Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλίες θερμότητας ΖΝΧ και ΚΕΝΑΚ


zio7

Recommended Posts

Αν η ερώτηση έγινε πρόσφατα τότε στην απάντηση υπάρχει ένα φάουλ. Ο Ν.3661/08 μας έχει αφήσει χρόνους και ισχύει ο Ν4122

Η σωστή απάντηση θα ήταν:

Νόμος Ν4122

Νέα κτίρια
1. Τα νέα κτίρια ή κτιριακές μονάδες πρέπει να πληρούν τις ελάχιστες απαιτήσεις ενεργειακής απόδοσης που ορίζονται στον ΚΕΝΑΚ.

 

2. Κατά το στάδιο της έκδοσης άδειας δόμησης νέων κτιρίων ή κτιριακών μονάδων, εκπονείται και υποβάλλεται στην αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης μελέτη η οποία
συνοδεύει τη ΜΕΑ και περιλαμβάνει την τεχνική, περιβαλλοντική και οικονομική σκοπιμότητα εγκατάστασης, τουλάχιστον ενός εναλλακτικού συστήματος παροχής
ενέργειας, όπως αποκεντρωμένα συστήματα παροχής ενέργειας που βασίζονται σε ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, συμπαραγωγή ηλεκτρισμού και θερμότητας,
συστήματα θέρμανσης ή ψύξης σε κλίμακα περιοχής ή οικοδομικού τετραγώνου, καθώς και αντλίες θερμότητας που πληρούν τις ελάχιστες απαιτήσεις οικολογικής
σήμανσης, που θεσπίστηκαν με την απόφαση 2007/742/ΕΚ της Ευρωπαϊκής Επιτροπής της 9ης Νοεμβρίου 2007,όπως ισχύει.

 

3. Η παραπάνω μελέτη δεν υποβάλλεται, εφόσον κάποιο από τα παραπάνω συστήματα περιλαμβάνεται στη ΜΕΑ.

 

4. Στα νέα κτίρια ή κτιριακές μονάδες, είναι υποχρεωτική η κάλυψη μέρους των αναγκών σε ΖΝΧ από ηλιοθερμικά συστήματα. Το ελάχιστο ποσοστό του ηλιακού

μεριδίου σε ετήσια βάση καθορίζεται σε εξήντα τοις εκατό (60%). Το ελάχιστο ποσοστό δύναται να αναπροσαρμόζεται με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος,

Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής. Αδυναμία εφαρμογής του ανωτέρω ποσοστού απαιτεί επαρκή τεχνική τεκμηρίωση σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία και τις

επικρατούσες συνθήκες. Η υποχρέωση αυτή δεν ισχύει:
α) για τις εξαιρέσεις που αναφέρονται στην παρά−
γραφο 7 του άρθρου 4,
β) όταν οι ανάγκες σε ΖΝΧ καλύπτονται από άλλα συστήματα παροχής ενέργειας που βασίζονται σε ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, συμπαραγωγή ηλεκτρισμού
και θερμότητας, συστήματα τηλεθέρμανσης σε κλίμακα περιοχής ή οικοδομικού τετραγώνου, καθώς και αντλίες θερμότητας, σύμφωνα με τα οριζόμενα στην παράγραφο 2,
....

>>

 

 

Επειδή έχει γίνει πολύ συζήτηση για το θέμα, αυτό που θυμάμαι είναι:

 

Δεν χρειάζεται να έχει eco label η αντλία. Αρκεί να πληροί τις ελάχιστες απαιτήσεις του eco label (απόφαση 2007/742/ΕΚ της Ευρωπαϊκής Επιτροπής της 9ης Νοεμβρίου 2007).

Ποιες είναι αυτές οι αντλίες;

Αναφέρονται στο Υπουργείο:   http://exoikonomisi.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=700&sni[1043]=2463&language=el-GR

 

Χρησιμοποιούνται μαζί με σύστημα θέρμανσης. Δηλαδή έχεις το ενδοδαπέδιο, έχεις και το ΖΝΧ.

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση μου ήρθε σήμερα, γιατί θέλω να έχω Ζ.Ν.Χ. από αντλία θερμότητας, αλλά όχι και σύστημα θέρμανσης ή ψύξης, μάλιστα όταν μίλησα στο τηλέφωνο τους παρέπεμψα στη νομοθεσία όπως μου την περιγράφεις και η απάντηση ήταν αυτή!!!

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι αν εγώ παίρνω από το υπουργείο αυτή την απάντηση, ο ελεγκτής Δόμησης θα ξέρει αν επιτρέπεται να βάλω αντλία θερμότητας μόνο για Ζ.Ν.Χ.; αμφιβάλλω.. 

Link to comment
Share on other sites

 

Επειδή έχει γίνει πολύ συζήτηση για το θέμα, αυτό που θυμάμαι είναι:

 

Δεν χρειάζεται να έχει eco label η αντλία. Αρκεί να πληροί τις ελάχιστες απαιτήσεις του eco label (απόφαση 2007/742/ΕΚ της Ευρωπαϊκής Επιτροπής της 9ης Νοεμβρίου 2007).

Ποιες είναι αυτές οι αντλίες;

Αναφέρονται στο Υπουργείο:   http://exoikonomisi....&language=el-GR

 

Χρησιμοποιούνται μαζί με σύστημα θέρμανσης. Δηλαδή έχεις το ενδοδαπέδιο, έχεις και το ΖΝΧ.

 

Αυτό είναι σίγουρο? Γιατί οι Α.Θ. με πιστοποιητικό eco label είναι ελάχιστες

Link to comment
Share on other sites

Η λίστα περιέχει τις αντλίες που γίνονται δεκτές στο εξοικονομώ.

Δες τη συνημμένη απόφαση και τι λέει για τις απαιτήσεις της Απόφασης.

 

Είναι λίγο αίσχος που εξομοιώνουν το eco label με μια υπεύθυνη δήλωση αλλά.... στον τόπο τούτο ζούμε.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οπότε εγώ στην ενεργειακή μελέτη αν επιλέξω μια Α.Θ. από τη λίστα, επισυνάπτοντας την απάντηση από το ΥΠΕΚΑ για τη σήμανση eco label και την απόφαση για τις Α.Θ. του εξοικονομώ, μπορώ να τη χρησιμοποιήσω για θέρμανση και ΖΝΧ χωρίς την υποχρεωτική εγκατάσταση ηλιακών συλλεκτών

Link to comment
Share on other sites

Σε ενεργειακή μελέτη με αντλία που έχει πιστοποίηση eco label βγήκε άνετα το Β και χωρίς ηλιακούς. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου

Link to comment
Share on other sites

Λογικό, αλλά αν όμως κάποιος θέλει να χρησιμοποιήσει α.θ. μόνο για παραγωγή ΖΝΧ, και όχι και για θέρμανση/ψύξη, και χωρίς χρήση ηλιακών ή <<εναλλακτικού συστήματος παροχής ενέργειας, όπως αποκεντρωμένα συστήματα παροχής ενέργειας που βασίζονται σε ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, συμπαραγωγή ηλεκτρισμού και θερμότητας, συστήματα θέρμανσης ή ψύξης σε κλίμακα περιοχής ή οικοδομικού τετραγώνου>>, τότε γίνεται δεκτό τελικά ή όχι;

Η απάντηση μου ήρθε σήμερα, γιατί θέλω να έχω Ζ.Ν.Χ. από αντλία θερμότητας, αλλά όχι και σύστημα θέρμανσης ή ψύξης, μάλιστα όταν μίλησα στο τηλέφωνο τους παρέπεμψα στη νομοθεσία όπως μου την περιγράφεις και η απάντηση ήταν αυτή!!!

 

Επιπλέον, δεν καταλαβαίνω από που προκύπτει η δυνατότητα κάλυψης και αναγκών ΖΝΧ για τις ηλεκτροκίνητες, αεριοκίνητες ή λειτουργούσες με απορρόφηση αντλίες θερμότητας, που λέει το υπουργείο:

<<Όμως σύμφωνα με την απόφαση η κατηγορία προϊόντων «ηλεκτροκίνητες, αεριοκίνητες ή λειτουργούσες με απορρόφηση αντλίες θερμότητας» δεν καλύπτει τις αντλίες θερμότητας που δύνανται μόνο να παρέχουν θερμό νερό χρήσης.

Συνεπώς μπορείτε να αντί για τους ηλιακούς συλλέκτες να χρησιμοποιήσετε αντλία θερμότητας με eco label (κεντρική ή ανά διαμέρισμα), η οποία εκτός από ΖΝΧ θα πρέπει να χρησιμοποιείται και για ψύξη/θέρμανση των χώρων.»>>.

Αφού στο άρθρο 1 της απόφασης 2007/742/ ΕΚ της Ευρωπαϊκής Επιτροπής της 9ης Νοεμβρίου 2007, γράφει ότι:

<<Η κατηγορία προϊόντων « ηλεκτροκίνητες,αεριοκίνητες ή λειτουργούσες με απορρόφηση αντλίες θερμότητας» περιλαμβάνει τις αντλίες θερμότητας οι οποίες είναι ικανές να συλλέγουν ενέργεια από τον ατμοσφαιρικό αέρα, το έδαφος ή το νερό και να την αξιοποιούν για τη θέρμανση χώρων, ή για ψύξη χώρων με την αντίστροφη διαδικασία>>.

Δεν λέει τίποτα για ΖΝΧ αυτή η απόφαση.

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η απάντηση που μου ήρθε από το υπουργείο είναι άκυρη. Αν λοιπόν δεν μπορώ να βάλω ηλιακό τότε τι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.