα

Εχω κατι αναμονες στην ταρατσα εποχης '70 , stahl37 συμφωνα με την μελετη (λειες ραβδοι). Προβλεψη οροφου ΔΕΝ υπαρχει.

(μιλαμε για κτισμα με ισογειο +1 οροφο)

Λεω να τις κοψω και θελω τις αποψεις σας.

Και πες οτι ειχε προβλεψει και κανεις ενισχυση με μανδυα. Και τοτε παλι θα ειχε κανενα νοημα? Σε καθε υπ/μα υπαρχουν απο 4 λυγισμενα σιδερα.

Edited by statik
Link to comment
Share on other sites

Έχει συζητηθεί πάλι το θέμα .Αν τις κόψεις τελικά, κάνε πολύ καλή προστασία από την διάβρωση στην επιφάνεια. (Το αυτό ίσχυε φυσικά και πριν κοπούν...:))

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι άσχετος με αυτά αλλά δεν μπορώ θα ρωτήσω. Πόσο κακό μπορεί να έχει γίνει στις εγκαταστάσεις Φ/Β που τα κόβουν κάποιοι γιατί δεν θέλουν να κάνουν μια υπερύψωση 30 πόντων? Πρόσφατα μίλαγα με ένα συνεργείο και μου λέγανε πως δεν τα λυγίζουμε(ούτε αυτό ξέρω αν είναι κακό) τα κόβουμε για πιο ωραίο αισθητικό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο επιβλέπων τα άφησε να προεξέχουν χωρίς σκυρόδεμα, δεν χρειάζονται. Μπορούν να κοπούν.

 

Το αν χρειαζόντουσαν, κι απλώς δεν σκυροδετήθηκαν προεξοχές, είναι μία υπόθεση που δεν έχει νόημα να την συζητάμε.

 

Πάντως, στην πλειονότητα των περιπτώσεων, είναι άχρηστα. Πολύ περισσότερο αν μιλάμε για παλιά οικοδομή (δεν μελετήθηκαν οι κεφαλές να παίρνουν σοβαρή ροπή) ή αν μιλάμε για οικοδομές με επάρκεια τοιχωμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Ok, μαλλον πανε για κοψημο

Αλλα να ρωτησω για αυτους που υποστηριζουν να μην κοπουν , ποιος ο λογος ή χρησιμότητα.

Πες οτι βαζεις αλλον οροφο πανω, τοτε:

1)Κατα πασα πιθανοτητα Διασταση νεου υποστηλωματος μεγαλυτερη του υπαρχοντος.

2)Οπλισμους νεου περισοτερος απο τον υπαρχοντα, που θα αγκυρωθουν.

3) Ο νεος οπλισμος ειναι αλλο υλικο - αντοχες απο τον παλαιο, μπορει να υπαρξη καποια συναφεια μεταξυτους?

 

Αρα ποιος ο λογος?

(Ειμαι ετοιμος για κοψιμο....περιμενω)

Link to comment
Share on other sites

Οι λόγοι που οδηγούν στην διατήρηση των αναμονών σε οικοδομή που σχεδιάζεται σήμερα, δεν υπήρχαν το 70, οπότε κόψ' τες να πάνε στο καλό. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.