Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος διάτρητης περίφραξης εντός σχεδίου


deran

Recommended Posts

Το ζήτημα

Σε ιδιοκτησία που βρίσκεται σε αστική περιοχή, έχω κατασκευάσει μανδρότοιχο σταθερού ύψους 1,20m (περίπου), επί επιπέδου εδάφους. Θέλω να επεκτείνω την περίφραξη προς τα πάνω με τοποθέτηση διάτρητου γαλβανιζέ πάνελ. Υπάρχει περιορισμός στο ύψος;;;

 

Συζήτηση

Από όσο ξέρω, η σκοπιμότητα των όποιων περιορισμών στις περιφράξεις αφορά στη μη παρεμπόδιση του εισερχόμενου φωτός στο γειτνιάζον οικόπεδο. Ετσι στο ΓΟΚ (Αρθρο 18 αναφέρονται για περιφράγματα γενικώς, τα ύψη 2,50m και 1m (συμπαγές). Το κιγκλίδωμα/πάνελ της περίπτωσής μου σε ποιά κατηγορία ανήκει;;; Είναι περίφραγμα υπό την έννοια του υπ' όψη άρθρου του ΓΟΚ;;; Πόσο ύψος πάνελ μπορώ να τοποθετήσω πάνω στο μανδρότοιχο του 1,20m;;;

 

Παράκληση

Οποιος συνάδελφος έχει εμπειρία στην εφαρμογή τέτοιων έργων ας δώσει μία απάντηση.

 

Ευχαριστώ

 

deran

Link to comment
Share on other sites

το πάνελ θα είναι διάτρητο;

 

γενικά θα σου έλεγα να ακολουθήσεις το "πνευμα" της νομοθεσίας

και της λογικής

 

μην είναι κλατι πολύ κλειστό και πολύ ψηλό > 2,5-3μ

Link to comment
Share on other sites

myri

 

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση.

 

Ρωτάς εάν το πάνελ θα είναι διάτρητο. Οπως βλέπεις στο ερώτημά μου (στο εδάφιο "Το ζ'ητημα"), αναφέρομαι σαφώς σε διάτρητο γαλβανιζέ πάνελ.

 

Οταν λες ύψος μέχρι 2,5 - 3m, αναφέρεσαι στο ύψος της διάτρητης περίφραξης, που πρόκειται να τοποθετηθεί πάνω στο μανδρότοιχο ή στο συνολικό ύψος περιφράγματος δηλαδή συμπεριλαμβανομένου και του μανδρότοιχου (ύψους περίπου 1,2m);;;

 

 

Αναφέρομαι στο μέλος "myri", που πρώτο έδωσε απάντηση, αλλά και σε κάθε άλλο μέλος με σχετική εμπειρία.

 

Φιλικά

 

deran

Το ζήτημα

Σε ιδιοκτησία που βρίσκεται σε αστική περιοχή, έχω κατασκευάσει μανδρότοιχο σταθερού ύψους 1,20m (περίπου), επί επιπέδου εδάφους. Θέλω να επεκτείνω την περίφραξη προς τα πάνω με τοποθέτηση διάτρητου γαλβανιζέ πάνελ. Υπάρχει περιορισμός στο ύψος;;;

 

Συζήτηση

Από όσο ξέρω, η σκοπιμότητα των όποιων περιορισμών στις περιφράξεις αφορά στη μη παρεμπόδιση του εισερχόμενου φωτός στο γειτνιάζον οικόπεδο. Ετσι στο ΓΟΚ (Αρθρο 18 αναφέρονται για περιφράγματα γενικώς, τα ύψη 2,50m και 1m (συμπαγές). Το κιγκλίδωμα/πάνελ της περίπτωσής μου σε ποιά κατηγορία ανήκει;;; Είναι περίφραγμα υπό την έννοια του υπ' όψη άρθρου του ΓΟΚ;;; Πόσο ύψος πάνελ μπορώ να τοποθετήσω πάνω στο μανδρότοιχο του 1,20m;;;

 

Παράκληση

Οποιος συνάδελφος έχει εμπειρία στην εφαρμογή τέτοιων έργων ας δώσει μία απάντηση.

 

Ευχαριστώ

 

deran

Link to comment
Share on other sites

1. 2,5 m είναι το μέγιστο συνολικό ύψος.

 

2. Το κιγκλιδωμα/πάνελ προφανώς και είναι περίφραγμα . (Τι άλλο θα

μπορούσε να είναι ? )

 

3. Αν σταθούμε στο γράμμα της διάταξης : συμπαγες

 

4. Εγώ σε πολύ πρόσφατη άδεια που είχα τέτοιες αμφιβολίες και ήθελα να εξασφαλιστώ , έδειξα και σφράγισα , 2 σχέδια λεπτομερειών περιφράγματος :

 

α. με περίφραγμα τύπου περσίδας (δεν βλέπεις ..τίποτα από την άλλη)

β. με φύλλο μεταλλικό που είχε έναν μόνο έναν αρμό 2 cm στο κάτω μέρος.

 

Και τα δύο θεωρήθηκαν μη συμπαγή , παρόλο που φως ουσιαστικά δεν περνάει. Αλλά μην το δέσεις και κόμπο αυτό που σου λέω διότι όπως ξέρεις από Πολεοδομία σε Πολεοδομία και από μηχανικό σε μηχανικό , υπάρχει ...πλουραλισμός στην ερμηνεία των διατάξεων.

Link to comment
Share on other sites

το οτι κάποιος πήρε άδεια αυτό δε σημαίνει οτι δεν μπορεί να γίνει ανάκλιση της άδειας σε περίπτωση καταγγελίας :cry:

 

μόνο τα φυτά δε θα στα ξεριζώσουν γιατί μετά θα έρθουν οι κάμερες :wink:

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι , οι άδειες ανακαλούνται. Αλλά :

 

α. Εδώ εφόσον το δείχνω σε λεπτομέρεια όψη , τομή και το σφραγίζουν ,

πάει με υπαιτιότητα της υπηρεσίας με /ότι συνεπάγεται αυτό

 

β. Επιμένω στην διατύπωση συμπαγής. Η έννοια είναι συγκεκριμένη.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ εφόσον το δείχνω σε λεπτομέρεια όψη , τομή και το σφραγίζουν ,

πάει με υπαιτιότητα της υπηρεσίας με /ότι συνεπάγεται αυτό

και πολύ καλά κάνεις !!!!!!

 

είναι απλά να μη γινει το κακό ....... και φυσικά να μην προκαλούμε κιόλας

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Αν και το έχω δε υλοποιημένο, δεν γνωρίζω αν ήταν και νόμιμο. Όμως, βάσει του ΝΟΚ μπορείς να ζητήσεις παρέκκλιση για το ύψος του συμπαγούς τμήματος (υποθέτω ότι και το τζάμι ασφαλείας θα ληφθεί ως συμπαγές στοιχείο περιτοίχισης), ανν το κρίνει το Σ.Α.

 
ΝΟΚ-ΆΡΘΡΟ 17 ΠΑΡ 9γ
Τα περιφράγματα του οικοπέδου ή γηπέδου σε κανένα σημείο δεν μπορεί να έχουν ύψος μεγαλύτερο από 3,00 μ. και το συμπαγές τμήμα τους μεγαλύτερο από 1,50 μ.. Τα αυλόθυρα - πορτασιές για την είσοδο πεζών και οχημάτων που κατασκευάζονται σε συνέχεια της περίφραξης έχουν μέγιστο ύψος 2,50 μ. και μπορεί να αποτελούνται από συμπαγή στοιχεία. Αφετηρία μέτρησης των υψών είναι η υψηλότερη από τις οριστικές στάθμες του εδάφους εκατέρωθεν του περιφράγματος. Για τα περιφράγματα που βρίσκονται στο πρόσωπο του οικοπέδου, τα παραπάνω ύψη μετρούνται από τη στάθμη του πεζοδρομίου. 
Επιτρέπεται παρέκκλιση των παραπάνω διατάξεων όσον αφορά την κατασκευή συμπαγούς περιφράγματος έως ύψους 3,00 μ., σε ειδικές περιπτώσεις, ή σε παραδοσιακούς οικισμούς, ύστερα από γνώμη του Συμβουλίου Αρχιτεκτονικής. 
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.