Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αλλαγή Χρήσης από Κατοικία σε Φροντιστήριο


Recommended Posts

καλα ναι δε θεωρησα οτι δεν ησουν επιφυλακτικος

η παρεκκλισεις εξαρτωνται καθαρα απο τον σταθμο πυροσβεσης

και οχι απο το γραφειο πυροπροστρασιας...

 

αν ο σταθμος παρει ευθηνη τοτε ολα οκ αλλα ειναι ασχετο με το αν το δηλωσει αυθαιρετο η οχι

 

+1 για τον πινακα παντως

 

να δω αμα φτασεις 666 θα πεσει παλυ ξεματιασμα :mrgreen:

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ συνάδελφοι για τον μπούσουλα που μου υποδείξατε έτσι ώστε να μπορέσω να κινηθώ....

 

Όπως και να έχει όμως, υποψιάζομαι ότι τους συμφέρει αυτούς οικονομικά να ενταχθούν στον νέο νόμο και να πληρώσουν πρόστιμο + τις αμοιβές των μηχανικών, από το να βγει νέα άδεια.

 

....Η οποία άδεια θα θέλει όλες τις μελέτες από την αρχή και μιλάμε για μια πολύ μεγάλη πολυκατοικία, που ανηγέρθη με 4 ο.α. από το 1960 μέχρι το 1989, σε φάσεις, οπότε θέλει αποτύπωση κανονικά όλων των χώρων, και άντε να κάνεις αποτύπωση σε πράγματα που μπορεί να έχουν αλλάξει από τότε από την άδεια, και πρακτικά είναι άσχετα με τη δουλειά που θέλουν στο τέλος να κάνει το φροντιστήριο... και άντε και να περάσουν οι μελέτες, και αν θέλει και ενισχύσεις ο φορέας, υποχρεωτικά πρέπει να πραγματοποιηθούν μιας και θα περάσει ο ελεγκτής δόμησης κλπ κλπ...και όλα αυτά επειδή ξεκινήσαμε από την αρχή για ένα πιστοποιητικό πυροπροστασίας!!! ...Μανίκι....

 

Να είστε καλά!

Edited by nikoscivil
Link to comment
Share on other sites

άμα είναι του 60

η δουλεία σου θα γίνει όπως ήδη προανέφερα

Ξεκίνα απο τηνπυρ/κή

Προσωπικά είχα επέκταση καταστήματος προ του 89 (πυρ/κή)

Έκανα ένταξη του αυθ τμήματος στον 4014

Τυπικά η Υ.ΔΟΜ σύμφωνα με την εγκ 1/12 μου ζήτησε και Πυρ Μελ

Πήγα απ' ευθείας το πιστοποιητικό πυρ/κής

(αφού μελέτη δεν ήμουν υποχρεωμένος να υποβάλω στην Υ.ΔΟΜ ως προ του 89 )

που το είχα πάρει ήδη με την διάταξη Π.Δ 3 κτίσμα (δηλ υφιστάμενο)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι όροφοι του κτιρίου που ενδιαφέρουν το φροντιστήριο, κατασκευάστηκαν με την άδεια του '89....

 

Οπότε σίγουρα θα μου ζητήσουν Μελέτη Πυροπροστασίας στην Πυροσβεστική.....

 

Φαντάζομαι στην περίπτωση οικοδομικής αδείας θέλουν όλες τις μελέτες από την αρχή....και αποτυπώσεις σε όλους τους χώρους και ας μην έχουν σχέση με την επιχείρηση....

 

Χώρια που απ' ό,τι βλέπω δεν θα περάσει ο έλεγχος υπάρχοντος, και ως προς τις πλάκες....και άντε να πείσεις τον ιδιοκτήτη να κάνει υποχρεωτικά ενισχύσεις (σίγουρα στις πλάκες) γιατί πρέπει να τις δει ο Ελεγκτής Δόμησης που θα έρθει.....Τρελή μανούρα....

 

Απ' αλλού ξεκινάς....και αλλού καταλήγεις....

 

Γι' αυτό σας λέω...με μια δήλωση αυθαίρετης χρήσης η διαδικασία γίνεται αρκετά πιο εύκολη και αποτελεσματική....

 

Άσχετα αν αυστηρά επιστημονικά....δεν είναι τεκμηριωμένη....

 

Ερώτημα (κι άλλο): Στην περίπτωση της ένταξης αυθαίρετης αλλαγής χρήσης στο νόμο, οι κτιριοδομικές απαιτήσεις πρέπει να εκπληρώνονται? Δηλαδή, οι διατάξεις περί σκαλοπατιών, τα ελάχιστα πλάτη κλπ... θα τα βρω μπροστά μου στις μελέτες της Πυροπροστασίας, ή τις κάνουμε γαργάρα....και πληρώνουμε το πρόστιμο?

 

Είναι από τα απαιτούμενα δηλαδή που θα εξετάσει η Πυροσβεστική?

Edited by nikoscivil
Link to comment
Share on other sites

Ερώτημα (κι άλλο): Στην περίπτωση της ένταξης αυθαίρετης αλλαγής χρήσης στο νόμο, οι κτιριοδομικές απαιτήσεις πρέπει να εκπληρώνονται? Δηλαδή, οι διατάξεις περί σκαλοπατιών, τα ελάχιστα πλάτη κλπ... θα τα βρω μπροστά μου στις μελέτες της Πυροπροστασίας, ή τις κάνουμε γαργάρα....και πληρώνουμε το πρόστιμο?

 

Είναι από τα απαιτούμενα δηλαδή που θα εξετάσει η Πυροσβεστική?

 

ισως και η δευτεροβαθμια.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.