Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κάτοψη σύμφωνα με πράξη συστάσεως ιδιοκτησιών


Χαρης Καλιφε

Recommended Posts

Συνάδελφε, νομίζω ότι επιτρέπεται να υπάγουμε χωρίς άδεια αφού έχει χαθεί ο φάκελλος  της ΟΑ και ας είναι κτίριο κατασκευασμένο με ΟΑ .... το έχω ρωτήσει αυτό σε προηγούμενη δουλειά.... Σίγουρα μπορώ ανασύσταση αλλά είναι μεγάλο κτίριο και δεν θέλω να μπλέξω. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω πως θα κάνω δύο δηλώσεις (Κατ 1 2x250) σε ένα λειτουργικά συνενωμένο διαμέρισμα (που κατά σύσταση είναι 2 οριζόντιες). Πως θα την κάνω την κάτοψη? Θα απεικονίζω στην κάτοψη το κάθε τμήμα του διαμερίσματος  που υπάγει η κάθε δήλωση? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

3 ώρες πριν, civil76 said:

Συνάδελφε, νομίζω ότι επιτρέπεται να υπάγουμε χωρίς άδεια αφού έχει χαθεί ο φάκελλος  της ΟΑ και ας είναι κτίριο κατασκευασμένο με ΟΑ .... το έχω ρωτήσει αυτό σε προηγούμενη δουλειά.... Σίγουρα μπορώ ανασύσταση αλλά είναι μεγάλο κτίριο και δεν θέλω να μπλέξω. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω πως θα κάνω δύο δηλώσεις (Κατ 1 2x250) σε ένα λειτουργικά συνενωμένο διαμέρισμα (που κατά σύσταση είναι 2 οριζόντιες). Πως θα την κάνω την κάτοψη? Θα απεικονίζω στην κάτοψη το κάθε τμήμα του διαμερίσματος  που υπάγει η κάθε δήλωση? Ευχαριστώ!

"..........νομίζω ότι επιτρέπεται να υπάγουμε χωρίς άδεια αφού έχει χαθεί ο φάκελλος  της ΟΑ και ας είναι κτίριο κατασκευασμένο με ΟΑ..............."

Νομίζεις, δεν είσαι βέβαιος. Αν ήμουν στην θέση σου θα προτιμούσα να το δω κάπου γραμμένο (ΥΑ, Νόμος, εγκύκλιος). Σε κάθε περίπτωση η ευθύνη είναι του μηχανικού δηλαδή δική σου....! Απλά αναλογίσου σε ενδεχόμενο δειγματοληπτικό έλεγχο τη θέση σου και πως θα στηρίξεις την απόφασή σου για την μη εμφάνιση της άδειας........

Αλήθεια σκέφτηκες την περίπτωση να θέλει ο ιδιοκτήτης των 2 οριζόντιων ιδιοκτησιών να τις μεταβιβάσει? Θα προσκομίσει στην συμβολαιογράφο τους τίτλους κτήσης (δηλ. τη σύσταση) όπου προφανώς θα γίνεται αναφορά στην οικοδομική άδεια και επίσης θα της προσκομίσει -λογικό- και την τακτοποίησή σου που θα γράφει άνευ αδείας....  Ο/Η συμβολαιογράφος πως θα το χειριστεί???    Καλό είναι όταν κάνουμε τακτοποίηση να σκεφτόμαστε μακροπρόθεσμα.........

Σε ότι αφορά το σχέδιο της κάτοψης θα είναι 1  (όπου θα δείχνεις την υφιστάμενη κατάσταση) και θα το αναρτήσεις και στην 1 και στην άλλη δήλωση. Ασφαλώς θα κάνεις και αντίστοιχες τεχνικές εκθέσεις που όπως το σκέφτομαι θα είναι ίδιες... Αλλά σου επαναλαμβάνω ότι ούτε η διαμερισμάτωση-συνένωση τεκμαίρεται αφού δεν έχεις σχέδια αδείας για να κρίνεις. Μπορεί στη σύσταση να φαίνονται 2, αλλά στην άδεια μπορεί  να φαίνονται όπως είναι στην πραγματικότητα δηλαδή 1 ενιαίο διαμέρισμα.....

Καλή επιτυχία!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, civil76 said:

Συνάδελφε, νομίζω ότι επιτρέπεται να υπάγουμε χωρίς άδεια αφού έχει χαθεί ο φάκελλος  της ΟΑ και ας είναι κτίριο κατασκευασμένο με ΟΑ .... το έχω ρωτήσει αυτό σε προηγούμενη δουλειά.... Σίγουρα μπορώ ανασύσταση αλλά είναι μεγάλο κτίριο και δεν θέλω να μπλέξω. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω πως θα κάνω δύο δηλώσεις (Κατ 1 2x250) σε ένα λειτουργικά συνενωμένο διαμέρισμα (που κατά σύσταση είναι 2 οριζόντιες). Πως θα την κάνω την κάτοψη? Θα απεικονίζω στην κάτοψη το κάθε τμήμα του διαμερίσματος  που υπάγει η κάθε δήλωση? Ευχαριστώ!

Όσα σου έγραψε ο συνάδελφος steve aris είναι σωστά,αν θέλεις να τον ακούσεις βέβαια...Δεν υπάρχει καμία οδηγία πουθενά,εξ όσων έχω διαβάσει και γνωρίζω,που να λέει ότι συμπληρώνουμε Ο.Α.=ΟΧΙ επειδή βρήκαμε μόνο το στέλεχος και μάλιστα όταν η ΥΔΟΜ μας βεβαιώνει ότι έχει απολεσθεί ο φάκελος της Ο.Α. (άρα υπάρχει Ο.Α. για το κτίριο!).Η οδηγία του νόμου όταν συμβαίνει αυτό είναι η παρ.γγ) της 99στ. (Κάντε ανασύσταση). Ναι,η ανασύσταση ακούγεται μπελάς,σύμφωνοι,αλλά σκέψου ότι όλοι οι συνιδιοκτήτες της οικοδομής έχουν το ίδιο πρόβλημα αυτήν την στιγμή και θα μπορούσαν να το καταλάβουν και φυσικά να συμμετέχουν.Εξάλλου,σε ενδεχόμενη δική τους ρύθμιση κάποιος άλλος συνάδελφος θα το αντιμετωπίσει διαφορετικά...Καταλαβαίνω ότι θέλεις να δηλώσεις μια συνένωση και να ξεμπερδεύεις,αλλά,επανέρχομαι κι εγώ σε αυτό,ποια ήταν τα σχέδια της Ο.Α. με τα οποία συγκρίνεις τα αυθαίρετα σου?

Είναι σαν να λες,βρήκα δυο κατόψεις σύστασης,λέω μόνος μου ότι ο εργολάβος πούλησε δυο ξεχωριστές οριζόντιες(αυτές)(δεν έχω δει ποτέ πώς ήταν στην άδεια),λέω μόνος μου ότι ο πελάτης μου τις συνένωσε,λέω μόνος μου ότι δεν υπάρχει ο.α. και συνεχίζω...θα ήμουν πολύ επιφυλακτική και χωρίς καμία μελλοντική κατοχύρωση...

Με όλο το σεβασμό στο πρόβλημα σου και πάντα με συναδελφική αλληλεγγύη...

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι συμφωνώ μαζί σας και έχετε δίκιο, όμως ας είμαστε ρεαλιστές, η ανασύσταση καθόλου εύκολη υπόθεση δεν είναι. Δεν ξέρω σε ποιες περιοχές εργάζεστε εσείς αλλά σε όσες ΥΔΟΜ το έχω συζητήσει εγώ σου ζητάνε τα χίλια μύρια για να σε αποθαρρύνουν. Άσε που μερικές δεν δέχονται να γίνει μερική ανασύσταση και σου ζητάνε στοιχεία για ολόκληρη οικοδομή! (Δε σχολιάζω το γεγονός ότι είναι δική τους υπαιτιότητα η απώλεια της ΟΑ αλλά ταλαιπωρούν εσένα και τον ιδιοκτήτη). Όταν λοιπόν μιλάμε για ένα διαμέρισμα του 70 θεωρώ εντελώς άδικο να μπεί ο ιδιοκτήτης στην ταλαιπωρία και τα έξοδα μιας ανασύστασης επειδή η ΥΔΟΜ έχασε την άδειά του τη στιγμή που κάποιος άλλος ιδιοκτήτης που δεν έβγαλε ποτέ άδεια θα τη γλιτώσει με ένα 250άρι. Η δυνατότητα υπαγωγής κτιρίου με χαμένη άδεια στην κατηγορία 1 πράγματι δεν αναφέρεται ρητά στο νόμο, ωστόσο ούτε απαγορεύεται ρητά, προτείνεται συχνά όμως από τις υπηρεσίες, αναφέρεται στις ερωταπαντήσεις του ΤΕΕ και κυρίως υπαγορεύεται από την κοινή λογική και δεν υποκρύπτει καμία πρόθεση παρανομίας. Εγώ δεν προτείνω να δηλωθεί ψευδώς ότι δεν υπάρχει άδεια αλλά να αναφερθεί κανονικά ότι εκδόθηκε και έχει χαθεί ο φάκελος και γι αυτό θα γίνει υπαγωγή για όλες τις αυθαιρεσίες που τυχόν έχουν γίνει. Ας μην ξεχνάμε ότι ο 4495 είναι καθαρά εισπρακτικος νόμος. Είτε 50τμ έχει αυθαίρετα είτε 2 το ίδιο πρόστιμο θα πλήρωνε. Θα γίνει και μια ωραιότατη αποτύπωση και θα ανέβει η υφιστάμενη κάτοψη και όλα καλά. Σάμπως κάνοντας ανασύσταση θα μπορούσαν να περιγραφούν επακριβώς οι αυθαιρεσίες σε σχέση με την άδεια; Όχι αφού δεν υπάρχουν στοιχεία. Το μόνο που ξέρουμε σίγουρα ότι έγινε είναι η διαμερισμάτωση. Άρα πάλι σε αποτύπωση θα καταλήγαμε και υπαγωγή για τις υποθετικές αλλαγές σε σχέση με την αρχική άδεια.

Link to comment
Share on other sites

@danaikaterina

Σέβομαι απόλυτα την άποψη σου.Κρατάω και το γεγονός ότι υπάρχει στις ερωταπαντήσεις ΤΕΕ,που αποτελεί για τον συνάδελφο μια  κατοχύρωση να το δηλώσει έτσι...Τέλος,αυτό που είναι σημαντικό και φαίνεται από τις δημοσιεύσεις του steve ,τις δικές σου και τις δικές μου είναι η προσπάθεια να βοηθήσουμε ώστε  να μην επωμιστεί ο συνάδελφος civil76 (ή ο κάθε συνάδελφος) ευθύνη που δεν του αναλογεί ή να προβεί σε κάτι επίφοβο ...

Όσον αφορά τους...χαμένους φακέλους "αμαρτίες παλαιών παιδεύουσι νέους" θα πω..και ο νοών νοείτω...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ θερμά όλους τους συναδέλφους που μου απάντησαν!

Πράγματι και από τις ερωταπαντήσεις του ΤΕΕ και σε πολεοδομία που ρώτησα προτείνεται η υπαγωγή "χωρίς άδεια" σε ακίνητο που έχει χαθεί η ΟΑ .

Είναι πολύ μεγάλο κτίριο με 7 οριζόντιες ανά όροφο και δεν θέλω να εμπλακώ με ανασύσταση! 

Απλά στην δικιά μου περίπτωση (λειτουργική συνένωση 2 οριζοντίων, προ 75, με κατεστραμμένο φάκελο ΟΑ) αναρωτιέμαι αν μπορώ να πάω κατ1 (2x250) αφού πρόκειται για 2 οριζόντιες κατά σύσταση. Και αν πάω κατ1 χωρίς άδεια πως θα το κάνω? Στην κοινή κάτοψη υπαγωγής (και για τις 2 δηλώσεις ) θα απεικονίζω το συνολικό συνενωμένο διαμέρισμα και θα αναφέρω για το κάθε τμήμα του την δήλωση που αναφέρεται? Γιατί σκεφτόμουνα για ΥΔ κατ 2 αλλά έχει μεγάλο πρόστιμο...

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ακριβώς αυτό που λεει η @danaikaterina εκτός κι αν πέσει κανείς σε πολυκατοικία που επιθυμούν ολοι μαζί την ανασύσταση.

Παράλληλα κάνοντας τον δικηγόρο του διαβόλου σκεφτείτε οτι όλα οσα έχουμε δηλώσει χωρίς άδεια μπορεί να είχαν άδεια και να μην το ήξερε ο τωρινός ιδιοκτήτης... εμείς ειναι αδύνατο να γνωρίζουμε αν εχει άδεια ένα κτίσμα του 70...

Link to comment
Share on other sites

Η ευθύνη και το ρίσκο είναι του μηχανικού..............

17 ώρες πριν, ppanag said:

Παράλληλα κάνοντας τον δικηγόρο του διαβόλου σκεφτείτε οτι όλα οσα έχουμε δηλώσει χωρίς άδεια μπορεί να είχαν άδεια και να μην το ήξερε ο τωρινός ιδιοκτήτης... εμείς ειναι αδύνατο να γνωρίζουμε αν εχει άδεια ένα κτίσμα του 70...

Είναι ευθύνη του μηχανικού να διαγνώσει την ύπαρξη ή μη αδείας, αλίμονο αν η έρευνα μας εξαντλείτο στην πληροφόρηση του όποιου (ενδεχομένως και άσχετου-ακατάρτιστου) ιδιοκτήτη...........

 

23 ώρες πριν, danaikaterina said:

Η δυνατότητα υπαγωγής κτιρίου με χαμένη άδεια στην κατηγορία 1 πράγματι δεν αναφέρεται ρητά στο νόμο, ωστόσο ούτε απαγορεύεται ρητά, προτείνεται συχνά όμως από τις υπηρεσίες, αναφέρεται στις ερωταπαντήσεις του ΤΕΕ και κυρίως υπαγορεύεται από την κοινή λογική και δεν υποκρύπτει καμία πρόθεση παρανομίας. Εγώ δεν προτείνω να δηλωθεί ψευδώς ότι δεν υπάρχει άδεια αλλά να αναφερθεί κανονικά ότι εκδόθηκε και έχει χαθεί ο φάκελος και γι αυτό θα γίνει υπαγωγή για όλες τις αυθαιρεσίες που τυχόν έχουν γίνει. Ας μην ξεχνάμε ότι ο 4495 είναι καθαρά εισπρακτικος νόμος. Είτε 50τμ έχει αυθαίρετα είτε 2 το ίδιο πρόστιμο θα πλήρωνε. Θα γίνει και μια ωραιότατη αποτύπωση και θα ανέβει η υφιστάμενη κάτοψη και όλα καλά. Σάμπως κάνοντας ανασύσταση θα μπορούσαν να περιγραφούν επακριβώς οι αυθαιρεσίες σε σχέση με την άδεια; Όχι αφού δεν υπάρχουν στοιχεία. Το μόνο που ξέρουμε σίγουρα ότι έγινε είναι η διαμερισμάτωση. Άρα πάλι σε αποτύπωση θα καταλήγαμε και υπαγωγή για τις υποθετικές αλλαγές σε σχέση με την αρχική άδεια.

Συμφωνώ, οικονομικά δεν υπάρχει διαφοροποίηση, αλλά σε ενδεχόμενο "στραβοπάτημα" ας επικαλεστεί κάποιος την "κοινή" λογική!! Κανείς δεν μου απάντησε στο ενδεχόμενο της συμβολαιογράφου που θα βλέπει ταυτόχρονα και ύπαρξη και ανυπαρξία άδειας...... Καλό είναι να σκεφτόμαστε -έτσι μας κατάντησαν- και ως νομικοί του εμπράγματου δικαίου......

Επίσης δεν γνωρίζουμε αυτό που λες: " Το μόνο που ξέρουμε σίγουρα ότι έγινε είναι η διαμερισμάτωση". Αφού δεν υπάρχουν σχέδια αδείας, παρά μόνο τα σχέδια της σύστασης!! Ενδέχεται στην άδεια να φαίνεται 1 ενιαίο διαμέρισμα και στην σύσταση να τα εμφάνισαν 2 (πρώτη φορά συμβαίνει??). Το έγραψα και πιο πάνω αυτό το ενδεχόμενο. Συγκρίνουμε όπως έγραψες και συ με τα σχέδια της εγκεκριμένης αδείας.

Έχεις δίκιο εν μέρει: "Σάμπως κάνοντας ανασύσταση θα μπορούσαν να περιγραφούν επακριβώς οι αυθαιρεσίες σε σχέση με την άδεια; Όχι αφού δεν υπάρχουν στοιχεία." Για να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου (και γω!!) και να κλείσω οριστικά το θέμα από πλευράς μου: Αν υπάρχει κλεισμένος εξώστης, αυτή δεν είναι προφανής και εμφανής αυθαιρεσία?............

Καλή εβδομάδα σε όλους σας  και καλή επιτυχία σήμερα και τις επόμενες 12 μέρες στους νέους υποψήφιους μελλοντικούς συναδέλφους του 2ου επιστημονικού πεδίου....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να δω/καταλάβω την σύσταση (οριζόντια/κάθετη) ενός κτιρίου?
Στο οικόπεδο υπάρχουν 2 κατοικίες, όπου η μια είναι μονοκατοικία( αποτελείται από ισόγειο και όροφο) και το άλλο είναι ισόγεια κατοικία ( η οποία αποτελείται από το ισόγειο και υπόγειο). 
Μετά τον θάνατο του ιδιοκτήτη το συγκεκριμάνο οικόπεδο πηγαίνει στα 3 παιδιά, όπου ο ένας έχει το 78% και οι άλλοι δυο από 11%.
Δε βρίσκω πουθενά πως πρέπει να χειριστώ τη κατάσταση. Στην αποδοχή κληρονομιάς γίνεται μόνο αναφορα του οικοπέδου, οτι είναι εξ αδιαιρέτου, κανένα νόμο να το συνοδεύει και τίποτα άλλο. Πρέπει ν ακάνω δυο ταυτότητες ή μια?
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, 3DCon. said:

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να δω/καταλάβω την σύσταση (οριζόντια/κάθετη) ενός κτιρίου?
 

εφόσον δεν υπάρχει σύσταση όλα ανήκουν σε όλους ανάλογα με το ποσοστό τους

Edited by spafent
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.