Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πελάτης που έχασε την προθεσμία δόσεων. Το γίνεται τώρα;


Julius Caesar

Recommended Posts

Πελάτης μου πήγε να πληρώσει σήμερα (10/7) δόση για 3843 και του είπε η τράπεζα ότι ο κωδικός δεν ισχύει πλέον.

Φυσικά θα είναι διότι έληξε η προθεσμία πληρωμής δόσεων του 3843.

Τι γίνεται τώρα; Τι θα κάνει;

Η ειρωνεία είναι ότι επιμένει ότι πλήρωνε κανονικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω, ότι θα μπορέσει να ενταχθεί στον νέο νόμο για τα αυθαίρετα ( αν ισχύσει ότι ίσχυε με τον Ν. 4014/11 για παρόμοιες περιπτώσεις)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ο πελάτης πίστευε (ή πιστεύει ότι έτσι του είπα εγώ) ότι ισχύουν 10 τριμηνιαίες δόσεις από την πρώτη που έδωσε και όχι από τις 28-4-2010 (έναρξη ισχύος του νόμου).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ένας δικός μου πελάτης, ξέχασε την τελευταία δόση! Τώρα όταν του πω για ένταξη στον 4178 (και την αμοιβή μου) προβλέπω κλαυσίγελο...  Υποθέτω ότι οι πληρωμές που έχει κάνει προσμετράν, αλλά επειδή  δεν έχει ανοίξει ακόμα το σύστημα υποβολής αρχείων, είμαστε βέβαιοι γι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμψηφίζονται...Όμως εκτός από την αμοιβή σου θα πρέπει να υπολογίσει και το παράβολο του 4178 το οποίο πρέπει να πληρώσει..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το παράβολο του 3843 συμψηφίζεται.

 

κοιτώντας την απόδειξη πληρωμής της εφορίας παρατήρησα ότι δεν έχει κάποιο χαρακτηριστικό αριθμό που να παραπέμπει στη συγκεκριμένη δήλωση τακτοποίησης του 3843 (πχ μετατροπή υπογείου αποθήκης σε κατοικία)

 

αν δηλαδή κάποιος ιδιοκτήτης έχει πληρώσει 2 φακέλους 3843 οι αποδείξεις πληρωμής (παραβόλου πάντα) είναι οι ίδιες.

Link to comment
Share on other sites

Το παράβολο του 3843 ναι, συμψηφίζεται στα πρόστιμα του 4178.

Η δήλωση όμως του 4178 απαιτεί τη πληρωμή του παραβόλου του 4178 για να προχωρήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Υπάρχει κάτι νεότερο για το θέμα ? 

 

Όποιος δεν πλήρωσε στην ώρα του πηγαίνει στον 4178 και πληρώνει παράβολο 4178 και αμοιβή μηχανικού ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.